Rola Babci i Dziadka w wychowaniu dzieci « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Rola Babci i Dziadka w wychowaniu dzieci

-
Rola Babci i Dziadka w wychowaniu dzieci
Kiedy w przedszkolu zapytaliśmy dzieci za co najbardziej kochają Babcię i Dziadka zapanował duży entuzjazm. Przekrzykiwały jedno przez drugie: „Babcia robi najlepsze pierogi na świecie”, „Dziadek potrafi naprawić każdą zabawkę”, „A mnie nauczył łowić ryby”, „A Babcia to jest miła i kochana”. Rodzice natomiast często zadają mi pytanie, jak wytłumaczyć dziadkom, żeby nie rozpieszczali dzieci.


Rola Dziadków w wychowaniu


Na to pytanie chyba najtrafniej odpowiedziały same przedszkolaki. Dziadkowie to przede wszystkim niezapomniane przygody, pyszne jedzenie i dużo ciepła oraz uwagi.

Nie krytykujmy ich za to, że dają dzieciom więcej swobody, często wymagając od dzieci mniej niż powinni. Odpowiedzialność za dzieci ponoszą rodzice i to oni są głównym narzędziem wychowawczym. Dziadkowie tej funkcji nie spełniają. Ich zadaniem jest przede wszystkim dać wnuczkom dużo ciepła, czasu, opieki.

Ważne jest jednak, aby rodzice i dziadkowie ze sobą współpracowali i mądrze wyznaczyli granice i zasady dotyczące wychowania.

Babcia wychowuje wnuki


Jak mądrze takie zasady ustalić?


Najłatwiejszym i najlepiej zrozumiałym dla dzieci sposobem jest „ustalenie terytorium”, czyli: w domu rodziców przestrzegamy zasad, które ustalili rodzice, a u dziadków funkcjonujemy według ich systemu. Takie rozwiązanie pozwala rodzicom na kontrole systemu wychowawczego, dzieciom rozjaśnia sytuacje pokazując, gdzie, na co mogą sobie pozwolić, a dziadkom daje możliwość do rozpieszczania wnucząt bez krytyki ze strony rodziców. Ważne jest więc, aby u dziadków rodzice nie krytykowali postępowania dziadków i na odwrót.

W naszym przedszkolu mamy podobny system. Często przedszkolaki próbują przekonać nauczycieli do czegoś mówiąc, że w domu mama pozwala. Wówczas przypominamy, że w domu są troszkę inne zasady niż w przedszkolu i dzieciaki to świetnie rozumieją. A po jakimś czasie nawet przestają pytać i próbować. W przedszkolu również mamy Babcię dla naszych przedszkolaków - Panią Basię, która wita rano wszystkie dzieci. Ona daje dodatkowe ciepło przedszkolakom.
Odpowiadając zatem na pierwsze z postawionych przeze mnie pytań. Nie zabraniajmy dziadkom rozpieszczać wnuczków. Zasłużyli na to po latach wychowywania własnych dzieci. Pamiętajmy tylko, że ważne jest ustalenie zasad jasnych dla wszystkich. I jasne określenie w które sfery życia dziecka mogą ingerować dziadkowie.

Wybór przedszkola, domowe metody wychowawcze, dieta dziecka to są te dziedziny, w których główny głos mają zawsze rodzice.Dziadek wychowuje wnuki

Rola Babci i Dziadka w wychowaniu dzieci - dodano: 2020-01-11

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.