Zmiana łóżeczka na łóżko « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zmiana łóżeczka na łóżko

-

Kamila Stempińska - psycholog

mgr psychologii; Warszawa

Zmiana łóżeczka na łóżko
Wielu Rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy jest odpowiedni czas na zmianę dziecięcego łóżeczka ze szczebelkami na większe „normalne” łóżko. Tak naprawdę nie ma na to idealnego wieku. Zwykle dzieje się to pomiędzy 1 a 3 rokiem życia. Ważniejsze od tego, w jakim wieku jest Wasza pociecha są warunki, w jakich tę zmianę przeprowadzicie.

Musicie pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze przygotujcie dziecko na tę zmianę. Rozmawiajcie z nim o tym wcześniej. Jeśli spodziewacie się drugiego dziecka nie zostawiajcie „przeprowadzki” na ostatnią chwilę. Zaangażujcie syna lub córeczkę w wybór nowego łóżka, oczywiście to Wy wybierzecie model, ale zachęćcie dziecko żeby wybrało na przykład kolor. Postarajcie się o atrakcyjną pościel, niech Wasza pociecha cieszy się na tę zmianę.

Wybierzcie okres, kiedy maluch jest zdrowy i postarajcie się nie łączyć tego zdarzenia z innymi przełomami np.: pójściem do przedszkola, czy narodzinami nowego dziecka w rodzinie.

Wybierzcie łóżko bezpieczne, najlepiej z boczną barierką ochronną, która zapewni Waszemu dziecku bezpieczeństwo. Wygodnym rozwiązaniem są łóżka, które „rosną” razem z dzieckiem.

W łóżku powinna znaleźć się wybrana przez Wasze dziecko pościel oraz maskotka czy inny przedmiot, z którym Wasza pociecha zawsze zasypia. To da jej poczucie ciągłości i zmniejszy niepokój związany z nową sytuacją.

Ważne jest abyście nie zmieniali stałych przyzwyczajeń i rytuałów. Zadbajcie o to, aby wszystkie elementy wieczornego usypiania pozostały takie jak wcześniej. Jeśli zawsze przed snem czytaliście dziecku bajkę róbcie to nadal. Jeśli Wasza pociecha wcześniej zasypiała sama i nie potrzebowała Waszej obecności nie ma powodów, żeby to zmieniać, chyba że zauważycie, że jest jej to potrzebne żeby oswoić się z nową sytuacją. Podsumowując im mniej zmian na raz tym mniejszy stres dla dziecka.

Raczej unikajcie kładzenia się z dzieckiem w łóżku. Im więcej dobrych przyzwyczajeń wprowadzicie na początku, tym łatwiej Wasze dziecko dostosuje się do nowej sytuacji. Jeśli ono uparcie ucieka z łóżka nie zakładajcie od razu, że jest mu niewygodnie albo że się boi. Nie poddawajcie się, dziecko też potrzebuje czasu żeby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Powodzenia.
Zmiana łóżeczka na łóżko - dodano: 2012-02-29

Avatar
Kamila Stempińska - psycholog

mgr psychologii; Warszawa

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.