ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Najlepsze zabawki dla dzieci w każdym wieku

-
Najlepsze zabawki dla dzieci w każdym wieku
Jeżeli zastanawiasz się, jakie zabawki będą odpowiednie dla Twojego dziecka, warto zapoznać się z listą idealnych zabawek dla jego przedziału wiekowego. Oczywiście to, że dzieci w danym wieku preferują dane zabawki nie jest żadną regułą, ale może być wskazówką przy wyborze prezentu dla Twojej pociechy.
Zabawki dla dzieci do 3 lat


Zabawki dla dzieci w wieku poniżej 3 lat powinny cechować się przede wszystkim bezpieczeństwem i prostotą. Bardziej skomplikowane zabawki wymagające myślenia mogą być dla nich mało interesujące. Ważne jest, by zabawki nie miały drobnych elementów, które dziecko może przypadkiem połknąć. Najpopularniejszym wyborem dla tej grupy wiekowej są przede wszystkim maskotki. Najlepiej przy wyborze maskotki kierować się preferencjami dziecka, na przykład jeżeli lubi oglądać Psi Patrol, z pewnością ucieszy się z zabawki Psi Patrol. Jeżeli cieszy się, oglądając Świnkę Peppę, najlepiej będzie sprawić mu zabawki Świnka Peppa. Podobnie ze wszystkimi innymi ulubionymi bajkami i kreskówkami. W tym wieku idealnie dla dziecka sprawdzą się także grzechotki lub zabawki interaktywne, dzięki którym dziecko uczy się liter, liczb lub odgłosów wydawanych przez zwierzęta.

Zabawki dla dzieci w wieku 4-6 lat


W tym wieku u dziecka bardzo rozwija się kreatywne myślenia, dlatego warto zadbać o to, by posiadało zabawki umożliwiające mu pewnego rodzaju twórczość. Wśród chłopców ogromną popularnością cieszą wszelkiego rodzaju figurki. Mogą to być żołnierzyki lub postaci z jego ulubionych kreskówek i gier, jak na przykład zabawki Minecraft lub samochodziki. Dziewczynkom raczej większą przyjemność sprawią lalki, szczególnie zestawy z całym domkiem. Tego rodzaju zabawki zachęcają do kreatywności. Dzieci bawiąc się nimi, tworzą różne scenariusze, wymyślają przygody dla swoich zabawek, dzięki czemu uczą się opowiadać historie i świetnie się przy tym bawią.

Zabawki dla dzieci w wieku 7+ lat


W tym wieku dzieci zaczynają szkołę i budują kontakty społeczne. Dobrze jest wziąć to pod uwagę i decydować się na zabawki, którymi można się bawić z innymi. Dzieci potrzebują wtedy już trochę większej stymulacji, dlatego w przeciwieństwie do poprzednich przypadków można tu postawić na bardziej skomplikowane opcje. Ciekawym wyborem mogą być różnego rodzaju gry planszowe. Wspólne granie w gry planszowe to nie tylko opcja na spędzenie świetnych chwil razem (z rodzicami lub rówieśnikami), ale także możliwość rozwoju. Dziecko grając w taką grę, musi zrozumieć zasady, a także odpowiednio się po nich poruszać i stosować różne taktyki, co w znacznym stopniu przyczynia się do jego rozwoju. Poza typowymi planszówkami istnieją też gry rozwijające umiejętności manualne, takie jak na przykład Jenga czy Spadające Małpki.

Alternatywą mogą być zabawki rozwijające konkretne umiejętności. Na przykład kostka Rubika rozwija myślenie przestrzenne i zapamiętywanie, a także dostarcza bardzo dużo radości z czynionych postępów. Jeżeli chcemy zadbać o zręczność, bardzo ciekawą zabawką jest jojo, z którego wykorzystaniem dziecko może uczyć się dziesiątek sztuczek.

Najlepsze zabawki dla dzieci w każdym wieku - dodano: 2022-08-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.