ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak zoo decyduje, jakie zwierzęta się w nim znajdą

-
Jak zoo decyduje, jakie zwierzęta się w nim znajdą
Jeżeli kiedykolwiek interesowało Cię, skąd tak naprawdę trafiają zwierzęta do zoo – za moment wszystko stanie się jasne. Zdarza się, że zoo wywołuje kontrowersje, jako że bywa mylnie postrzegane jako miejsce, w którym rozmnaża się zwierzaki dla rozrywki. Sprawdź, jak to działa.





Za kulisami decyzji – jak wybiera się mieszkańców zoo?


Wybór zwierząt do zoo nigdy nie jest przypadkową decyzją – to wypadkowa obrad ekspertów, koordynatorów i przedstawicieli europejskiego programu hodowlanego zwanego EAZA.

Aby zwierzę trafiło do zoo, musi spełniać konkretne kryteria – musi należeć do gatunku zagrożonego wyginięciem, jego rozmnażanie musi być możliwe w warunkach niewoli, a dodatkowo analizuje się zapotrzebowanie i to, czy w zoo da się fizycznie zapewnić dobre warunki danemu zwierzakowi.
Przykładem są goryle w warszawskim zoo – zostały tam umieszczone ze względu na potrzeby programu ochrony tego gatunku. Jeżeli chcesz zobaczyć te ssaki na żywo, bilety zoo Warszawa w serwisie eBilet są dostępne od ręki – bez stania w kolejkach.

Skąd się biorą egzotyczne gatunki w zoo?


Czasem słyszy się mit, jakoby zwierzęta do zoo trafiały poprzez kupowanie ich na wolnym rynku, jest to jednak całkowicie zakazane i ogrody zoologiczne nigdy nie kupują zwierząt. Osobniki trafiają z kilku różnych źródeł, np. z innych zoo w ramach wymian gatunkowych.

Inna opcja to zwierzęta odebrane nielegalnym przemytnikom czy handlarzom, które zostały zarekwirowane przez służby i trzeba dla nich znaleźć schronienie. Niektóre osobniki przekazywane są przez różnego rodzaju ośrodki ratunkowe (a nawet przez… policję), jeżeli nie ma innych dróg ratowania takiego zwierzaka, niż pobyt w zoo pod okiem profesjonalistów.

Działają tak wszystkie ogrody zoologiczne, nie tylko te największe, tak więc zoo w Płocku, choć nieco mniejszych rozmiarów, również jest instytucją legalną, etyczną i biorącą udział w programach ochrony zagrożonych zwierzaków. Warto je odwiedzić – zoo Płock bilety na eBilet.pl dystrybuuje w ciągłej sprzedaży online.

Zwierzęta-ambasadorzy – edukacja, nie cyrk


Współczesne zoo, mimo niektórych krytycznych głosów, nie służy głównie rozrywce – śmiało można stwierdzić, że możliwość oglądania zwierząt jest niejako efektem ubocznym tego, że prowadzi się ochronę gatunkową danych osobników.

Zoo ma walory edukacyjne, naukowe, przyrodnicze, ekologiczne. W dzisiejszych czasach nie jest to rozrywka, a zwierzęta nie są wykorzystywane czy do czegoś zmuszane – tworzy im się warunki najbliższe temu, co zastałyby w naturze.

Nowoczesne ogrody zoologiczne, jak ten we Wrocławiu, prowadzą także mnóstwo prelekcji, zajęć edukacyjnych i łączą tym samym rozrywkę z nauką, co podoba się i dzieciom, i dorosłym. Zoo Wrocław bilety online na eBilet.pl także oferuje w ciągłej sprzedaży online i tam polecamy je kupić, aby uniknąć kolejek do kas na miejscu.

Pamiętaj, że żeby zoo mogło dobrze pełnić swoją misję, Ty także musisz dać coś od siebie – przestrzegaj regulaminów ogrodów zoologicznych.

Artykuł sponsorowany

Jak zoo decyduje, jakie zwierzęta się w nim znajdą - dodano: 2025-05-21

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.