ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Gdzie wypocząć z maluchem za granicą?

-
Gdzie wypocząć z maluchem za granicą?
Rozbudowana infrastruktura sportowa, centra Spa z salonami masażu i gabinetami pielęgnacyjnymi, szeroki wybór wycieczek fakultatywnych do zabytkowych miast i pięknych obszarów przyrodniczych, a także bogata oferta nocnych rozrywek – to główne atrakcje, których szukamy na wakacjach w ciepłych krajach. A na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się na wczasy z małymi dziećmi? W tym wypadku oczywiste jest, że nasze oczekiwania będą już zgoła odmienne, bo przecież jakość naszego wypoczynku będzie w dużym stopniu determinowało zadowolenie z wakacji naszych pociech. Eksperci portalu turystycznego Fostertravel.pl wskazują kilka kluczowych kwestii, pod kątem których rodzice kilkuletnich maluchów powinni przeglądać oferty wakacji.

Duży teren hotelu

Wszyscy wiemy, że maluchy szybko się nudzą oraz, że potrzebują sporej przestrzeni do biegania i zabawy, dlatego przeglądając oferty wakacji nad Morzem Śródziemnym rodzice powinni w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wielkość hotelu. Duży kompleks wypoczynkowy, który nie ogranicza się tylko do jednego małego basenu, daje rodzicom znacznie więcej możliwości – przede wszystkim do spacerowania bez potrzeby opuszczania terenu hotelu. Dodatkowym atutem dużego kompleksu hotelowego jest rozległy ogród, taki jak na przykład w 5 – gwiazdkowym hotelu Barcelo Asia Gardens & Thai Spa w Benidorm (na wybrzeżu Costa Blanca w Hiszpanii), w którym rodzice mogą z dziećmi podglądać piękne okazy śródziemnomorskiej roślinności.

Plac zabaw i/lub mini klub

Maluchy nieustannie potrzebują bodźców stymulujących ich rozwój i ciekawość świata, a ponieważ na wakacjach nie można im tego ograniczać, to rodzice powinni szczególnie mocno zwrócić uwagę na to, czy na terenie hotelu znajduje się specjalny plac zabaw i/albo mini klub. Zarówno na placu zabaw, jak i w mini klubie (do którego rodzice mogą zaprowadzić już dwu– i trzylatki), maluchy wchodzą w interakcje z innymi dziećmi i uczestniczą we wspólnych zabawach. Duży plac zabaw i mini klub, w którym dzieci znajdują się pod nadzorem doświadczonych opiekunów, oferuje rodzinom m.in. 5 – gwiazdkowy Hotel Otium Eco Club Side, położony w miejscowości wypoczynkowej Titreyengol w Turcji, 8 km od Side.

Animacje dla dzieci

Poza wydzielonymi miejscami do zabawy, istotne dla wielu rodziców mogą się też okazać specjalnie przygotowywane dla dzieci animacje. W trakcie animacji dzieci zachęcane są do różnych aktywności, choćby do wspólnego malowania kolorowanek, do tańczenia w parach albo w kółeczku czy też do uczestnictwa w różnych konkursach, w których można wygrać drobne upominki. Maluchy mają swój „dziecinny język”, a zatem są się w stanie doskonale bawić nawet wtedy, gdy nie rozumieją, co mówią do nich animatorzy albo inne dzieci, choć eksperci Fostertravel.pl podają, że w hotelach, w których spędza wczasy wielu Polaków, animacje dla dzieci prowadzone są też zazwyczaj w języku polskim. W każdym hotelu pociechy można spokojnie zostawić pod opieką animatorów, ponieważ są to osoby doświadczone w opiece nad maluchami, a przez to i wyczulone na potrzeby dzieci w różnym wieku.

Profesjonalna opiekunka

Planując wakacje warto jest się także upewnić, czy w konkretnym hotelu można zostawić dziecko pod opieką profesjonalnej opiekunki. Możliwość zamówienia usług opiekunki daje rodzicom poczucie spokoju, że w razie chęci spędzenia popołudnia bądź wieczoru tylko we dwoje (na przykład na romantycznej kolacji), ich pociecha znajdzie się w dobrych i bezpiecznych rękach. Opiekunki w wysokiej klasy hotelach w Turcji, Hiszpanii, Włoszech czy Grecji (np. opiekunki w 5 – gwiazdkowym hotelu Cavo Spada Luxury Resort & Spa w Kolymbari na Krecie) posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz certyfikaty potwierdzające ukończenie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a dodatkowo także znają one standardy panujące w danym obiekcie wypoczynkowym.

Łóżeczko dla dziecka

Komfort i bezpieczeństwo malucha w trakcie snu to podstawa udanego wyjazdu, bowiem tylko odpowiedniej długości, dobry i niczym nieprzerywany sen daje dziecku siłę do całodziennej zabawy. Aby zagwarantować maluchowi spokojny sen należy zadbać o specjalne łóżeczko (zaopatrzone w malutki zestaw pościeli i kocyk), z którego dziecko nie wypadnie i w którym będzie ono mogło spędzić noc spokojnie bez rodziców obok. Przed rezerwacją wakacji warto jest poprosić swojego agenta turystycznego o przedzwonienie do hotelu i o zamówienie łóżeczka odpowiedniego do wieku dziecka, bo przecież łóżeczka dla niemowlaków znacznie różnią się od tych dla nieco już starszych dzieci (te pierwsze mają materac usytuowany na znacznie wyższym poziomie). Z zamówieniem wygodnego i bezpiecznego łóżeczka dla dziecka zupełnie nie ma problemu na przykład w 4 – gwiazdkowym hotelu Vila Gale Ericeira w Ericeirze na Wybrzeżu Lizbońskim.

Specjalne menu dla dzieci

W większości hoteli w najbardziej popularnych kurortach basenu Morza Śródziemnego jedzenie jest wyśmienite i bardzo zróżnicowane, ale trzeba wiedzieć, że często jest ono także zwyczajnie ciężkostrawne. Z tego też względu rodzice zupełnie małych dzieci albo rodzice maluchów lekko grymaszących powinni przed wyjazdem na wakacje sprawdzić, czy dany hotel oferuje specjalne menu dla dzieci. Menu tego typu zawiera potrawy lekkostrawne i w znacznie mniejszych ilościach, a do tego także dania podane w niekonwencjonalny sposób (np. kanapki, ciastka czy lody są dla maluchów specjalnie zdobione). Bardzo smaczne posiłki, specjalnie przygotowane z myślą o dzieciach, serwowane są na przykład w 5 – gwiazdkowym hotelu Krizantem Katya w Obagol, na Riwierze Tureckiej.

Rodzice niemowlaków powinni się natomiast upewnić, czy w hotelowej restauracji jest kuchenka mikrofalowa, w której można podgrzać mleko albo obiadek w słoiczku.

Oddzielny brodzik dla dzieci

Niezwykle istotne jest też, aby na terenie hotelu znajdował się oddzielny brodzik dla dzieci. - Brodziki, które mają zaledwie kilkadziesiąt centymetrów głębokości, to miejsca, w których dzieci mogą się spokojnie bawić, ponieważ ryzyko upadku i zachłyśnięcia się wodą jest tu po prostu znikome – mówi Krystian Cegielski, ekspert portalu Fostertravel.pl. - Rodzice powinni jednak przed wyjazdem upewnić się, że miejsce do kąpieli dla dzieci jest całkowicie wyodrębnione i że nie jest to tylko płytszy fragment większego basenu, w którym dziecko może zostać łatwo potrącone przez nieuważnego, dorosłego turystę – dodaje Krystian Cegielski. Aż dwa płytkie i oddzielone od pozostałych basenów brodziki dla maluchów ma na przykład 4 – gwiazdkowy hotel Caretta Beach Resort & Waterpark w Kalamaki na wyspie Zakynthos. Rodzice spędzający urlop z pociechami będą zadowoleni również z Hotelu Ionian Sea & Aquapark na Kefalinii, który stworzony jest dla rodzin z dziećmi.

Wybierając odpowiedni hotel na wakacje z dziećmi trzeba być bardzo uważnym, żeby zagwarantować dziecku nie tylko maksimum bezpieczeństwa, ale też maksimum wygody i dużo zabawy. Eksperci ds. turystyki portalu Fostertravel.pl zapewniają, że w krajach takich jak Grecja, Hiszpania, Turcja, Włochy czy Portugalia jest naprawdę dużo hoteli, szczególnie przyjaznym rodzinom z dziećmi i że z wyborem stosownej oferty wczasów rodzice z małymi pociechami nie powinni mieć większych problemów.

Gdzie wypocząć z maluchem za granicą? - dodano: 2015-06-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.