ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

10 zaskakujących faktów i mitów na temat witaminy D

-
10 zaskakujących faktów i mitów na temat witaminy D
Witamina D, nazywana także witaminą słońca, jest niezbędna do prawidłowego i zdrowego rozwoju dziecka. Wspiera przede wszystkim gospodarkę wapniowo-fosforanową ważną dla zdrowych zębów i mocnych kości. Ma ogromny wpływ także na prawidłowe funkcjonowanie mięśni oraz aktywizuje komórki układu odpornościowego i usprawnia procesy związane z podziałami komórek. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o witaminie D?

Badanie przeprowadzone z udziałem polskich dzieci w wieku 4 lat wykazało, że aż 99% z nich ma przewlekłe niedobory witaminy D w diecie. Te zatrważające dane sprawiają, że konieczna jest zmiana nawyków i wiedza, dotycząca witaminy D. Bowiem jej brak w organizmie dziecka prowadzi między innymi do groźnej choroby, jaką jest krzywica. Poniżej prezentujemy fakty i mity o witaminie D.

1. Kremy z filtrami blokują dostarczanie do organizmu witaminy D pod wpływem syntezy skórnej

PRAWDA. Głównym źródłem witaminy D jest synteza skórna wywołana pod wpływem promieniowania słonecznego UVB. Jej efektywność zależy od wielu czynników, m.in. szerokości geograficznej, pory roku i dnia, zachmurzenia, a także stosowania ochrony przeciwsłonecznej, takiej jak kremy z filtrami i odzież. Badania dowodzą, że kremy z filtrami, stosowane jako profilaktyka nowotworowa, redukują zdolność syntezy skórnej niemal o 90%. Zatem czerpanie z dobrodziejstwa słońca i zbawiennego wpływu na organizm witaminy D staje się wręcz niemożliwe.

2. Potrzebną dla prawidłowego rozwoju dziecka dzienną dawkę witaminy D można dostarczyć dziecku w diecie

MIT. Niestety niewiele produktów zawiera naturalnie witaminę D. W związku z tym zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta nie zapewni wymaganej dziennej dawki organizmowi małego dziecka.

3. Konieczna jest suplementacja witaminy D

PRAWDA. Ponieważ trudno zaspokoić potrzeby organizmu na witaminę D czerpiąc ją z syntezy skórnej oraz diety, konieczna jest dodatkowa suplementacja. Warto sięgnąć zatem po preparaty, które zawierają określoną, potrzebną dziecku dzienną dawkę witaminy D, np. Meltiki, które już w dwóch pysznych tabletkach rozpuszczających się w ustach, zawierają wymaganą dla zdrowia ilość witaminy D.

4. Witaminę D można przedawkować

PRAWDA. I choć trudno przedawkować ją pozyskując z naturalnego pożywienia, to można doprowadzić do przedawkowania podając dziecku kilka preparatów jednocześnie, np. kompleks witamin, tran i dodatkowo witaminę D. Witaminy należy podawać dziecku po konsultacji z lekarzem.

5. Niedobór witaminy D wpływa na wahania nastroju u dzieci

PRAWDA. Ponieważ witamina D powiązana jest ściśle w wytwarzaniem serotoniny tzw. hormonu szczęścia, jej niedobór może powodować wahania nastroju u dzieci.

6. Aby dziecko otrzymało potrzebną dawkę witaminy D wystarczy, że będzie przebywało na słońcu

MIT. W Polsce kąt padania promieni słonecznych jest zbyt mały, a liczba słonecznych godzin w ciągu dnia zbyt niska. Nie jest zatem możliwe, by dziecku przebywającemu w Polsce wystarczyła do zapewnienia organizmowi niezbędnej dawki witaminy D tylko ekspozycja na słońce. Konieczna jest dodatkowe podawanie dziecku witaminy D.

7. Przewlekły niedobór witaminy D w organizmie prowadzi do groźnych chorób

PRAWDA. Brak witaminy D prowadzi między innymi do krzywicy oraz rozmiękczenia kości, tzw. osteomalacji, a w skrajnych przypadkach do inwalidztwa.

8. Bezpieczne dawki witaminy D dla dzieci, bez ryzyka skutków ubocznych to 600-1000 j.m. dla dzieci i młodzieży od 1 do 18 lat

PRAWDA. Badania wykazują, że podane powyżej dawki konieczne są dla prawidłowego rozwoju dzieci, dla ich mocnych i zdrowych kości oraz zębów. Zwłaszcza w okresie wzrostu dzieci powinny otrzymywać zlecane dawki zbawiennej dla zdrowia witaminy D.

9. Suplementacja witaminy D jest w pełni uzasadniona

PRAWDA. Przeprowadzane badania wykazują, że niemal 99 % dzieci w wieku 4 lat ma niedobory witaminy D. Dodatkowo położenie geograficzne Polski nie sprzyja całorocznej syntezie skórnej, a pozyskiwanie potrzebnej organizmowi dawki w całości nawet z najlepiej zbilansowanej diety nie jest możliwe.

10. Meltiki już w dwóch tabletkach zawierają dzienną dawkę niezbędną do prawidłowego rozwoju dziecka

PRAWDA. Preparat doustny Metliki zawiera w dwóch tabletkach, o pysznym waniliowym smaku, potrzebną dawkę witaminy D, aby kości i żeby dziecka były zdrowe i mocne. Meltiki nie zawierają cukru, nie szkodzą więc ząbkom. Dodatkowo formuła melt form sprawia, że szybko rozpuszczają się w ustach dziecka, a tym samym składniki są łatwo przyswajane.

10 zaskakujących faktów i mitów na temat witaminy D - dodano: 2016-06-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.