ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Skrajny wcześniak: jak pomagać?

-
Skrajny wcześniak: jak pomagać?
W szkołach rodzenia czy w poczekalni gabinetu ginekologa-położnika przyszłe mamy dyskutują o wyższości karmienia piersią nad żywieniem mlekiem modyfikowanym. I rzadko której przychodzi do głowy, że czasem rodzą się dzieci, dla których – zarówno mleko mamy, jak i sztuczne – są niemożliwe do wykorzystania. Chodzi o skrajne wcześniaki.

Mianem wcześniaków określa się noworodki urodzone przed 37. tygodniem ciąży. W Polsce rodzi się 6,7 proc. takich dzieci. Wśród nich - skrajne wcześniaki, czyli noworodki, które przychodzą na świat przed 28. tygodniem ciąży. Jak wyliczają lekarze, dzieci urodzone w 23. tygodniu ciąży, mają 53 proc. szansy na przeżycie, w 24. tygodniu – szanse te wzrastają do 67 proc., w 27. tygodniu – sięgają już 95 proc., a w 32. tygodniu – wynoszą aż 98 proc. W Polsce co roku rodzi się blisko 30 tys. wcześniaków. Co drugi z nich przebywa po urodzeniu w szpitalu dłużej niż dwa miesiące. Wraz z przyjściem na świat takiego maleństwa, zwykle pojawiają się też komplikacje zdrowotne, problemy z karmieniem, potrzeba rehabilitacji… I choć do roli rodzica wcześniaka nie można się przygotować, to warto wiedzieć, co może się wydarzyć, gdy jednak przyjdzie nam stanąć twarzą w twarz z taką sytuacją.

Przystosować się do nowych warunków

Wcześniak ma ogromne problemy z przystosowaniem się do nowych warunków życia. Jednym z takich wyzwań, z którym przychodzi mu się zmierzyć, jest spożywanie pokarmów. Wiele wcześniaków nie jest gotowych, aby otrzymywać pokarm tradycyjną drogą, czyli z piersi lub butelki. Czasem nie jest również możliwe żywienie wcześniaka sondą dojelitowo, ponieważ jego układ trawienny nie jest jeszcze wystarczająco wykształcony. Z pomocą przychodzi tu żywienie dożylne, czyli wprowadzanie substancji pokarmowych bezpośrednio do układu krwionośnego dziecka.


Postępy medycyny

Ten rodzaj żywienia to rewolucja medyczna, która dokonała się w latach 60-tych XX wieku i jest dziełem pewnego chirurga z USA, prof. Stanley‘a Dudricka. W przypadku skrajnych wcześniaków, których układ pokarmowy jest niedojrzały i nie w pełni wykształcony, żywienie dożylne ratuje po prostu życie.

Optymalna mieszanina do żywienia dożylnego wcześniaka powinna być wieloskładnikowa i zawierać: glukozę, aminokwasy, tłuszcze, witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz w tłuszczach, pierwiastki, m.in. fosfor, potas, żelazo, wapń itd. Taki produkt musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka – mówi dr Łukasz Drozd, ekspert w zakresie żywienia klinicznego, założyciel szpitala i apteki szpitalnej specjalizującej się w sporządzaniu wieloskładnikowych mieszanin do żywienia dożylnego, Nutrico.
Skrajny wcześniak karmiony jest zazwyczaj taką mieszaniną kilka dni (lub dłużej) po narodzinach, jakkolwiek sama terapia medyczna ma zmierzać do tego, by dziecko jak najszybciej mogło przejść na żywienie tradycyjne. Mamy w tym czasie, o ile tylko mają taką możliwość, powinny dołożyć starań, by podtrzymywać laktację.

Układ trawienny nie jest w pełni przygotowany do pełnienia swoich funkcji. W takich sytuacjach mieszanina do żywienia dożylnego pozwala nie tylko utrzymać wcześniaka przy życiu, ale też... działać czasowi. Z dnia na dzień układ trawienny maluszka dojrzewa aż do momentu, gdy noworodek będzie mógł w pełni żywić się mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym – wyjaśnia Bianka Stolarska, kierownik specjalistycznej apteki z pracownią żywieniową w sosnowieckim szpitalu Nutrico.

To, co najcenniejsze

Nierzadko stosowana terapia zakłada żywienie mieszane, a więc częściowo mlekiem matki (gdy jest taka możliwość), mlekiem modyfikowanym i dopełnienie w postaci mieszanin żywieniowych. Dla wcześniaka, który może odżywiać się już drogą tradycyjną, mleko mamy jest najcenniejszym pokarmem. Zawiera ono składniki odżywcze i przeciwciała odgrywające ważną rolę w rozwoju niemowląt. Jak udowadniają najnowsze badania naukowców z Brigham and Womens Hospital w Stanach Zjednoczonych – obecne w ludzkim mleku biocząsteczki hamują procesy zapalne. Mleko mamy zawiera owe biocząsteczki SPM, które pomagają zwalczać infekcje i stany zapalne, goić rany, a nawet łagodzić ból.

Pamiętajmy, że o rozpoczęciu i zakończeniu terpii żywieniowej wcześniaka zawsze decyduje lekarz. A decyzję o naturalnym żywieniu dziecka powinno się podjąć najszybciej, jak to tylko możliwe.

Rozwiązania takie, jak żywienie dożylne skrajnych wcześniaków mają charakter krótkotrwały, jednakże kluczowy. Zawsze pytajmy lekarza prowadzącego, gdzie i przez kogo mieszanki do takiego żywienia zostały sporządzone. I pamiętajmy – polskie prawo dopuszcza stosowanie mieszanin do żywienia dożylnego, jeśli zostały przygotowane przez farmaceutę i to w pracowni żywieniowej apteki szpitalnej. Jeśli dany szpital nie jest odpowiednio wyposażony, może takie mieszaniny zamawiać w specjalistycznych placówkach. Nie może ich jednak przyrządzać samodzielnie, bez spełnienia wymienionych wyżej standardów. Mieszaniny do żywienia dożylnego są w 100% refundowane przez NFZ.


____________________________________________________________________________________

Partnerem sekcji "Wcześniaki" jest Nutrico


Skrajny wcześniak: jak pomagać? - dodano: 2015-10-26

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.