
Ważne informacje
Dzienny opiekun to ktoś, kto zajmuje się naszym dzieckiem w ciągu dnia – innymi słowy, jest to prostu alternatywa dla innych form opieki, a zwłaszcza dla niani. Znalezienie takiej formy pomocy dla rodziców jest jednak utrudnione w dużych miastach – dzienny opiekun to bowiem forma opieki, która pojawia się, gdy nie opłaca się otwierać np. żłobka czy klubu malucha. Powstaje więc głównie w bardzo małych gminach albo na obrzeżach miast.
Osoba, która pracuje na stanowisku opiekuna dziennego, może opiekować się maluchami w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat (jeśli dziecko kończy trzy lata w styczniu, to dzienny opiekun sprawuje nad nim pieczę do końca roku szkolnego). W niektórych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia tego okresu do czwartego roku życia dziecka.
Kwalifikacje i opieka
Opiekunem dziennym może zostać każdy, kto ma kwalifikacje:
- pielęgniarki,
- opiekunki dziecięcej,
- położnej,
- nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej,
- nauczyciela wychowania przedszkolnego
- albo pedagoga opiekuńczo – wychowawczego.
Po tym, jak dana osoba zgłosi swoją chęć stania się opiekunem, musi ona przejść także 40-godzinne szkolenie. Wyjątkiem od tej reguły jest co najmniej 12-miesięczne doświadczenie w pracy z dzieckiem do lat trzech w okresie poprzedzającym zgłoszenie się na stanowisko opiekuna dziennego.
Jeśli kandydat nie ma kwalifikacji, nie zamyka się jego droga do stania się opiekunem – musi jednak wówczas przejść szkolenie w wyższym wymiarze czasu (160 godzin).
Opiekun dzienny opiekuje się dziećmi u siebie w mieszkaniu/domu albo w wyznaczonym, spełniającym wszystkie niezbędne warunki lokalu. Ilość dzieci pozostawiona pod jego opieką jest mocno ograniczona i wynosi pięcioro maluchów. Gdy jednak któreś z dzieci nie skończyło jeszcze roku, maksymalna ilość podopiecznych zmniejsza się do trzech. Analogicznie jest w sytuacji, gdy jedno z dzieci jest niepełnosprawne.
Jak skorzystać z pomocy opiekuna dziennego?
Rodzice, których interesuje taka forma opieki nad ich dzieckiem, muszą udać się do urzędu gminy i tam dowiedzieć się, czy w ogóle opiekuni dzienni są zatrudniani. Jeżeli nie – warto złożyć odpowiednie pismo, które wskazuje na zainteresowanie taką formą opieki. Jeśli opiekun dzienny jest już zatrudniony – trzeba jedynie dowiedzieć się, jakie dokumenty należy przedstawić i jakie warunki spełnić, by skorzystać z takiej pomocy.
Za pobyt dziecka pod opieką opiekuna dziennego wnosi się opłatę podobną do tej, jaką płaci się w publicznych żłobkach – jest to około 1,80 zł za każdą rozpoczętą godzinę opieki.
Dzienny opiekun - alternatywna forma opieki nad dzieckiem - dodano: 2014-10-07