Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Jak długo trwa leczenie zapalenia ścięgna Achillesa?

-
   

Jak długo trwa leczenie zapalenia ścięgna Achillesa?
Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa zależy od tego, jak zaawansowane są uszkodzenia jego struktury. To kontuzja, która często wymaga kilkutygodniowej przerwy od treningów i rehabilitacji. Nieleczony Achilles grozi zerwaniem i koniecznością chirurgicznej interwencji.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa


Ścięgno Achillesa to struktura składająca się z dużej ilości włókien, które łączą mięsień łydki z piętą, co sprawia, że jest narażone na silne przeciążenia. To Achilles umożliwia człowiekowi wspinanie się na place czy ruch stopy w górę i w dół. Najczęściej do jego uszkodzeń dochodzi u sportowców lub osób, które próbują aktywności ruchowej bez przygotowania i właściwej rozgrzewki. To, jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa zależy od zaawansowania stanu zapalnego. Pierwszym z niepokojących objawów jest ból przy chodzeniu i dotyku, najczęściej odczuwany na wysokości, na której ścięgno łączy się z łydką. Czasem na powierzchni skóry widoczny jest krwiak, który świadczy o uszkodzeniu (naderwaniu) włókien ścięgna.
Pod palcami można też wyczuć wtedy uwypuklenie.

Nadwyrężone ścięgno Achillesa wymaga leczenia, ponieważ stan zapalny osłabia włókna, które stają się podatne na naderwanie. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego zerwania ścięgna i konieczności interwencji chirurga oraz długiej rehabilitacji. Przy potwierdzeniu zapalenia ścięgna Achillesa koniecznie należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej i ograniczyć ruch, aby odciążyć kończynę. W doraźnym leczeniu bólu dobrze sprawdzają się leki dostępne bez recepty z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Warto sięgnąć po te, które poza działaniem przeciwbólowym wykazują też działanie przeciwzapalne, np. zawierające ketoprofen. Zmniejszenie zapalenia tkanek jest elementem rehabilitacji. Do miejscowego stosowania dobrze sprawdzają się maści, a przy świeżym urazie warto zastosować zimne kompresy z gotowych opatrunków chłodzących lub kostek lodu zawiniętych w ręcznik. W każdym przypadku konieczna jest specjalistyczna konsultacja. Lekarz może zlecić USG, aby określić stopień uszkodzenia i dobrać najlepsze leczenie.

Ile trwa zapalenie Achillesa?


Jeśli uraz jest rozległy, leczenie może trwać nawet kilka tygodni. Ostre zapalenie pochewki jest znacznie krótsze, ale bez właściwej terapii, może przekształcić się w przewlekły stan zapalny, którego rehabilitacja może wydłużyć się nawet do pół roku. Warto pamiętać, że w tym czasie ścięgno jest osłabione i podatne na dalsze uszkodzenia, dlatego należy dokończyć terapię, zanim zdecydujemy się na powrót do pełnej aktywności. W rehabilitacji ważna jest fizjoterapia, m.in. fala uderzeniowa, laseroterapia, ale też masaże, które mają uelastycznić ścięgno. Między zabiegami można smarować łydkę maścią (2 do 3 razy dziennie) lub chłodzić ją, co też zmniejszy obrzęk i działa przeciwbólowo.

W przypadku, kiedy dojdzie do całkowitego zerwania, które wiąże się z koniecznością operacji, powrót do pełnej sprawności jest możliwy po około 14 tygodniach od zabiegu, pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarza i właściwie prowadzonej rehabilitacji.

Jak długo trwa leczenie zapalenia ścięgna Achillesa? - dodano: 2022-07-20

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.