Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

Psycholog, psychoterapeuta, czy psychiatra?

Marta Wołowska-Ciaś

-
   

Psycholog, psychoterapeuta, czy psychiatra?
Do kogo po pomoc, czyli kto jest kim?

My kobiety często borykamy się z różnymi problemami dnia codziennego, problemami z dziećmi, z mężczyznami lub ich brakiem, z pracą... zapominając w tym wszystkim tak naprawdę o Sobie. Czujemy, że jest jakiś problem, że np. za bardzo się objadamy lub głodzimy, wciąż odchudzamy, zbyt intensywnie ćwiczymy licząc na szybkie i spektakularne efekty, jesteśmy przygnębione i nic nam się nie chce, ale zaciskamy zęby i udajemy przed całym światem dzielność i siłę... i tak naprawdę nie wiemy co dalej? Co zrobić, do kogo zwróćić się po pomoc?

Czym różnią się od siebie psycholog, psychoterapeuta, psychiatra? Terminologia psychologiczna wydaje się mglista, niezrozumiała, a podstawowe określenia i pojęcia są niewłaściwie rozróżniane i czasami, z tejże niewiedzy lub obawy przed ośmieszeniem nie robimy nic. Wydawać by się mogło, że określenie psychiatra, terapeuta, psycholog czy psychoanalityk są takie oczywiste i jasne. W praktyce jest jednak inaczej.
Poniżej krótkie wyjaśnienie, które miejmy nadzieję uporządkuje nam wiedzę.

PSYCHOLOG

Cytując najpopularniejszą definicję, psycholog to “osoba posiadająca właściwe kwalifikacje, potwierdzone wymaganymi dokumentami, do udzielania świadczeń psychologicznych polegających w szczególności na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej”.
W praktyce: po ukończonych studiach psychologicznych może zajmować się poradnictwem, posługiwać się testami psychologicznymi.
Może także wydawać dokumenty, zaświadczenia i orzeczenia. Nie może stosować farmakoterapii, czyli najprościej mówiąc, przepisywać leków.
Do Psychologa najczęściej zwracamy się z problemami dnia codziennego np.: kłopoty w pracy, nieporozumienia z partnerem, apatia czy przygnębienie lub wtedy, gdy potrzebujemy diagnozy intelektu, osobowości.

PSYCHOTERAPEUTA

To osoba zajmująca się przede wszystkim długoterminową terapią mającą na celu dokonanie określonej zmiany w funkcjonowaniu zgłaszającej się po pomoc osoby. Długość takiej formy pomocy może trwać od kilku spotkań do nawet kilku lat.
Psychoterapeuta nie musi, ale może, być także psychologiem. Może ukończyc inne studia humanistyczne lub medyczne. Musi natomiast ukończyć podyplomowe studia lub szkołę psychoterapi. Może to być szkoła w nurcie humanistycznym, behawioralno-pozanwczym, psychodynamicznym, psychoanalitycznym (Psychoanalityk) lub egzystencjalnym. Szkoły te różnią się od siebie np. podejściem do relacji między klientem a terapeutą, formą przebiegu samej sesji czy nazewnictwem zachodzących mechanizmów.
Do psychoterapeuty zwracamy się np: z depresją, zaburzeniami odżywiania, zaburzeniami snu, zachowaniami obsesyjno-komulsywnymi czy objawami psychosomatycznymi.

PSYCHIATRA

Psychiatra to po prostu lekarz medycy, który ukończył studia medyczne, a potem specjalizację z psychiatrii.
W pracy z pacjentam rozpoznaje objawy, stawia diagnozę, stosuje głównie środki farmakologiczne. Może zalecić wspomaganie leczenia psychoterapią.
Ma możliwość wydawania dokumentów świadczących o stanie zdrowia psychicznego.
Do psychiatry trafiamy z poważnymi zabużeniami osobowości takimi jak depresja, mania, schizofrenia, możemy być skierowani przez lekarza pierwszego kontaktu lub Psychologa.

Jak widzimy, z niektórymi problemami dobrze jest zwrócić się do psychologa, a z innymi poważnymi zaburzeniami do psychiatry. Czasem, jak to jest np. w przypadku depresji, potrzebne jest działanie dwutorowe: psychoterapia i farmakoterapia razem mogą zdziałać wiele.
Kiedy czujemy, że coś “jest nie tak”, kiedy nie jesteśmy zadowolene z jakości naszego życia: naprawdę warto zwracać się o pomoc!

Psycholog, psychoterapeuta, czy psychiatra? - dodano: 2012-01-05

                                


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.