ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Bezpieczeństwo dziecka na drodze

-
Pieszy to równoprawny uczestnik ruchu drogowego. Bardzo często do wypadku dochodzi na pasach, a więc tam, gdzie ma on bezwzględne pierwszeństwo.

Kierowca powinien bezwzględnie respektować pierwszeństwo pieszego ponieważ w zderzeniu z samochodem nie ma on żadnych szans. Dziecko ma je jeszcze mniejsze niż osoba dorosła. Po zmroku lub przy złej pogodzie bywa często słabo widoczne dla kierowcy. Dlatego apelujemy do rodziców: dziecko posiadające na sobie elementy odblaskowe lub kamizelkę jest zdecydowanie bardziej widoczne w światłach samochodu, co może ocalić zdrowie, a nawet życie naszych dzieci!

Przepisy ruchu drogowego mówią: "Dziecko w wieku do
15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu"
(Ustawa z dnia 20 czerwca 1977r. Prawo o ruchu drogowym, art. 43 ust. 2) Tylko od nas dorosłych zależy, czy zapewnimy dzieciom bezpieczną a przyszłość.

------------------------------------------------------------------

Autorka jest współpracownikiem firmy InterLex świadczącej pomoc prawną osobom poszkodowanym w wypadkach, szczególnie dzieciom.

Bezpieczeństwo dziecka na drodze - dodano: 2009-03-19

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.