ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wskazówki dla młodych ojców

-
Wskazówki  dla młodych ojców
Kiedy twoje dziecko zaczyna płakać, nie wręczaj go mamie. Mamy są w stanie uspokoić dziecko trochę szybciej niż ty możesz sobie z tym poradzić, jednakże prawda jest taka, że cokolwiek twoja małżonka wie na temat dzieci, nauczyła się tego dzięki praktyce. I ty również tylko dzięki praktyce, możesz nauczyć się, jak przezwyciężać trudności w opiece nad dzieckiem. Badania pokazują, że brak zaangażowania może być jedną z największych przeszkód, która uniemożliwia lepsze poznanie potrzeb swojego dziecka. Innymi słowy, im więcej czasu przebywasz ze swoim maleństwem, tym czujesz się bardziej kompetentny.

@1P@ Nie poddawaj się, kiedy małżonka oferuje zajęcie się dzieckiem. Zamiast przekazania obowiązków na ręce żony, pomyśl sobie : "poradzę sobie z moim dzieckiem" albo "wszystko jest w porządku, tylko potrzebuję trochę praktyki". Nie ma nic złego w pytaniu żony o radę, w końcu wam obojgu zależy na szczęściu własnego dziecka. Jednakże poproś ją, aby tylko poinformowała ciebie, co należy w danym momencie uczynić, a nie robiła tego za ciebie. Nie bój się podejmować własnych decyzji, choć nie zawsze mogą być one właściwe.

Innym sposobem na zdobycie pewności siebie jest bliższe poznanie swojego dziecka. Sprawą, od której musisz zacząć to nauka jego języka. Chociaż "słownictwo" twojej pociechy jest na razie bardzo ograniczone, jeśli tylko będziesz skupiał uwagę na tym, co usiłuje ci przekazać płaczem, już wkrótce będziesz w stanie zauważyć różnicę pomiędzy: "jestem zmęczony", "nakarm mnie", "zmień mi pieluszkę", "chcę się bawić". Kiedy to zrozumiesz, będziesz mógł zatroszczyć się o potrzeby swojego dziecka i obydwoje będziecie czuli się o wiele lepiej.

Młodzi ojcowie nie wiedzą często, jak zabawić swojego maluszka. Przecież on ani nie mówi, nie bawi się jeszcze piłeczką i w dodatku wydaje się, jakby żył tylko we własnym świecie. Ale jeśli nawet twoje dziecko ma kilka dni, jesteś w stanie zrobić dla niego bardzo wiele. Możesz nosić je na rękach, mówić do niego, czytać, możecie również słuchać razem muzyki. Nie ma znaczenia, czy czytasz mu jakąś bajeczkę, czy rozkład jazdy pociągów, przecież ono i tak jeszcze ciebie nie zrozumie. Istotne jest aby twoje dziecko przyzwyczaiło się do twojego głosu i aby słysząc go czuło się dobrze i bezpiecznie... I właśnie w ten sposób jesteś w stanie zbudować bliską więź z twoim dzieckiem...

Pamiętaj, żebyś nigdy nie rezygnował z rzeczy, jakie chciałbyś robić ze swoją pociechą. Mężczyźni i kobiety mają różne sposoby oddziaływania na ich dzieci. Mężczyźni zwykle mają tendencję do ukazywania ich fizycznej siły i wewnętrznej energii, natomiast kobiety do swojej uczuciowości. Jednak jakim tatą będziesz, zależy tylko i wyłącznie od ciebie. To, ile wysiłku włożysz w pierwszych chwilach życia twojego dziecka, zaowocuje w późniejszych waszych relacjach.

Nie odkładaj opieki nad dzieckiem na później, tłumacząc się, że DZIŚ jesteś zmęczony…, więc... idź zobacz, co robi TERAZ Twoje dziecko...

Pierwsze dni taty z dzieckiem


People photo created by yanalya - www.freepik.com

Wskazówki dla młodych ojców - dodano: 2002-12-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.