Taniec dla dzieci, czyli muzyka i ruch w życiu malucha « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Taniec dla dzieci, czyli muzyka i ruch w życiu malucha

-
Taniec dla dzieci, czyli muzyka i ruch w życiu malucha
Ruch jest bardzo ważnym elementem w życiu człowieka, a szczególnie ważnym w życiu dzieci. Dzięki niemu mogą się one prawidłowo rozwijać zarówno fizycznie (ćwiczenie mięśni i ścięgien), jak i psychicznie (dotlenienie mózgu). Aktywność ruchowa pomaga również rozładowywać niespożyte pokłady energii, które mają w sobie nasze pociechy, a które często dają się we znaki rodzicom. Dlatego właśnie, kiedy dziecko ukończy czwarty rok życia, dobrym pomysłem jest zapisać je na zajęcia sportowe.

Od kilku już lat najczęściej wybieraną formą aktywności dla najmłodszych są zajęcia judo i karate. Jednak w ostatnim czasie, w związku z popularnością programu „Taniec z Gwiazdami”, prawdziwy renesans przeżywa w Polsce taniec towarzyski. Nie znaczy to, ze ten rodzaj aktywności ruchowej nie był wcześniej obecny w życiu Polaków… Był – jednak tańczyli głównie ludzie dorośli. Dziś natomiast coraz częściej widzi się tańczące maluchy.

Pisałam wcześniej o korzyściach, jakie daje dziecku odpowiednia ilość ruchu. W związku z tym nasuwa się pytanie – CO konkretnie DAJE DZIECKU TANIEC? Przede wszystkim:
* pozwala pozbyć się nadmiaru energii,
* pomaga polepszyć koordynację ruchową oraz walczyć z wadami postawy, które w dobie komputerów stają się powoli chorobą cywilizacyjną.

Taniec sprawia również, że dziecko:
* rozsądnie spędza czas wolny i uczy się, że posiadanie hobby jest ważnym elementem życia codziennego.

Pracując w szkole tańca, wielokrotnie rozmawiałam z rodzicami dzieci przychodzących na zajęcia do naszej Akademii. Nie raz już słyszałam, że mama zapisuje młodsze dziecko na taniec, ponieważ starsze miało do niej pretensje, że jego nigdy nie zapisała… A dziś samo dostrzega, że ta umiejętność przydałaby mu się.
Rzeczywiście, taniec jako atut przydatny w towarzystwie docenia się dopiero w starszym wieku.


Dlatego, kiedy do szkoły tańca przychodzi nieśmiały chłopczyk, tym właśnie argumentem próbuję namówić go do zapisania się na kurs… I zwykle pomaga. Szczególnie skuteczna okazuje się także sugestia, że „to się przydaje na dyskotekach”.

Reasumując: taniec jako jeden z elementów aktywności ruchowej u dziecka, spełnia wiele ważnych funkcji w jego rozwoju. Dlatego uważam, że zapisanie dziecka na naukę tańca jest dobrą inwestycją w pociechę. Często zdarza się, że dzieci nie chcą same chodzić na dodatkowe zajęcia i bywają do nich zmuszane. Z własnych obserwacji wiem jednak, że w przypadku tańca zwykle to dzieci namawiają rodziców. A jeśli nawet bywa odwrotnie, po pierwszych zajęciach dziecko rzadko rezygnuje.
Bo taniec jest dla niego przeżyciem magicznym. W nim każda dziewczynka staje się księżniczką na balu, a każdy chłopiec przeistacza się w swego muzycznego idola… Naprawdę, taniec sprawia, że bajki stają się rzeczywistością.

____________________________________________________________________

Autorka pracuje we wrocławskiej Akademii Tańca Esens


Taniec dla dzieci, czyli muzyka i ruch w życiu malucha - dodano: 2006-10-09

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.