ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Tradycje i zwyczaje wielkanocne

-
Tradycje i zwyczaje wielkanocne

Palma wielkanocna


W Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień, w kościołach święci się palmy, które są symbolem odradzającego się życia. Robi się je z różnych gałązek: bukszpanu, wierzby, suszonych kwiatów, a także ozdabia bibułą. Dawniej poświęconymi palmami biło się lekko domowników, co miało im zapewnić szczęście przez cały rok. Poświęcona palma pozostawiona w wazonie, miała chronić dom przed złymi ludźmi i nieszczęściem.

Pisanki


Pisanki, czyli pięknie ozdobione jaja od wieków są symbolem Świąt Wielkanocnych. Królują na wielkanocnych stołach i w koszyczkach wśród poświęconych pokarmów.

Przez lata zmieniły się sposoby zdobienia i dekorowania jaj. Zwykle do zrobienia pisanek używa się kolorowych barwników rozpuszczonych w wodzie. Jaja barwimy też przy pomocy naturalnych barwników, np. świeży, lekko zakwaszony sok z buraka barwi jajo na różne odcienie różu i czerwieni, zanurzone w wywarze podczas gotowania jajek suche skorupki cebuli barwią na odcienie od ciepłej żółci do jasnego brązu, sok z jagód zaś na fioletowo.

Jaja ozdabia się też przy pomocy roztopionego wosku. Najpierw woskiem nanosi się wzór, potem takie ozdobione jajo zanurzamy w rozrobionym barwniku. Po wyjęciu jaja, ścieramy wcześniej naniesiony wosk. Zabarwią się tylko obszary jaja niepokryte wcześniej woskiem.

Wzory na pisankach można też wykonać ostrym narzędziem. Zabarwioną wcześniej na dość intensywny kolor skorupkę "skrobiemy" ostrą szpilką, końcówką noża lub dłutkiem. Tak uzyskujemy wymarzony wzór.

Pisanki i kraszanki


Dzieci mogą ozdabiać pisanki przy pomocy farbek, pisaków, kolorowego papieru.

Święcenie pokarmów i śniadanie wielkanocne


Zwyczaj ten w Polsce rozpowszechnił się w XIV wieku. Pokarmy święci się w kościołach w Wielką Sobotę. W koszyczkach ozdobionych gałązkami bukszpanu i haftowanymi serwetkami przynosi się pisanki (symbolizują narodzenie, nowe życie), baranka z lukru (jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa), wędliny (które oznaczają koniec postu), masło, chleb, chrzan. Poświęcone pokarmy spożywa się następnego dnia podczas uroczystego śniadania wielkanocnego.

Do śniadania zasiada się po porannej mszy rezurekcyjnej. Na początku domownicy dzielą się święconym jajkiem i składają sobie życzenia.

Śniadanie wielkanocne tradycyjne


Szukanie wielkanocnego zajączka


Zwyczaj przyszedł do nas z zachodu. Po zakończeniu wielkanocnego śniadania, domownicy szukają ukrytych wcześniej przez zajączka niespodzianek - drobnych upominków (najczęściej są to słodycze). Zwykle niespodzianki chowane są w ogrodzie pod krzakami, wśród zieleni. Jest to doskonała zabawa dla całej rodziny w świąteczne przedpołudnie.

Prezenty od wielkanocnego zajączka


Śmigus dyngus - lany poniedziałek


Oblewanie wodą przetrwało do dnia dzisiejszego. Innym zwyczajem było smaganie po nogach witkami gałązek. Dawniej oblana panna miała większe szanse na szybki ślub, a samo oblanie kogoś wodą miało symbolizować oczyszczenie z brudu, chorób albo grzechu. W zamian za pisankę, można było uniknąć zmoczenia. Dziś polewamy się wodą dla czystej zabawy i podtrzymania tradycji.

Śmigus Dyngus - tradycja
Tradycje i zwyczaje wielkanocne - dodano: 2020-04-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.