ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dlaczego warto czytać już najmłodszym dzieciom?

-
Dlaczego warto czytać już najmłodszym dzieciom?
Katarzyna Domańska, opowiada, jak ważne dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego dziecka jest czytanie na głos przez rodzicówKażdy rodzic chce, by jego dzieci wyrosły na mądrych i kochających ludzi. Jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dziecka jest niewątpliwie czytanie mu książek.

Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć, kształtuje wrażliwość moralną dziecka. W ten sposób rodzice inwestują w moralny i intelektualny rozwój swoich dzieci, ponieważ te, którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Jak najwcześniej. Warto czytać niemowlęciu trzymając je w ramionach. Ciepły głos i czułe tulenie będzie dla dziecka wielką radością. Do tego celu najlepiej wybrać rymowanki, wiersze i kołysanki. „Idzie rak”, „A,a,a, kotki dwa”, „Tańcowały dwa Michały” to tylko kilka przykładów wierszy, które z powodzeniem możemy wykorzystać do zabawy.
Czytając róbmy śmieszne miny – maluchy uwielbiają patrzeć, jak zmienia się wyraz twarzy. Podczas czytania bawmy się z dzieckiem, dotykajmy je i przytulajmy.

Jakie książki wybierać?

Najważniejsze by rodzice respektowali prawa małego czytelnika (słuchacza) do kontaktu z książką dostosowaną do jego percepcji, potrzeb i zainteresowań.
Przytoczę tu pewną historię. Pani Maria uwielbiała czytać córeczce Doktora Dolittle, ale córka wolała słuchać „Historyjki o Alicji, która zawsze wpadała w kłopoty”. Pani Maria dwoiła się i troiła, by przekonać dziewczynkę, że Doktor Dolittle jest ciekawszy, ale córka upodobała sobie „Alicję” i już. W końcu mama sama przed sobą przyznała się, że „lepszą” lekturą chciała zaspokoić swoje ambicje. Szanujmy wybory naszych dzieci. Nic na siłę.

Co na początek?

Na rozpoczęcie przygody z książką polecam książkę z tekturowymi lub plastikowymi kartkami, lub miękką „poduszeczkę”. Sztywne kartki to gwarancja, że książka się szybko nie zniszczy. Książeczki zabawki, które wydają dźwięki, czy pokryte są futerkiem, oprócz funkcji zabawy mają ogromny wpływ na stymulację wielu zmysłów (słuchu, wzroku, dotyku). Takie książeczki – zabawki to pierwszy krok by wyzwolić w dziecku ciekowość, a w przyszłości rozbudzić miłość do prawdziwej lektury.

Dla dziecka, które ma rok czy dwa najlepsze są książki z dużymi kolorowymi ilustracjami i prostymi obrazkami. Warto pamiętać, że zanim dziecko stanie się miłośnikiem książki, musi się z nią oswoić. Zawsze możemy, przed rozpoczęciem czytania na głos, przejrzeć książkę i opowiedzieć dziecku, co widzi, co się w niej dzieje i dlaczego.
Jednak zachęcam do okazania zaufania maluchowi. Podążajmy za jego propozycją kontaktu z proponowaną książką. Tak wiele możemy się sami nauczyć od dziecka pozwalając mu być przewodnikiem. To również wspaniały sposób na wzmacnianie pomysłów i fantazji dziecka.
Podczas czytania maluchom trzeba uzbroić się w cierpliwość – dziecko zazwyczaj długo przygląda się każdemu obrazkowi, a starsze zadaje wiele pytań. Pozwólmy dziecku zatrzymać się przy obrazku tak długo, jak chce i potrzebuje. Cierpliwość, czas, atmosfera towarzysząca czytaniu to nieodłączne elementy by zachęcić dziecko do wspólnej lektury.

Co czytać przedszkolakom?

Przedszkolaka zainteresują już dłuższe historie. Warto dobierać je tak, by nie były zanadto skomplikowane (najwyżej kilku bohaterów), w przeciwnym wypadku maluch dość szybko się znudzi i zrazi do czytania. Dobrze dobraną książkę łatwo rozpoznać po tym, że dziecko zawsze uwielbia do niej wracać i prosi, by mu czytać tę samą opowieść kilka razy. Wartościowa i piękna książka to taka, która uczy jak odróżniać dobro od zła. Przybliża wzorce takich postaw jak przyjaźń, odwaga, tolerancja, daje możliwość przeżywania radości, zachwytu, tajemnic. Książki, w których bohaterami są misie i inne zwierzęta, często gloryfikują przyjaźń i są pełne ciekawych przygód, dlatego zawsze są lekturami godnymi polecenia. Im ciekawsza i bardziej wzruszająca książka, tym większa szansa, że dziecko zaprzyjaźni się z książką w przyszłości. Takimi kryteriami kierują się także Kluby Książek, dobierając do swojej oferty nowe pozycje. Wszystkie książki klubowe są pełne kolorowych ilustracji i nawiązują do najpiękniejszych i najsłynniejszych klasycznych opowieści Disneya. Wszystkie są również wzruszającymi opowieściami o dojrzewaniu, przyjaźni i rodzicielskiej akceptacji.

Jak i kiedy czytać dziecku?

Najlepiej uczynić z czytania rodzinny rytuał. Można czytać przed pójściem spać, ponieważ dzieci z niecierpliwością oczekują spotkań z mamą czy tatą przy bajce. Czytać można także trzymając dziecko na kolanach, jednocześnie je przytulając. Wtulone w rodzica i zasłuchane w opowieści dziecko poczuje się bezpieczne i ważne. Podczas czytania rodzic może poudawać aktora - zmieniać tembr głosu, intonację, wcielać się w bohaterów czytanej książki. W ten sposób pokazuje dziecku, czy bohater jest dobry czy zły, wesoły lub smutny.

O książce warto pamiętać również podczas spaceru, przed drzemką w ciągu dnia i wszędzie tam, gdzie spodziewamy się np. długiego czekania (kolejka w sklepie, do lekarza).

Najważniejsze jednak, by czytanie kojarzyło się dziecku z przyjemnością. Są dzieci, dla których wspólne czytanie to ogromna radość, inne trzeba zachęcać, by je polubiło. Dlatego nie należy przesadzać z długością czytania, tak by ani rodzic, ani dziecko nie poczuli się znużeni.

Gdzie szukać książek?

Na początku warto rozejrzeć się po domu i poszukać książek z dzieciństwa. Na pewno znajdzie się wtedy takie książki, które mimo upływu lat, nie straciły na jakości. Ale pamiętajmy, że upodobania dzieci zmieniają się szybko i warto za nimi nadążać.
Można popytać innych rodziców i śledzić recenzje książek w miesięcznikach dla rodziców.
Wybrać się do miejscowej biblioteki i poprosić o polecenie wartościowych i odpowiednich dla wieku dziecka pozycji. Polecam także zapisanie się do klubu książki, który oferuje duży wybór ciekawych tytułów. Tak jest w przypadku Klubów Książki: Disneya i Kubusia Puchatka – stawiamy sobie za cel wspieranie dzieci w odkrywaniu i zrozumieniu świata, a także wykształcenie nawyku czytania poprzez stopniowe zaprzyjaźnianie się z lekturą od najmłodszych lat. Mamy ponad 10 letnie doświadczenie w oferowaniu książek opowiadających ciekawe historie z pozytywnym przesłaniem, których bohaterami są ulubieńcy dzieci na całym świecie.


Dlaczego warto czytać już najmłodszym dzieciom? - dodano: 2006-04-03

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.