Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo

-

Kamila Stempińska - psycholog

mgr psychologii; Warszawa

Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo
Pojawienie się nowo narodzonego dziecka w rodzinie zawsze oznacza ogromne zmiany, nie tylko w życiu rodziców, ale także starszego rodzeństwa. Może nam się wydawać, że tylko dorośli przeżywają narodziny swojego kolejnego dziecka. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nasza starsza pociecha równie mocno odczuwa nadchodzące zmiany, chociaż nie zawsze dokładnie rozumie, co ma się wydarzyć.

Jak więc zatem przygotować dziecko na przyjęcie rodzeństwa? Nie jest to proste zadanie. Najczęściej różnica wieku między starszym a młodszym dzieckiem wynosi 1,5 do 2,5 lat, a więc jest to wiek, kiedy dziecko bardzo potrzebuje naszej uwagi. Spodziewajmy się więc zazdrości, która może objawiać się niespotykanym dotąd zachowaniem, którego celem będzie zwrócenie na siebie uwagi obojga rodziców.
Takie zachowanie dziecka jest jak najbardziej naturalne. Przyzwyczajone do bycia w centrum uwagi nagle zostaje trochę odsunięte. Mogą pojawić się nawet zachowania agresywne w stosunku do nowo narodzonego malucha, ponieważ starszak szybko orientuje się, kto jest powodem odwrócenia uwagi rodziców od niego.

Jak, więc złagodzić poczucie zazdrości?

Po pierwsze zanim urodzisz rozmawiaj ze swoim starszym dzieckiem o tym, co ma się wydarzyć. Postaraj się wytłumaczyć mu, jakie zmiany nastąpią w życiu całej rodziny. Zabierz je na zakupy i pozwól wybrać zabawkę dla młodszego rodzeństwa, niech Twoje dziecko czuje, że uczestniczy w tym ważnym wydarzeniu.

Kiedy już będziesz w szpitalu postaraj się, żeby Twoja pociecha była pod opieką kogoś bliskiego, kogoś kogo dobrze zna i z kim czuję się bezpiecznie, tak aby niepotrzebnie nie potęgować stresu związanego z nową sytuacją.

Jeśli po powrocie do domu spodziewasz się wielu osób, które przyjdą zobaczyć maleństwo, możesz poprosić ich wcześniej, aby po wejściu najpierw przez chwilę pobawili się czy porozmawiali ze starszym dzieckiem. Pozwoli mu to się poczuć równie ważnym jak nowy członek rodziny i nie będzie się czuło się odrzucone.

Kiedy będziesz już w domu staraj się trzymać ustalonego wcześniej porządku dnia, który dawał Twojemu starszemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Na początku może to być trudne, ponieważ noworodek potrzebuje więcej czasu, aby przyzwyczaić się do stałego rytmu. Niezbędna będzie pomoc partnera i sprawiedliwy podział obowiązków. Postarajcie się, żeby chociaż przez jedną godzinę dziennie każde z dzieci miało jednego rodzica tylko dla siebie. To bardzo ważne.

Staraj się zachęcać starsze dziecko, aby delikatnie poznawało się z młodszym bratem lub siostrą. Pozwól mu pogłaskać malucha po główce czy wziąć za rączkę. Nie bądź zbyt surowa i nie gań dziecko przesadnie, jeśli podejdzie zbyt blisko lub mocniej ściśnie rączkę malucha, oczywiście wszystko w granicach rozsądku i bezpieczeństwa.
Starsze dzieci zwykle bardzo chętnie angażują się do pomocy rodzicom, dlatego nie odrzucaj dziecka, kiedy chce Ci pomóc przy maluchu. Może podać Ci pieluszkę lub oliwkę, co sprawi, że poczuje się ważne i potrzebne. Mów do starszego dziecka, kiedy zajmujesz się młodszym, możesz np. czytać mu książeczkę, kiedy karmisz niemowlę.

Możesz również zauważyć u starszego dziecka pewnego rodzaju regres np. nagle będzie chciało być noszone na rękach albo pić z butelki. Postaraj się ignorować to zachowanie, ale powinnaś zauważać i chwalić każde, które będzie świadczyło o coraz większej samodzielności powiedz np. „ bardzo ładnie poradziłeś sobie z założeniem piżamki, jesteś już takim dużym chłopcem/dziewczynką”.

Pierwsze trudne miesiące miną szybko i zanim się obejrzysz między Twoimi dziećmi nawiąże się wspaniała więź, która będzie napawała Cię dumą i radością.

Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo - dodano: 2012-03-01

Avatar
Kamila Stempińska - psycholog

mgr psychologii; Warszawa

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.