ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciemiączko

-
Noworodek ma dwa ciemiona. Ciemię przednie w kształcie karo, położone jest w linii środkowej czaszki oraz ciemię tylne, położone z tyłu czaszki w kształcie trójkąta (między kośćmi ciemieniowymi a potyliczną). Kształt ciemiączka, wielkość oraz napięcie badane jest palpacyjnie przez lekarza.

Przy urodzeniu istnieją duże różnice wielkości ciemion. Wielkość ciemienia przedniego u każdego noworodka jest inna, średnio wynosi 2x2cm. U większości dzieci zarasta około 18 miesiąca życia, lecz może również wcześniej między 9 a 12 miesiącem życia. Ciemię tylne w chwili porodu może być zamknięte lub jest wielkości 1x1cm. Ciemię to zwykle zarasta między 6 a 8 tygodniem życia.

Prawidłowe ciemię przednie jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsujące. Ciemię oceniamy w czasie snu dziecka w pozycji pionowej lub w czasie karmienia. Ciemię uwypukla się podczas płaczu dziecka. Jednak uwypuklone i tętniące ciemię obserwowane w spokoju wymaga konsultacji lekarskiej. Może być objawem wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.

Ciemię przednie jest uznawane za okno ultrasonograficzne. Dopóty dopóki nie jest zarośnięte można przez nie ocenić tkankę mózgową u noworodków i niemowląt.

Ciemiączko - dodano: 2005-03-06

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.