Czy pies dla dziecka to dobry pomysł?
Psy wykazują pozytywny wpływ na rozwój dzieci – zarówno emocjonalny, jak i fizyczny. Jak podnoszą niektórzy specjaliści, dzieci z nimi się wychowujące mogą być zdrowsze i mniej podatne na choroby. Korzystne oddziaływanie psów na dziecięcą psychikę jest niepodważalny.
Pociechy wychowujące się ze zwierzętami są bardziej otwarte i spokojne. Psy zwiększają wrażliwość dzieci na innych - uczą je empatii i szacunku. Pomagają wykształcać w nich także poczucie odpowiedzialności i sprawczości, co z kolei wpływa korzystnie na ich pewność siebie.
Psy kochają bezwarunkowo i nie oceniają. Dzieci mogą znaleźć w nich oparcie w trudnych dla siebie chwilach, powierzyć najskrytsze sekrety i dzielić radości. Czworonożni przyjaciele są znakomitymi kompanami codziennych zabaw. Pomagają także oderwać się dziecku od urządzeń elektronicznych i zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz.
Jakie cechy powinien mieć pies dla dziecka?
Nie wszystkie psy nadają się dla dzieci. Podstawowym błędem, jaki popełnia wiele osób jest kierowanie się wyłącznie wyglądem czworonoga. Zwłaszcza szczeniaczki potrafią skraść serce – należy jednak pamiętać, że one również w końcu przestaną być małymi pieskami i kiedyś dorosną. Niektóre psy jednak nawet i w dorosłym wieku, potrafią wyglądać jak żywe maskotki. Jednakże, to nie wygląd psa powinien być podstawowym kryterium, a przede wszystkim jego charakter i potrzeby.
Pies dla dziecka powinien być łagodny, zrównoważony i cierpliwy, a najlepiej również skory do zabawy. Wybierając psa rasowego, pochodzącego z profesjonalnej hodowli, zdecydowanie łatwiej przewidzieć można jego usposobienie. Decydując się na mieszańca - czy to szczeniaka, czy już dorosłego psa – należy przede wszystkim zapoznać się z jego historią. Pies z trudną przeszłością, mający za sobą obciążające jego głowę doświadczenia lub traumy, nie będzie najlepszym wyborem dla dziecka – takie zwierzęta są zdecydowanie bardziej reaktywne, lękliwe i podatne stres, co może skutkować agresją. Niezbędna jest też praca z behawiorystą – często naprawdę długa.
Czym kierować się przy wyborze psa dla dziecka?
Podstawowe kwestie, jakie należy rozważyć przy wyborze psa dla dziecka to:
- Rasa i pochodzenie psa – determinujące wygląd i wielkość psa, jego charakter i zachowanie oraz codzienne potrzeby. Wbrew pozorom, nie wszystkie małe psy są odpowiednie dla dzieci – bardzo często zdarza się, że to właśnie one nie czują się komfortowo w kontakcie z energicznymi pociechami. Wśród tych polecanych przez behawiorystów, które lubią zabawę i dobrze dogadują się z dziećmi, są radosne, przyjacielskie i łagodne, znajdują się m.in. buldog angielski, mops, buldog francuski, czy cavalier king charles spaniel.
- Wiek, charakter i szczególne potrzeby dziecka – trzeba pamiętać, że dzieci, zwłaszcza te młodsze, potrafią być szczególnie ciekawe świata, hałaśliwe i energiczne. Nie każdy pies będzie w stanie to tolerować. Inną sprawą jest to, że dzieci nie do końca są w stanie z pełną świadomością kontrolować swoje zachowanie. W kontakcie z małym psem, mogą zupełnie niechcący zrobić mu krzywdę. I w drugą stronę – nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, kiedy maluchy pozostawiony zostaje sam na sam z dużym psem. Wybierając psa dla dziecka, warto też wziąć pod uwagę szczególne potrzeby pociechy. Dla przykładu, idealnym psem dla dziecka autystycznego może być łagodny i cierpliwy golden retriever, nowofunland czy labrador retriever.
- Styl życia i sposób spędzania wolnego czasu – niektóre psy są bardzo aktywne i potrzebują wyjątkowo dużo ruchu każdego dnia, inne źle znoszą samotność bądź też potrzebują wiele uwagi ze strony właściciela. Aby pies nie nabawił się problemów behawioralnych, ważne jest zaspokajanie jego psychofizycznych potrzeb.
- Możliwości – przy wyborze psa dla dziecka pod uwagę warto wziąć również znacznie bardziej prozaiczne kwestie. Czas, dostępna przestrzeń w domu, fundusze – podczas gdy niektóre rasy źle czują się w małych mieszkaniach, częściej chorują czy wymagają specjalnej pielęgnacji, tak inne są mniej wymagające i łatwiejsze w opiece, a przez to polecane dla rodzin dla dziećmi czy też osób początkujących, niemających jeszcze zbyt dużego doświadczenia w opiece nad psami.
Pies dla dziecka – o czym trzeba pamiętać?
Zakup lub adopcja psa powinna być dokładnie przemyślana. Decyzji nie należy podejmować pod wpływem chwili, emocji lub w wyniku nacisku ze strony pociechy. Pies nie zabawką, którą można wyrzucić, gdy tylko się znudzi - to żywa istota, która ma swoje potrzeby i wymagania, i za którą należy będzie wziąć odpowiedzialność na długie lata. Regularne obowiązki, w tym wychodzenie z psem na spacer (również w czasie niepogody), sprzątanie po czworonogu, wydatki związane z zakupem karmy, akcesoriami, wizytami u weterynarza, a w razie nieprzewidzianych zdarzeń także dłuższą hospitalizacją – choć psy przynoszą mnóstwo radości, wiążą się także z nimi różne zobowiązania, z którymi trzeba się liczyć.
Pies może być najlepszym przyjacielem dziecka. Decyzja o jego wzięciu musi być jednak należycie przemyślana. Należy również pamiętać o jednym: nawet, jeśli pies miał być z założenia dla pociechy, obowiązek opieki zwierzęciem nigdy nie powinien spoczywać w całości na dziecku.
Jak wybrać psa dla dziecka? - dodano: 2024-09-04