Zabawki sensoryczne dla dziecka « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zabawki sensoryczne dla dziecka

-
Zabawki sensoryczne dla dziecka
Na prawidłowy i odpowiednio zrównoważony rozwój malucha już od okresu niemowlęcego możesz wpłynąć, świadomie wybierając dla niego odpowiednie zabawki. Czym są zabawki sensoryczne i jak odpowiednio dobrać je do wieku i potrzeb dziecka? Poznaj świat zabawek sensorycznych i zdecyduj świadomie.

Zabawki sensoryczne - co to takiego?


Zabawki sensoryczne są projektowane i przemyślane tak, by swoja formą, kształtem, fakturą i funkcjami pobudzać i rozwijać zmysły dziecka. Zabawki tego rodzaju mogą wydawać dźwięki, świecić na różne kolory, wibrować, poruszać się lub dzięki przystosowaniu do gryzienia i ugniatania pomagać dziecku zmniejszać napięcie psychofizyczne. Poszczególne zabawki sensoryczne są przeznaczone dla dzieci (i nie tylko) w różnym wieku. Gadżety sensoryczne świetnie nadają także dla dorosłych w spektrum autyzmu i mierzących się z zaburzeniami integracji sensorycznej.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt


Pierwsze zabawki sensoryczne dziecko może poznawać już w wieku kilku tygodni. Dla maluszków dobrze sprawdzają się kolorowe, poruszające się samoistnie lub dzięki wbudowanym silniczkom wiszące pozytywki, maskotki i inne elementy. Zawieszki, które czasem dodatkowo grają, wibrują, wydają dźwięk podczas poruszania nimi i pociągania
wspaniale pobudzają umysł dziecka.

Niemowlęta są bardzo czułe na dźwięki i łatwo je nimi zaciekawić. Na rozwój sensoryczny kilkutygodniowego maleństwa dobrze wpłyną grzechotki pozwalające uzyskać pobudzający dźwięk o różnym natężeniu.

Zabawki sensoryczne to również wykonane z bezpiecznego silikonu gryzaczki zaspokajające potrzebę gryzienia, wywołaną przez swędzące z powodu wyrzynających się zębów dziąseł dziecka.

Na spokojny sen maluszka (i rodzica) pozytywnie działają natomiast zabawki sensoryczne w formie pluszaka ze wbudowanym głośnikiem, emitujące tak zwany biały szum. Jest to szum o specjalnie dobranej częstotliwości relaksującej maleństwo i wspomagającej wypoczynek.

Zabawki sensoryczne dla małych dzieci


Zabawki pobudzające wyobraźnię dziecka w trakcie zabawy dzięki bogatym kolorom, kształtom i teksturom rozwijają wyobraźnię, poczucie estetyki i zaspokajają ciekawość malucha.

Dobre zabawki sensoryczne dla dziecka rozwijającego się, zaczynającego chodzić i bawić się zabawkami w pokoju to wszelkiego rodzaju barwne układanki, piankowe maty umożliwiające montowanie z nich wzorów i większych budowli. Niewielki, suchy basen z kolorowymi, miękkimi piłeczkami to także świetna zabawka sensoryczna. Warto zwrócić uwagę również na to, ile radości może dać dziecku piasek kinetyczny pobudzający zmysł dotyku i świetnie sprawdzający się w pracy z dziećmi nadwrażliwymi, podobnie, jak masy służące do lepienia kształtów i figurek - modelina, plastelina i tym podobne.

Zabawki sensoryczne dla starszych dzieci


Starszym dzieciom w wieku kilku lat zabawki sensoryczne pomogą rozładować stres i napięcie związane ze zmianami w życiu, takimi jak choćby pierwsze dni w przedszkolu.

Antystresowe gniotki do ściskania w dłoni, niewielkie maty z bąbelkami do naciskania palcem pozwalają zająć uwagę i dać upust napięciu. Tego rodzaju zabawki sensoryczne to dobry prezent także dla dorosłych mierzących się ze stresem lub przebodźcowaniem.

Integracja sensoryczna to ważny element rozwoju ułatwiający kontakt z wyzwaniami w codziennym świecie — zabawki sensoryczne pomagają przystosować zmysły do kolorów, dźwięków, kształtów, zapachów już u najmniejszych dzieci.


Zabawki sensoryczne dla dziecka - dodano: 2023-07-31

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.