Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Depilacja laserowa - prawdy i mity

Dorota Prandecka - dermatolog
Centrum Dermatologii Laserowej LASERMED; Warszawa

Dorota Prandecka
-
   

Depilacja laserowa przeznaczona jest szczególnie dla osób, u których pojawiają się podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji. Po kilku zabiegach depilacji laserowej można mieć pewność, że owłosienie nie pojawi się na skórze przez długi czas. Poniżej prawdy i mity na temat depilacji laserowej

Każdy może się poddać zabiegowi depilacji laserowej.


Nieprawda. Do zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań. Lekarz podczas wstępnej konsultacji kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Podstawowym przeciwwskazaniem jest opalona skóra. Można wprawdzie depilować opalone okolice, ale opalenizna nie może być bardzo świeża – należy odczekać przynajmniej jeden miesiąc. Wykonanie takiego zabiegu wiąże się z większym ryzykiem podrażnienia skóry i mniejszą skutecznością. Innym przeciwwskazaniem spotykanym w praktyce dość często jest przyjmowanie leków światłouczulających tzn. takich, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe, do takich leków należą m.in. niektóre antybiotyki np.
Tetracyklina i Doxycyklina- są to antybiotyki stosowane często przewlekle w celu leczenia trądzika czy leki przeciwdepresyjne. Zabiegów depilacji laserowej nie wykonuje się u kobiet ciężarnych.
Nie należy wykonywać zabiegów depilacji laserowej u pacjentów, który mają skłonność do nieprawidłowego gojenia tzn. tworzenia bliznowców-dużych, przyrosłych guzów w miejscach urazu-gdyż po zabiegu u tych osób gojenie może przebiegać nieprawidłowo.
Trzeba być ostrożnym przy wykonywaniu zabiegów u pacjentów z padaczką, gdyż każdy impuls świetlny czy bólowy może wywołać atak padaczki, poza tym leki przeciwpadaczkowe są lekami fotouczulającymi.
Wśród przeciwwskazań wymienia się też nieuregulowaną cukrzycę i nieuregulowane nadciśnienie gdyż u takich osób gojenie po zabiegu może przebiegać nieprawidłowo.

Laserowa depilacja jest szczególnie polecana pacjentom z tendencją do wrastania włosów.


Prawda. Niektórzy mają skłonność do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych- grudek i krostek a w konsekwencji do powstawania przebarwień a nawet blizenek. U tych osób depilacja laserowa nie tylko usuwa włosy, ale również leczy skórę.
Tylko zlikwidowanie przyczyny - a więc nieprawidłowo rosnących włosów jest sposobem na poprawę stanu skóry.

Wiosną nie warto już rozpoczynać depilacji laserowej, bo zbliża się lato.


Nieprawda. Po każdym zabiegu depilacji laserowej włosy początkowo zaczynają rosnąć, a potem wszystkie lub prawie wszystkie wypadają i mamy okres gładkiej skóry, który trwa 4-8 tygodni. Dlatego już miesiąc po pierwszym zabiegu można jechać na urlop, opalać się i nie mieć problemu z włosami. Zabiegi można kontynuować dopiero po kilku miesiącach gdy ustąpi opalenizna. Wydłużenie czasu między zabiegami nie wpłynie negatywnie na efekt końcowy.

Z brązowych pieprzyków nie wolno usuwać włosów laserem.


Prawda. Brązowy pieprzyk, czyli znamię barwnikowe nie może być drażniony ani światłem lasera ani nawet przez ciągłe wyrywanie. Dlatego włosy na pieprzykach można tylko podcinać lub wyciąć chirurgicznie cały pieprzyk.

Jeśli ktoś ma jasną karnację, to łatwo go oparzyć laserem.


Nieprawda. Jasna skóra zawiera bardzo mało melaniny czyli barwnika, który nadaje kolor skórze. Światło lasera jest wychwytywane przez ciemny barwnik włosów i skóry. Dlatego jeśli ktoś ma jasną skórę laser dochodzi tylko do ciemnych cebulek. Jeśli ktoś ma ciemną karnację to ma w skórze dużo melaniny i wtedy światło lasera może być pochłaniane przez melaninę skóry i wymaga to ustalenia specjalnych parametrów laserowych.
Nie należy wykonywać zabiegów depilacji laserowej u pacjentów, który mają skłonność do nieprawidłowego gojenia tzn. tworzenia bliznowców-dużych, przyrosłych guzów w miejscach urazu-gdyż po zabiegu u tych osób gojenie może przebiegać nieprawidłowo.
Trzeba być ostrożnym przy wykonywaniu zabiegów u pacjentów z padaczką, gdyż każdy impuls świetlny czy bólowy może wywołać atak padaczki, poza tym leki przeciwpadaczkowe są lekami fotouczulającymi.
Wśród przeciwwskazań wymienia się też nieuregulowaną cukrzycę i nieuregulowane nadciśnienie gdyż u takich osób gojenie po zabiegu może przebiegać nieprawidłowo.

Depilacja laserowa jest bezbolesna.


Prawda i Nieprawda. Impulsy laserowe wysokoenergetyczne są wyczuwalne. Czuje się jakby ukłucie lub „kopnięcie prądem”. Lasery są zwykle zaopatrzone w systemy zmniejszające te odczucia np. zimny żel, zimna końcówka lasera, wianie zimnego powietrza lub specjalnego gazu. Każdy pacjent impulsy lasera odbiera indywidualnie, im grube włosy im bardziej gęste, tym zabieg bardziej nieprzyjemny. Najbardziej wrażliwą okolicą jest bikini, w razie potrzeby można nałożyć krem znieczulający, który nakłada się na skórę 1 godz. przed zabiegiem laserowym, następnie przykrywa się go specjalną folią-wtedy impulsy laserowe są właściwie niewyczuwalne.

Do zabiegu depilacji laserowej nie trzeba żadnego specjalnego przygotowania.


Nieprawda. Należy zaprzestać wyrywania włosów przynajmniej 1miesiąc przed zabiegiem, nie wolno więc wyrywać włosów depilatorem, woskiem, czy pęsetą. Nie znaczy, że włosy mają być długie, można je golić lub obcinać nożyczkami. Laser niszczy cebulki włosowe, dlatego wszystkie cebulki muszą być w skórze. Tylko wtedy zabieg będzie maksymalnie skuteczny. Do zabiegu powinno się przyjść z gładką skórą lub bardzo króciutkimi włosami. W trakcie trwania całego cyklu, czyli depilacji laserowej nie powinno się wyrywać włosów.


Skuteczność depilacji laserowej jest u wszystkich jednakowa.


Nieprawda. Generalnie skuteczność depilacji laserowej ocenia się na 80-90% i efekt ten utrzymuje się długo. Lekarz podczas wstępnej konsultacji powinien ocenić skuteczność depilacji dla każdego pacjenta indywidualnie, gdyż zależy ona od wielu czynników. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra tym zabiegi są bardziej efektywne. Pacjentka, która ma czarne, grube włosy na łydkach i jasną skórę będzie miała inny efekt niż pacjentka również z jasną skórą mająca jasnobrązowe, cienkie włosy z przedramion, a jeszcze inny pacjentka usuwająca włosy z brody, których stale przybywa.

Depilacja laserowa jest przeciwwskazana u nastolatek.


Nieprawda. Zabiegi te można wykonywać w każdym wieku, ale u takich młodych pacjentek zwykle nie ma to sensu, bo stan owłosienia u nich może się zmieniać - włosów może przybywać i wtedy trudno jest przewidzieć skuteczność.

Depilacji laserowej nie wolno wykonywać pod pachami bo można uszkodzić węzły chłonne oraz wokół brodawek sutkowych bo można uszkodzić gruczoły piersiowe.


Nieprawda. Laser penetruje w głąb skóry bardzo płytko, tylko 3-5 mm i jest wykorzystywany tylko przez ciemny barwnik włosów. Nie ma więc możliwości uszkodzenia innych struktur.

Depilacja laserowa usuwa włosy na zawsze.


Prawda. Skuteczność zabiegów depilacji laserowej ocenia się na około 90%. Po cyklu zabiegów mogą zostać nieliczne włosy, które są słabe i cienkie. Zabiegi mogą być mniej skuteczne jeśli usuwamy włosy mające mało barwnika np. jasnobrązowe lub gdy skóra pacjenta jest opalona. Należy pamiętać o tym, że na twarzy u kobiet(czy w innych miejscach hormonozależnych) mogą w przyszłości rozwinąć się nowe włosy. Jest to zależne od hormonów lub/i czynników genetycznych. Laserem usuwamy włosy, które są aktualnie obecne na powierzchni skóry.

Niektóre lasery usuwają siwe i bardzo jasne włosy.


Nieprawda. Nikt do tej pory nie wynalazł lasera, który skutecznie usuwa włosy blond, rude lub siwe. Teoretycznie są lasery usuwające takie włosy, ale w praktyce skuteczność ich okazała się niewielka. Lasery skutecznie likwidują tylko włosy ciemne tzn. takie, które w cebulce mają ciemny barwnik- melanina.

Laser to najskuteczniejsza i najmniej bolesna forma depilacji.


Prawda i nieprawda. Laserowa depilacja jest obecnie najbardziej skuteczną metodą usuwania włosów, jeśli oczywiście użyty jest dobry laser i właściwe parametry indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta. Zabieg laserowy jest odczuwalny, czuje się jakby ukłucie. Bolesność zależy przede wszystkim od indywidualnej wrażliwości pacjenta i od okolicy depilowanej. Depilowaną okolicę przed zabiegiem można znieczulić kremem.

Na opalonej skórze nie należy wykonywać zabiegów.


Prawda. Można wprawdzie depilować opalone okolice, ale opalenizna nie może być bardzo świeża – należy odczekać przynajmniej jeden miesiąc. Wykonanie takiego zabiegu wiąże się z większym ryzykiem podrażnienia skóry i mniejszą skutecznością zabiegu.

Ilość zabiegów koniecznych do usunięcia włosów to kwestia indywidualna.


Prawda. Zwykle należy wykonać cykl 3-6 zabiegów w odstępach co 2-3 miesiące. Po każdym zabiegu początkowo włosy zaczynają normalnie rosnąć, ale po 2-3 tygodniach wszystkie ( lub prawie wszystkie) wypadają. Okres bez włosów trwa 1,5-2,5 miesiąca. Następnie pojawiają się nowe włosy i należy przyjść na kolejny zabieg. Po każdym zabiegu będzie odrastać coraz mniej nowych włosów, w czasie jednego zabiegu można usunąć 20-30% włosów.

Dobre lasery nie powodują podrażnień skóry.


Częściowo prawda. Lasery o małej mocy ( niskoenergetyczne, zimne, kosmetyczne) rzadziej podrażniają skórę niż wysokoenergetyczne ( ciepłe, lekarskie), ale również słabo działają na włosy, są więc mało skuteczne. Prawidłowo po zabiegu występuje zaczerwienienie skóry, które zwykle ustępuje po 1-2 godzinach, wyjątkowo utrzymuje się 1-2 dni.

Depilacja laserowa powinna odbywać się pod nadzorem lekarza.


Prawda. Laserowe usuwanie owłosienia to zabieg inwazyjny, nad przebiegiem którego powinien czuwać lekarz dermatolog.

Jeśli jakiś gabinet ogłasza się, że ma najnowszy laser, to na pewno jest to laser o zaawansowanej technologii czyli bardziej skuteczny od innych.


Nieprawda. W dziedzinie produkcji laserów postęp wcale nie jest dynamiczny- od 5 lat na rynku nie pojawiła się żadna technologiczna nowość. Laser, który jest nowością często jest urządzeniem nie do końca poznanym np. nieznana jest jego skuteczność.

Depilacja laserowa - prawdy i mity - dodano: 2007-03-29

                                

Dorota Prandecka
Centrum Dermatologii Laserowej LASERMED; Warszawa
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Grzybice


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.