Wielki Tydzień « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wielki Tydzień

-
Wielki Tydzień
Okres Wielkiego Postu kończy się obchodami liturgii Wielkiego Tygodnia, które zaczynają się w Niedzielę Palmową.

Wielki Czwartek


W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach katedralnych przed południem odprawiana jest msza krzyżma (nazwa pochodzi od oleju poświęconego w czasie tej mszy). Liturgię tę prowadzi biskup i koncelebrują ją księża z danej diecezji. W czasie tej mszy, księża odnawiają swoje przyrzeczenia złożone w czasie święceń kapłańskich. W pozostałych kościołach wieczorem jest odprawiana tylko jedna msza - msza Wieczerzy Pańskiej - z udziałem wszystkich księży z danej parafii. Jest to msza, rozpoczynająca Triduum Paschalne.
Wielkoczwartkowa msza upamiętnia moment ustanowienia Najświętszego Sakramentu

Wielki Tydzień w kościele katolickim


Wielki Piątek


Wielki Piątek jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa. W tym dniu wszystkich wierzących obowiązuje ścisły post. Tego dnia w kościołach nie odprawia sie mszy. Podczas nabożeństwa wierni wysłuchują opisu męki Chrystusa z Ewangelii według św. Jana. Potem odbywa się adoracja krzyża. Na koniec monstrancja z Hostia jest przenoszona do grobu.

Wielki Tydzień Adoracja Krzyża


Wielka Sobota


Przez cały dzień trwa adoracja Jezusa w grobie. W polskich kościołach przy grobie czuwa warta, np. ministrancji, strażacy w mundurach galowych. W kościołach odbywa sie święcenie pokarmów przeznaczonych na niedzielny stół wielkanocny, które ludzie przynoszą w koszyczkach. Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej, które są centralnym punktem Triduum, kończy się adoracja przy grobie. Podczas nabożeństwa, które składa się z 4 części, zapalany jest paschał (świeca wielkanocna), odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne.

Wigilia Paschalna


Niedziela Wielkanocna


Ten dzień przepełniony jest wielką radością ze Zmartwychwstania Chrystusa. Rano w kościołach odbywa się msza rezurekcyjna poprzedzona procesją dookoła kościoła. Potem w ciągu dnia odbywają się msze wielkanocne. Triduum Paschalne kończy się podczas wieczornego nabożeństwa (nieszpory).

Wielki Tydzień Msza Rezurekcyjna

Wielki Tydzień - dodano: 2020-04-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.