ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Nadopiekuńczość rodziców

-
Nadopiekuńczość rodziców
Wychowanie to trudne zadanie, które stoi przed każdymi rodzicami. Pomimo tysięcy poradników dotyczących wychowania dziecka nikt nie jest w stanie dać rodzicom sprawdzonych recept jak być w dobrym kontakcie z własnym dzieckiem, jak opiekować się maluchem, jak radzić sobie z bezradnością wobec trudności wychowawczych.
Wraz z narodzinami dziecka życie rodziców zmienia się diametralnie.

Oczekiwania i marzenia dotyczące dziecka zderzają się z realnością, która nierzadko jest trudna emocjonalnie dla rodzica.

Nadopiekuńczość rodziców jest w większości przypadków powodowana potrzebami, jakie nie zostały zaspokojone w ich dzieciństwie. Nie zaznawszy pewnych emocji próbują oni przenieść je na dziecko i w ten sposób „załatać” dziurę emocjonalną, jaka tkwi w nich samych. Nierzadko maluch, który właśnie pojawił się na świecie jest traktowany jako złoty środek mający rozwiązać wszelkie problemy małżeńskie, partnerskie, rodzinne.

Tego rodzaju przeniesienie może paradoksalnie ograniczać zachowania rodzica wyzwalając lęk i niepokój o dziecko. Przejawia się to w szczególności w ograniczaniu samodzielności dziecka poprzez nieustanne wyręczanie go (wiązanie sznurówek siedmiolatkowi przez mamę, żeby było szybciej), odmawianie mu prawa do decydowania
o sobie w zakresie, jaki jest właściwy dla danego wieku (wybór ubrań), krytykowanie wyborów nastolatka. Takie zachowanie rodziców sprawia, że dziecko zamiast wraz z wiekiem przechodzić proces stopniowej separacji od rodziców, uczyć się samodzielności i brania odpowiedzialności za własne wybory, jeszcze bardziej uzależnia się od ich akceptacji.

Nadopiekuńczość rodziców wobec dziecka w przyszłości może zaowocować zaburzeniami na płaszczyźnie funkcjonowania społecznego. Niskim poczuciem własnej wartości, nieakceptowaniem siebie i problemami w relacjach interpersonalnych. Często nadopiekuńcza mama nie zdając sobie z tego sprawy tłumaczy sytuację w ten sposób: „przecież kocham moje dziecko, przez to wiem najlepiej, co jest dla niego dobre, jeśli pozwolę mu decydować to będzie znaczyło, że mniej je kocham i zaniedbam moje obowiązki”. Nic bardziej mylnego. Samodzielność, poczucie obowiązku, możliwość podejmowania decyzji przez nasze dziecko, zaprocentują po latach w postaci umiejętności stawiania sobie celów, konsekwentnego dążenia do nich, brania odpowiedzialności za własne decyzje.

Nadopiekuńczość rodziców - dodano: 2010-12-07

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.