Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Grzybice

Dorota Prandecka - dermatolog
Centrum Dermatologii Laserowej LASERMED; Warszawa

Dorota Prandecka
-
   

Grzybice
Grzybice skóry są wywoływane przez chorobotwórcze grzyby, które atakują skórę, włosy i paznokcie. Źródłem zakażenia dla człowieka najczęściej są chore zwierzęta lub inni ludzie. Grzybice występują na całym świecie i obserwuje się stały wzrost liczby zakażeń. Wpływ na to mają takie czynniki jak:
 powszechność ubrań i obuwia z tworzyw syntetycznych zwiększających pocenie i uszkadzających naturalną warstwę naskórka
 częste korzystanie z kąpielisk i innych ośrodków sportu
 częste stosowanie antybiotyków i innych leków obniżających odporność

Na grzybicę częściej chorują osoby starsze, otyłe, z cukrzycą, z zaburzeniami endokrynologicznymi, czy z zaburzeniami krążenia krwi.

GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI

Grzybica stóp jest jedną z najczęstszych chorób, występuje u ok. 20-30% populacji i aż u 70% sportowców. Najczęściej objawia się łuszczeniem, zaczerwienieniem i pęknięciem skóry w przestrzeniach między palcami stóp lub na podeszwach. Czasem występuje pod postacią drobnych pęcherzyków na podeszwach. Może nie dawać żadnych dolegliwości lub powodować silne swędzenie.
Grzybica paznokci może dotyczyć zarówno rąk jak i stóp.
Początkowo zmiany powstają na wolnym brzegu płytki paznokciowej lub od strony bocznych wałów. Do zakażenia usposabia ucisk mechaniczny (np. przez obuwie) i praca w wilgotnym środowisku (np.kucharki, sprzątaczki). Zmiany grzybicze paznokci wyglądają bardzo różnie. Paznokcie mogą być pogrubiałe, łamliwe, przebarwione lub pobruzdowane. Rozpoznanie kliniczne grzybicy paznokci jest trudne. Dlatego podejrzenie rozpoznania grzybicy paznokci powinno być potwierdzone badaniem mykologicznym. Polega ono na pobraniu fragmentu chorego paznokcia i po dodaniu specjalnych odczynników oglądaniu go pod mikroskopem i szukaniu fragmentów grzybów. Czasem zakłada się hodowlę i ocenia rodzaj grzyba wywołującego chorobę.

Aby nie doszło do rozwoju grzybicy stóp i podudzi konieczna jest właściwa profilaktyka:
1. Myj codziennie stopy i dokładnie je wycieraj, szczególnie przestrzenie międzypalcowe - wilgoć i ciepło sprzyjają rozwojowi grzybów.
2. Noś przewiewne obuwie i bawełniane skarpetki- materiały syntetyczne sprzyjają poceniu. Zwracaj uwagę, żeby obuwie nie było zbyt ciasne.
3. Nie pożyczaj swoich butów i nie chodź w cudzych.
4. Stosuj tylko własne przedmioty do pielęgnacji i higieny stóp - ręcznik, nożyczki, cążki, pilniczek.
5. Na basenie, w saunie i pod prysznicem używaj obuwia ochronnego - do zakażenia grzybami najczęściej dochodzi właśnie przez kontakt bezpośredni zainfekowanymi podłogami w tych miejscach.
6. Stosuj preparaty zapobiegające nadmiernej potliwości stóp - zwłaszcza w okresie lata, też w pozostałych porach, jeśli cierpisz na nadpotliwość.
7. Stosuj profilaktycznie pudry przeciwgrzybicze - szczególnie, gdy uprawiasz sporty.

GRZYBICA SKÓRY GŁADKIEJ

Grzybica skóry gładkiej może być zlokalizowana w każdym miejscu na ciele. Na twarzy, tułowiu i kończynach, są to zwykle liczne zmiany obrączkowate, rumieniowo-złuszczające z obecnością drobnych pęcherzyków głównie na obwodzie. Dosyć często zakażenie dotyczy dzieci i powstaje na skutek kontaktu z chorym na grzybicę zwierzęciem czy drugim człowiekiem. Zakaźność jest duża. W fałdach skórnych, czyli w pachwinach, pod pachami, czy pod piersiami, gdzie jest ciepło i wilgotno grzybica ma postać zmian rumieniowo-złuszczających, często bardzo rozległych.

Dosyć często do dermatologa zgłaszają się pacjenci ze specyficznym rodzajem grzybicy, która nazywa się łupieżem pstrym ze względu na charakterystyczny obraz zmian skórnych. Są one zlokalizowane głównie na plecach i klatce piersiowej. Gdy skóra jest nieopalona zmiany mogą być dyskretne i przeoczone, są to jasnobrązowe drobne plamki o łuszczącej powierzchni. Zwykle pacjenci zauważają zmiany na skórze latem, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych powstają odbarwienia - jaśniejsze plamki w miejscach grzybicy. Choroba ta nie sprawia dolegliwości.

GRZYBICA SKÓRY OWŁOSIONEJ GŁOWY

Najczęściej ten rodzaj grzybicy dotyczy dzieci. Jest to bardzo zakaźna choroba czego wyrazem są epidemie w środowiskach dziecięcych. Zwykle są to liczne ogniska złuszczające z równo ułamanymi włosami kilka milimetrów powyżej powierzchni skóry.

Każdy pacjent z podejrzeniem grzybicy powinien udać się do dermatologa, który po ustaleniu rozpoznania włączy odpowiednie leczenie. Czasem wystarcza tylko leczenie miejscowe - maści, kremy, płyny, pudry, ale w wielu przypadkach należy włączyć leczenie tabletkami przeciwgrzybiczymi.


Grzybice - dodano: 2007-02-15

                                

Dorota Prandecka
Centrum Dermatologii Laserowej LASERMED; Warszawa
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Depilacja laserowa - prawdy i mity


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.