ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

A jeśli urodzi się wcześniak?

-
A jeśli urodzi się wcześniak? fot. żywienie dożylne to terapia nierzadko ratująca skrajnym wcześniakom życie
Takiego scenariusza nikt zwykle nie planuje, a jednak zdarza się - rodzi się wcześniak. Rodzice przeżywają na przemian radość i strach. W takich chwilach łatwo stracić głowę - o co pytać neonatologów, by zapewnić maluszkowi jak najlepszy start?

W Polsce notuje się większy odsetek porodów przedwczesnych, niż w większości innych krajów Unii Europejskiej - co roku blisko 30 tys polskich noworodków rodzi się jako wcześniaki. Tematyka przedwcześnie urodzonych dzieci staje się dzisiaj coraz częściej dyskutowanym tematem – również za sprawą spektakularnych osiągnięć medycznych, które pozwalają przeżyć już nawet 600-gramowym maluchom.
Jednym z takich osiągnieć jest żywienie medyczne – terapia, która pozwala odżywiać organizm człowieka, nawet jeśli jakaś część układu trawiennego nie funkcjonuje, jak powinna. Jedną z jego form jest żywienie dożylne – procedura medyczna uważana za rewolucję w leczeniu pacjentów, a opracowana zaledwie 55 lat temu przez amerykańskiego profesora, Stanleya Dudricka.

Maluch musi jeść

Podstawową funkcją życiową, obok oddychania, jest odżywianie. Jednak nie każdy wcześniak potrafi jeść samodzielnie. Wcześniaki mają zwykle nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy, a i często niewykształcony odruch ssania. Z trudem przychodzi im równoczesne oddychanie, ssanie i połykanie. Noworodek, który nie potrafi ssać, może dostawać pokarm przez sondę do przewodu pokarmowego. W bardziej wymagających sytuacjach stosuje się inne scenariusze żywienia medycznego, między innymi – żywienie dożylne, czyli podawanie za pomocą kroplówki specjalnej mieszaniny żywieniowej do układu krwionośnego małego pacjenta.
Żywienie dożylne – to częsta procedura medyczna, która ratuje życie wcześniakom. Jest ona brana pod uwagę u noworodków, których masa urodzeniowa nie przekroczyła 2500 g. – informuje dr n. med. Łukasz Drozd, ekspert w zakresie żywienia klinicznego, założyciel Nutrico, szpitala specjalizującego się w sporządzaniu wieloskładnikowych mieszanin do żywienia dożylnego. – Optymalna mieszanina do żywienia dożylnego wcześniaka powinna być wieloskładnikowa i zawierać: glukozę, aminokwasy, tłuszcze, witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz w tłuszczach, pierwiastki, m.in. fosfor, potas, żelazo, wapń. Taki produkt musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka, tzn. być zaprojektowany specjalnie dla niego i to na konkretny dzień terapii żywieniowej – podkreśla dr Drozd.

Medyczne standardyfot. Sporządzanie mieszanin do żywienia dożylnego w aptece szpitalnej NUTRICO


Medyczne standardy

Na całe szczęście ten rodzaj żywienia jest refundowany przez NFZ w 100%. – Często bywa tak, że mieszanina do żywienia dożylnego pozwala skrajnego wcześniaka utrzymać przy życiu. Daje czas, by układ trawienny maluszka dojrzał aż do momentu, gdy będzie on mógł żywić się wyłącznie mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym – mówi Bianka Stolarska, kierownik apteki szpitalnej Nutrico.
Zgodnie z polskim prawem, mieszanina do żywienia dożylnego powinna być przygotowana przez wykwalifikowanego farmaceutę w sterylnych warunkach, w aptece szpitalnej. Jeśli dany szpital nie posiada własnej apteki z pracownią żywieniową, najczęściej zamawia mieszaniny żywieniowe w specjalnie dedykowanych do tego placówkach. Ale zdarzają się i przypadki, gdy worki do żywienia dożylnego są sporządzane przez niewykwalifikowany personel. Pamiętajmy: wszelkie próby wykonywania tego rodzaju mieszanin żywieniowych np. na oddziałach szpitalnych przez pielęgniarki nie powinny mieć miejsca i są nielegalne.
- Z uwagi na różne standardy stosowane w polskich szpitalach, warto, by mamy pytały lekarzy prowadzących o to, kto, gdzie i w jaki sposób przygotował mieszaninę żywieniową dla ich dziecka, jeśli jest ono żywione dożylnie – przypomina dr Łukasz Drozd. – Nieprawidłowo przygotowana mieszanina żywieniowa może wiązać się z poważnym ryzykiem zdrowotnym dla każdego pacjenta. Dlatego prawidłowo – powinni je sporządzać farmaceuci w odpowiednich pracowniach żywieniowych - dodaje.

____________________________________________________________________________________

Partnerem sekcji "Wcześniaki" jest Nutrico

A jeśli urodzi się wcześniak? - dodano: 2015-10-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.