
Etapy procedury powołania asystenta rodziny
- Pierwszy etap - wywiad środowiskowy
- Przekazanie dokumentów asystentowi rodziny
- Asystent rodziny - monitoring zakończeniu pracy
Pierwszy etap - wywiad środowiskowy
By uzyskać pomoc asystenta rodziny, najpierw – na zlecenie kierownika ośrodka pomocy społecznej - przeprowadza się rodzinny wywiad środowiskowy. Wykonywany jest on najczęściej przez pracownika socjalnego w ciągu dwóch tygodni od odebrania sygnałów, że rodzina potrzebuje wsparcia.
Zebranie wywiadu odbywa się zwykle w domu czy mieszkaniu danej rodziny. Warto pamiętać, że osoba, która go przeprowadza, powinna się wylegitymować – bez skrępowania trzeba o to poprosić.
Podczas wywiadu środowiskowego pracownik socjalny ustala się następujące kwestie:
- dochód oraz wydatki rodziny
- sytuację mieszkaniową (np. to, czy w mieszkaniu jest łazienka, ile pokoi przypada na wszystkich członków rodziny, czy dziecko ma swój kąt do nauki, czy mieszkanie jest czyste)
- sytuację zdrowotną i rodzinną
- występowanie uzależnień, niepełnosprawności, chorób
- przyczyny wystąpienia z wnioskiem o pomoc
Przekazanie dokumentów asystentowi rodziny
Następny krok to przekazanie dokumentów asystentowi rodziny, który od tej pory będzie się nią zajmował. Nie ma czego się obawiać – zadaniem tego pracownika jest przede wszystkim pomoc i wsparcie. Taka pomoc jest oczywiście starannie zaplanowana i obejmuje:
Sporządzenie odpowiedniego planu z rodziną
Innymi słowy, asystent rodziny dokładnie zaplanuje działania, które pomogą danej rodzinie przezwyciężyć niekorzystną sytuację życiową. Plan ten obejmuje wiele działań: pomoc w uzyskaniu zasiłków, znalezieniu pracy, nadrobienia zaległości szkolnych dzieci, poprawę relacji oraz próby zerwania z nałogami.
Podjęcie współpracy z właściwymi organizacjami, które działają dla dobra rodziny
Edukacja w zakresie rozwiązania problemów
Czyli tak naprawdę szeroko rozumiane poradnictwo. Jeśli na przykład dziecko regularnie opuszcza szkolne zajęcia, zadaniem asystenta jest znalezienie przyczyn takiego stanu rzeczy i przestawienie rodzicom możliwości kontrolowania sytuacji. Asystent współpracuje także z różnymi organizacjami, przez co z łatwością może doradzać rodzinie co do zasięgania różnych form wsparcia.
Udzielanie pomocy
To bardzo szeroki punkt, w którym zawarte jest wiele czynności – od pomocy w zdobyciu nowego sprzętu AGD, po napisanie odpowiedniego CV i listu motywacyjnego i wskazanie możliwości szukania pracy.
Współpraca z placówkami/rodzinami, do których zostało przeniesione dziecko danej rodziny
Niestety, czasem zdarza się, że w trosce o bezpieczeństwo dzieci lub dziecka, przenosi się je do rodziny zastępczej, do rodzinnego domu dziecka, placówki opiekuńczo – wychowawczej albo interwencyjnego ośrodka opiekuńczego. Rolą asystenta rodziny jest współpraca z taką placówką lub rodziną – dzięki czemu rodzice wiedzą na przykład, jak radzi sobie ich dziecko i co się z nim dzieje.
Asystent rodziny - monitoring zakończeniu pracy
Jeśli rodzinie została przyznana pomoc asystenta rodziny, to nie jest to tylko kilkudniowa pomoc doraźna, ale cały proces. Asystent monitoruje działania i postępy swoich "podopiecznych" także wtedy, gdy już skończy z nią pracować – dzięki temu możliwa jest natychmiastowa reakcja pomocowa.
(org. 2014-10-06)
Asystent rodziny - kim jest i jakie są jego zadania? - dodano: 2019-05-13