Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki edukacyjne « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki edukacyjne

-
Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki edukacyjne
Dziecko by mogło się właściwie rozwijać, potrzebuje odpowiedniej stymulacji, a ta najlepsza jest poprzez zabawę. Warto więc wybierać takie zabawki, które nie tylko sprawią radość naszemu dziecku ale również - podczas rozrywki - będą rozwijać naszą pociechę. Z taką ofertą wychodzi sklep Zielone Zabawki w ofercie którego znajdziemy szeroki wybór zabawek edukacyjnych. Zapraszamy do lektury.


Jakie są zalety zabawek edukacyjnych?


Zabawki edukacyjne posiadają wiele zalet a główną z nich jest - jak sama nazwa wskazuje - edukacja. Takie zabawki pozwalają na rozwój kompetencji młodego człowieka poprzez zabawę. Podczas beztroskiej zabawy dziecko rozwija umiejętności poznawcze, uczy się rozumieć otaczającą go rzeczywistość, a także uczy się m.in. interakcji społecznych oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach w przyszłości.

Każda zabawka, jaką znajdziemy w sklepie Zielone Zabawki, została stworzona z myślą o różnorodnych potrzebach dzieci w różnym wieku. Zabawki są dopasowane do wieku i podzielone kategoriami w zależności od zainteresowań. Wybór więc z pewnością będzie trafny!

Jakie zabawki to zabawki edukacyjne?


Zabawki edukacyjne możemy podzielić na kilka rodzajów: zabawki sensoryczne, kreatywne, naukowe i motoryczne. Czym się różnią? Podpowiadamy poniżej.
  • Zabawki sensoryczne - to zabawki działające na zmysły, a więc na wzrok, słuch, dotyk. Czasem zdarzają się również zabawki oddziałujące na takie zmysły jak węch i smak. W przypadku tego rodzaju zabawek istotnym jest dobranie ich odpowiednio do wieku naszego dziecka. Zbyt ekspansywne zabawki np. w przypadku niemowlaka mogą doprowadzić do płaczu, z kolei zbyt spokojne zabawki w przypadku dziecka w wieku szkolnym do znudzenia. Warto więc przed wyborem zabawek dla naszej pociechy poobserwować ją co sprawia jej radość i co wzbudza jej zainteresowanie oraz którymi rzeczami zajmuje się na co dzień. Może to być butelka z niewielką ilością wody - wówczas warto wybrać zabawki, które stawiają na dźwięk i zmianę objętości. Jeśli nasze dziecko interesuje pilot do telewizora, to znaczy, że z pewnością przypadną mu do gustu zabawki umożliwiające wywoływanie dźwięków za pomocą przycisków. Uważnie obserwując dziecko uzyskamy - w naturalny sposób - odpowiedź jaka zabawka okaże się dla niego najbardziej interesująca. Najczęściej do tego rodzaju zabawek należą grzechotki oraz zabawki, które skierowane są do najmłodszej grupy Odbiorców. Dzięki różnego rodzaju dodatkom, które szeleszczą, błyszczą bądź posiadają wypustki, dziecko może poznawać świat. Wiele zabawek z tej kategorii wydaje również sygnały dźwiękowe i świetlne. Oczywiście wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

  • Zabawki kreatywne - takie zabawki posiadają wiele zalet a do kluczowych z nich należy edukacja. Często więc zabawki kreatywne nazwane są zabawkami edukacyjnymi. Statystyki pokazują, że rodzice coraz chętniej sięgają po zabawki edukacyjne, aniżeli tradycyjne. Dlaczego? Takie zabawki poza poza kształtowaniem wyobraźni i rozwojem umiejętności sprawiają również, że dziecko staje się bardziej odważne. Poszukuje rozwiązań i buduje w sobie poczucie, że da sobie radę z każdym wyzwaniem. Zresztą pedagodzy i wychowawcy w przedszkolach i szkołach podstawowych jasno podkreślają, że to właśnie z wykorzystaniem zabawek kreatywnych dzieci najszybciej przyswajają wiedzę. Wspomagają one również integrację w grupie i proces koordynacji. To z kolei sprawia, że nasze dziecko z chęcią eksploruje świat. Do takich zabawek zaliczymy m.in. kolorowe sortery, zabawki do sznurowania i nawlekania, układanki magnetyczne, klocki drewniane czy atrakcyjne zestawy kreatywne.

  • Zabawki naukowe - to zabawki, które dostarczają wiedzy z dziedziny przyrody, fizyki czy matematyki i skierowane są do dzieci w wieku szkolnym. Uczą koncentracji i logicznego myślenia. Będą dobrym wyborem dla ciekawych świata dzieci, które uwielbiają eksperymenty naukowe i odkrycia. Ich ogromne zalety będziemy mogli jednak wykorzystać gdy zabawki będą właściwie dopasowane względem kompetencji rozwojowych dziecka. Warto mieć bowiem na uwadze, że dziecko chłonie wiedzę jak gąbka i w oparciu o nią kształtuje swój obraz świata najintensywniej do 12 roku życia. Odpowiednie stymulowanie funkcji poznawczych na etapie szkolnym jest więc absolutnie kluczowe. Dobrze skonstruowane zabawki naukowe to takie, które potrafią stymulować dziecko przez kilka lat, dzięki swoimi licznym funkcjonalnościom. Są to między innymi dopasowane do dziecięcych możliwości mikroskopy, lunety, szkła powiększające czy teleskopy. Nie brakuje również oryginalnych zestawów naukowych do przeprowadzania eksperymentów.

  • Zabawki motoryczne - to zabawki, które uczą dzieci motoryki i zachęcają do podejmowania działań z zakresu koordynacji wzrokowo-ruchowej. Te zabawki to źródło wspaniałej i wartościowej zabawy, która sprawiając dzieciom radość, odgrywa zarazem kluczową rolę w ich rozwoju. Mowa tu m.in. o nawiązywaniu relacji społecznych i budowaniu więzi. Dzieci takimi zabawkami mogą bawić się wspólnie ucząc się integracji w grupie. Lista zalet takich zabawek jest jednak znacznie dłuższa. Zaliczymy do nich m.in. naukę o własnym ciele i możliwościach, potrzebach i oczekiwaniach, budowanie poczucia bezpieczeństwa w oparciu o mechanizmy powtarzalności czynności a także naukę cierpliwości i uczucia spełnienia, w sytuacji gdy realizowane zadanie zostanie przez dziecko ukończone. Znajdziemy tu m.in. tablice i kostki edukacyjne, sortery, przebijanki, układanki, klocki konstrukcyjne czy kulodromy.


Sprawdź już dzisiaj wszystkie zabawki edukacyjne na:
https://www.zielonezabawki.pl/zun_m_Zabawki_Edukacyjne-i-rozwojowe-1914.html


Na co zwrócić uwagę wybierając zabawki edukacyjne - dodano: 2023-05-09

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.