Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Płodność - jak o nią dbać?

Justyna Makowska - ginekolog-położnik
Lek. med.; ginekolog-androlog; Klinika Leczenia Niepłodności Gameta; Łódź

Justyna Makowska
-
   

Płodność - jak o nią dbać?
Płodność od zawsze stanowiła wielką wartość, dar cenny, bezcenny. Czasy współczesne w związku z szeregiem zagrożeń zdrowia wynikających między innymi z zanieczyszczenia środowiska, późnego rodzicielstwa, antykoncepcji, wczesnej inicjacji seksualnej, chorób przenoszonych drogą płciową, nieprawidłowego trybu życia (stres, pracocholia, przewlekłe zmęczenie, niewłaściwe odżywianie) stosowania leków, narkotyków, używek i szeregu innych czynników, doprowadziły do znacznego rozchwiania biologicznej równowagi i do trwałej lub czasowej niepłodności. Szacuje się, że w Polsce co piąta-szósta para małżeńska ma problem z poczęciem dziecka.

Płodność, bądź bezpłodność od wieków utożsamiana jest z odpowiednią dietą. Współczesna medycyna dystansuje się od teorii, które zakładają wpływ diety matki na płeć dziecka. Natomiast potwierdza słuszność poglądów o wpływie odżywiania na płodność lub bezpłodność osób, starających się o potomka.
Także ostatnie badania grupy naukowców z Harvard School of Public Health wykazują zależność między dietą a płodnością.

Jak się odżywiać, aby zwiększyć płodność:
Według badaczy, kobiety planujące powiększenie rodziny powinny spożywać przede wszystkim produkty zdrowe, czyli takie, które w zasadzie powinny znajdować się w każdej diecie.
Znajdują się wśród nich owoce, warzywa, przede wszystkim fasola i soczewica, oraz ryby, gruboziarniste pieczywo, pełnotłuste mleko, sery, jogurty i orzechy. Dzienna racja pożywienia powinna zawierać produkty dostarczające odpowiednie ilości cynku, magnezu, żelaza, kwasu foliowego, witaminy C oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych. Warto zaznaczyć, że kobiety starające się o dziecko powinny utrzymać optymalny poziom tłuszczu w organizmie - co najmniej 18 procent masy ciała. Jeśli poziom ten obniży się, może wystąpić nierównowaga hormonalna, prowadząca do zaniku jajeczkowania, a po jakimś czasie do bezpłodności.

Nie zaleca się natomiast osobom pragnącym potomka spożywania, zdrowych dla serca, odtłuszczonych niskotłuszczowych produktów mlecznych, sorbetów, białego pieczywa, ciastek, ziemniaków, fast foodów, margaryny i słodkich napojów gazowanych. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni zrezygnować z produktów wysoko oczyszczonych, np. białej mąki i cukru.

Ważne informacje:
  • Dieta bogata w tłuszcze typu trans, takie, jakich pełno np. we frytkach i innych smażonych potrawach, zwiększa ryzyko niepłodności u kobiet.
  • Picie zbyt dużych ilości alkoholu może przeszkadzać w przyswajaniu witamin z grupy B i takich składników mineralnych, jak cynk i żelazo, z kolei dużej ilości herbaty - utrudniać wchłanianie żelaza przez organizm. Dlatego powinno się wyeliminować te płyny z diety lub ograniczyć do minimum.
  • Mężczyźni mający kłopot z bezpłodnością powinni zwracać uwagę na większe spożycie niezbędnych kwasów tłuszczowych, znajdujących się w tłustych rybach i większości olejów, witamin A, B, C i E oraz cynku i selenu. Składniki te odgrywają rolę przy wytwarzaniu zdrowej spermy.
  • Ponadto Hipokrates mówił, że mężczyzna, który chce być płodny, nie może zażywać gorących kąpieli, a także powinien zrezygnować z częstych wizyt w łaźni. "Powinien być silny, zdrowy i powinien powstrzymywać się od niezdrowych pokarmów".


Warto więc, starając się o dziecko, zadbać nie tylko o własną zdrową dietę, ale także o dietę i zdrowie partnera.

Podstawowe zmiany stylu życia odnoszą się do palenia papierosów:
  • Palenie, co prawda nie powoduje zmniejszenia liczebności plemników, jednak uszkadza ich DNA, co może prowadzić do powstania wad wrodzonych u dzieci. Ponieważ proces tworzenia plemników trwa 3 miesiące ważne jest aby rzucić palenie przynajmniej na 3 miesiące przed początkiem starań o dziecko.
  • Stosowanie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety przynosi wiele korzyści. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, przyczynia się do normalnej funkcji hormonalnej i poprawia funkcję układu rozrodczego.


Płodność - jak o nią dbać? - dodano: 2011-02-07

                                

więcej artykułów tego autora:
  Monitoring owulacji
  Badania hormonalne - ocena rezerwy jajnikowej


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.