Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Badania hormonalne - ocena rezerwy jajnikowej

Justyna Makowska - ginekolog-położnik
Lek. med.; ginekolog-androlog; Klinika Leczenia Niepłodności Gameta; Łódź

Justyna Makowska
-
   

Badania hormonalne - ocena rezerwy jajnikowej
Badania hormonalne stanowią nieodłączny element w diagnostyce niepłodności. Wykonywane są w odpowiednich dniach cyklu i w razie potrzeby poszerza się je o hormonalne testy diagnostyczne.
Łączne oznaczenie stężeń FSH i estradiolu E2 między 2 a 5 dniem cyklu służy ocenie rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z ustaloną pulą pęcherzyków pierwotnych zdolnych do wyprodukowania komórki jajowej. W każdym cyklu część pęcherzyków jest zużywana. Rezerwa jajnikowa koresponduje z ilością pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych i jest jednym z dwóch czynników określających potencjał rozrodczy (drugim, niezależnym od FSH jest wiek kobiety). Wraz z wiekiem zmniejsza się rezerwa jajnikowa oraz ulega zmniejszeniu liczba pęcherzyków pierwotnych w jajnikach. Wynosi 1 mln po urodzeniu, 250 tys. w wieku pokwitania. Stopniowe zmniejszanie się liczby pęcherzyków ulega przyspieszeniu około 37 roku życia, na 10-12 lat przed menopauzą. Istnieją duże indywidualne różnice związane z odpowiedzią na stymulacje. Trudno jest niejednokrotnie przewidzieć, które kobiety źle odpowiedzą na stymulację

NORMY

hormondzień badanianorma
FSH 3dc (ew.
2 lub 4dc)
3-12 mIU/ml
LH 3dc (ew. 2 lub 4dc) 2-13 mIU/ml
LH dzień piku LH > 20 mIU/ml
Dokładniej:
  • Wartość FSH poniżej 3 mIU/ml sygnalizuje niewydolność przysadki.
  • Wartość FSH 9-12 mIU/ml oznacza obniżoną rezerwę jajnikową.
  • Wartość FSH 12-18 mIU/ml oznacza wyczerpującą się rezerwę jajnikową, stymulacja przy takim FSH jest trudna.


Przy FSH > 18 mIU/ml stymulacja owulacji jest bardzo trudna, a często niemożliwa, prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo małe.

Wraz ze wzrostem poziomu FSH maleje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nawet jeśli uda się wywołać owulację tzn. odsetek uzyskanych ciąż na jeden owulacyjny cykl jest znacznie niższy od średniej.

Kobiety z wyczerpaną rezerwą jajnikową rzadko zachodzą w ciążę, a jeśli już to najczęściej ma to miejsce podczas stosowania preparatów hormonalnej terapii zastępczej.
Bardzo przydatnym i bardzo dobrym markerem oceny rezerwy jajnikowej jest oznaczenie poziomu hormonu AMH. Anti-Müllerian Hormon pozwala ocenić potencjał macierzyński pozwalający określić zdolność pacjentki do uzyskania własnych komórek jajowych. Ponieważ jajowe powstają tylko w życia płodu żeńskiego w macicy, kobieta, w trakcie życia tylko i wyłącznie traci bezpowrotnie posiadane komórki jajowe. Biorąc pod uwagę tempo dzisiejszego życia i wydłużający się okres planowania rodziny w większości krajów na świecie, badanie AMH okazuje się rewolucyjnym osiągnięciem w zakresie kontroli płodności i planowania potomstwa. Pozwala podjąć właściwą decyzję co do metody leczenia.


Badania hormonalne - ocena rezerwy jajnikowej - dodano: 2011-02-07

                                

więcej artykułów tego autora:
  Monitoring owulacji
  Płodność - jak o nią dbać?


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.