ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Telemania

-

Jadwiga Tomalka - wychowawca przedszkolny

Mgr pedagogiki, dyrektor przedszkola, Bytom

Telemania
Na kłopoty mamy bardzo prosty sposób - włączamy telewizor. Chcąc uciec od negatywnych emocji szukamy chwilowego zapomnienia, zagłuszamy nasz smutek i niepowodzenie doznaniami innego rodzaju.

Ucieczka w telewizję, tak jak ucieczka w nikotynizm czy alkoholizm, daje tylko krótkie ukojenie. Dla wielu osób oglądanie telewizji jest i rozrywką i sposobem relaksowania się. Jednakże ta "rozrywka" nie jest odprężeniem dla naszego układu nerwowego - a wręcz przeciwnie dostarcza mu dodatkowych podniet.

Najłatwiej złemu wpływowi telewizji ulegają dzieci, mające najmniej innych doświadczeń i wzorców. Badania wykazują, że najgorszy wpływ mają kreskówki, zwłaszcza amerykańskie. W filmach animowanych, przeznaczonych specjalnie dla dzieci jest trzy razy więcej przemocy niż w filmach dla dorosłych. Kreskówkowi bohaterzy zabijają się bez przerwy, a akt zabijania staje się zupełnie odrealniony. Nikogo to nie boli, nikt nie płacze po zabitym, nikt po nim nie chodzi w żałobie. Treścią większości filmów rysunkowych jest wzajemne dokuczanie sobie, podstępy i walka. Oglądanie przemocy w telewizji znieczula na rzeczywiste nieszczęście. Skoro dziecko na co dzień ogląda setki sytuacji, w których złemu psu walec miażdży głowę albo sprężyna wyrywa ogon - trudno mu współczuć z realnie cierpiącym zwierzęciem. Dzieci bezkrytycznie przenoszą zaobserwowane na ekranie zachowania na własne podwórko, wzrasta wśród nich poziom agresywnych zachowań, a także liczba przestępstw popełnianych przez najmłodszych.

Dziecko pozostawione sam na sam z telewizorem na długie godziny może uzależnić się od srebrnego ekranu w sposób przypominający uzależnienie narkotykowe. Taki młody człowiek nie potrafi już samodzielnie funkcjonować w świecie, jeżeli nie "połknie" swojej porcji telewizyjnej papki.
Niestety, coraz częściej telewizor zastępuje ojca, lub matkę, którzy w przeszłości opowiadali swoim dzieciom bajki na dobranoc, towarzyszy codziennym czynnościom ludzi - posiłkowi, rozmowom, spotkaniom, wtrąca się w uroczystości rodzinne (świąteczny obiad, imieniny mamy, czy Wigilię). Jest niezmiernie silnym członkiem rodziny, przy którym bledną nauki dziadka, nakazy taty, troska mamy.

Istotne jest przygotowanie młodego pokolenia do właściwego odbioru telewizji. W przygotowaniu tym należy uwzględnić przede wszystkim środowisko rodzinne, które jest podstawowym i dominującym środowiskiem dla dziecka w wieku przedszkolnym. Jakie więc znaczenie może mieć rodzina w przygotowaniu dziecka do właściwego odbioru programów telewizyjnych? Jaka powinna być jej rola?
Proces przygotowania dzieci do odbioru programów telewizyjnych należy rozpocząć od najwcześniejszych lat kształtując niezbędne w tej dziedzinie umiejętności i nawyki. Rodzice powinni zapewnić dziecku odpowiednie warunki do odbioru programów telewizyjnych planując wspólnie z nim czas i porę oglądania telewizji i zachęcać je do korzystania z programów adresowanych do małych odbiorców.

Na rodzicach spoczywa również obowiązek kontroli tego, co dzieci oglądają, gdyż ma to poważny wpływ, na ich obecne zachowanie i na to, jakimi ludźmi będą w przyszłości.

Jeżeli rodzice nie ustalają dziecku reguł korzystania z telewizji, nie oglądają jej razem z nimi ani nie rozmawiają o oglądanych programach, prawdopodobieństwo ulegania dzieci wzorom prezentowanym w telewizji jest duże. Dobre, bliskie, ciepłe relacje rodziców z dziećmi są czynnikiem blokującym i ograniczającym negatywne wpływy scen brutalnych, które są na ekranie. Duże znaczenie ma zainteresowanie dziecka czym innym, tworzenie innych zadań i zabaw, niż wielogodzinne wysiadywanie przed telewizorem.

Telewizja może stać się czynnikiem integrującym rodzinę, dostarczać głębokich przeżyć wszystkim jej członkom, jeżeli programy oglądane są wspólnie. Zalecana jest swobodna, ale szczera rozmowa po obejrzanym filmie, wyjaśnienie wątpliwości, pomoc w wyciągnięciu właściwych wniosków, kreowanie pozytywnych bohaterów, co prowadzi do dobrych efektów wychowawczych.

Mamo, Tato zapamiętajcie:
• Pozwól dziecku oglądać programy przeznaczone tylko dla jego grupy wiekowej.
• Oglądaj telewizję razem z dzieckiem i komentuj przekazywane treści.
• Jeśli zauważysz, ze dziecko w czasie oglądania jakiegoś programu boi się lub jest pobudzone, wyłącz telewizor (nawet gdyby to była "tylko" dobranocka).
• Tłumacz dziecku, że świat przedstawiony w telewizji nie zawsze jest prawdziwy.
• Nie traktuj telewizji jako zastępczego wychowawcy. Spacer i rozmowa z dzieckiem są cenniejsze niż najlepiej dobrany program.


Telemania - dodano: 2002-11-27

Avatar
Jadwiga Tomalka - wychowawca przedszkolny

Mgr pedagogiki, dyrektor przedszkola, Bytom

  • więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.