Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

dieta śródziemnomorska

1.

2. autor artykułu : Nina Jakubik - dietetyk
Centrum Dietetyczne ProLinea; Warszawa

 Nina Jakubik
-
   

Jest najlepszą dietą wśród grupy diet alternatywnych. Zawiera wszystko to co oferuje nam matka natura wykluczając całkowicie produkty przetworzone, które w dużej mierze zdominowały rynek.
Jest dietą niezwykle bogatą w tłuszcze co wydaje się niepokojące jednak są to głównie tłuszcze pochodzenia roślinnego i tłuszcze rybie.
@@ Produkty te są głównym źródłem jedno – i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które organizm dorosłego człowieka chronią przed szeregiem groźnych chorób (nowotwory, miażdżyca, zawał udary itp.) a w organizmie dziecka są niezbędnie do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i mózgu. Ponadto tłuszcze te dostarczają dużych ilości witaminy E będącej ważnym przeciwutleniaczem (antyoksydantem) chroniącym organizm przed nadmiarem wolnych rodników.
Dieta bazuje na surowych warzywach i owocach dzięki czemu dostarcza odpowiednich ilości witamin (wzbogacając dietą w większe ilości warzyw zielonych dostarczysz do swojego organizmu kwasu foliowego niezbędnego do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka kształtującego się już w pierwszych 12 tygodniach ciąży).
Ponadto wskazuje na spożywanie produktów zbożowych z pełnego przemiału (pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony) przez co chroni nasz organizm przed niedoborem składników mineralnych (magnezu, żelaza, cynku) i witamin z grupy B.
Głównym źródłem białka w diecie są ryby, owoce morza i drób czyli wszystko to co powinno być podstawą naszego żywienia. Nie wyklucza ona spożycia niezbędnego (ze względu na zawartość żelaza) mięsa czerwonego, jedynie ogranicza je do 3 – 4 porcji na tydzień.
Dieta śródziemnomorska jest polecana nie tylko jako sposób na zgubienie zbędnych kilogramów ale także jako właściwy sposób żywienia.
Zdecydowanie można ją polecić każdemu chcącemu zadbać o swoje zdrowie, a tym bardziej kobietom w ciąży oraz karmiącym naturalnie mamom ze względu na dobroczynne działanie wszystkich produktów, w które jest najbogatsza (tłuszcz roślinne, chude mięso, produkty zbożowe, warzywa i owoce).

dieta śródziemnomorska - dodano: 2007-01-15

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.