ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dziadek w roli niani

-
Dziadek w roli niani
Wychował swoje dzieci, może się wydawać, że jest osobą doświadczoną i kompetentną. Życiowe doświadczenie z dziećmi nauczyło go cierpliwości i opanowania. Dziadek – czy nadaje się na nianię?

Babcia i dziadek odgrywają w życiu dziecka niezwykle ważne role. Są dodatkowymi rodzicami, o niebo bardziej cierpliwymi i wyrozumiałymi. Często jako emeryci dysponują większą ilością wolnego czasu na zabawę z maluchami, potrafią zaskoczyć, proponując retro zabawę, której dziecko nie zna. Łatwo im pohamować nerwy, z wiekiem coraz łatwiej przychodzi okiełznywanie emocji. Wydaje się, że dziadek jest idealnym kandydatem na nianię. Ale czy na pewno?

Co powinna umieć niania?

Praca polegająca na opiece nad dzieckiem to szereg obowiązków, które ciężko wymienić. Niania musi umieć praktycznie wszystko, począwszy od gotowania, poprzez karmienie, kąpanie, w przypadku małych dzieci również przewijanie, aż do umiejętności zabawy. Od opiekunki oczekuje się także, że nauczy dziecko nowych rzeczy, prawidłowo trzymać kredkę, wiązać buty, w przypadku starszych dzieci być może obcego języka lub gry na instrumencie. Przy tym wszystkim niania musi być osobą zdyscyplinowaną, skrupulatną, opanowaną i sumienną. Oczekuje się od niej, że podobnie jak mama będzie umieć robić perfekcyjnie co najmniej trzy czynności równolegle. Zadba o bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim. Będzie pełna inwencji i zaskakujących umiejętności. Będzie zawsze uśmiechnięta i oddana dziecku. Przy tym wszystkim powinna mieć choćby podstawową wiedzę na temat rozwoju psychofizycznego i emocjonalnego u dzieci. Rodzice często wolą, żeby niania była młodą osobą, zakładając, że taka będzie miała więcej siły i energii do zajmowania się ich pociechą. Nie jest tajemnicą, że dzieci potrafią wysysać energię z dorosłych niczym odkurzacz. Tak, bycie nianią nie jest tak proste, jakby się wydawało.

Jak na tym tle wypada dziadek?

Dziadek niewątpliwie będzie oddany dziecku, poświęci mu cały czas i uwagę. Dziadkowie potrafią się świetnie bawić z dziećmi, budują niesamowite budowle z klocków, bazy z koców i krzeseł, naśladują głosy zwierząt, w razie potrzeby potrafią być lekarzem, nauczycielem, strażakiem, listonoszem i czym tylko dziecko zapragnie. Bez problemu podadzą dziecku śniadanie i obiad. W razie potrzeby uda im się wrzucić malucha do wanny lub pod prysznic. Niemniej jednak przeciętny dziadek kiepsko zna się na psychologii i rozwoju dzieci. No, chyba że dziadek jest pedagogiem, ale taki przypadek trzeba uznać za wyjątkowy zbieg okoliczności. Nie każdy dziadek będzie w stanie przygotować dziecko na spotkanie ze szkołą. Reasumując, dziadek na pewno sprawdzi się jako opiekun, ale w dłuższej perspektywie czasu dziecko więcej skorzysta, przebywając z nianią.

Czy niania zawsze jest górą?

Nie. Przede wszystkim nikt nie będzie zatrudniał niani na wypadek choroby dziecka lub przy jednorazowej potrzebie znalezienia do niego opieki. Nianię zatrudnia się na ogół na dłuższy czas, przynajmniej na rok, w rzadkich przypadkach na kilka miesięcy. I tu warto zadać sobie pytanie, czy każdy dziadek da radę dzień w dzień zajmować się wnukiem przez osiem godzin i więcej? Nie da się ukryć, że wymaga to sporej kondycji i samozaparcia, szczególnie przy młodszych dzieciach. Profesjonalna niania (zobacz: www.niania.pl) jest przygotowana na wszelkie trudy związane z tym zawodem. Dla dziadka wiele rzeczy może być niespodzianką, opieka nad dziećmi to domena kobiet. I chociaż obyczaje powoli się zmieniają, to w mentalności starszych pokoleń dość mocno zakorzeniony jest tradycyjny podział ról w rodzinie. Szczególnie niemowlęta mogą być dużym wyzwaniem dla dziadków.

Kiedy dziadek jest niezastąpiony?

Dziadkowie lepiej sprawdzają się w opiece nad starszymi dziećmi. Są zawsze na czas w szkole lub przedszkolu, by przyprowadzić dziecko do domu, potrafią pomóc przy odrabianiu lekcji, cierpliwie tłumaczą zawiłości matematyki. Odprowadzą po szkole na zajęcia dodatkowe równie bezpiecznie, jak opiekunka do dziecka w Łodzi. Są niezastąpieni w tak zwanych sytuacjach awaryjnych, kiedy nagła gorączka nie pozwala iść do szkoły, kiedy rodzice muszą pracować po godzinach lub w soboty. Potrafią być czułymi opiekunami, zawsze na czas podadzą lekarstwo dziecku. Świetnie sprawdzają się jako tzw. pomoc doraźna.

Dziadek czy niania?

Wbrew pozorom na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Wiele zależy od samego dziadka, jego predyspozycji i chęci. Zatrudnienie niani to koszty, z którymi rodzice muszą się zmierzyć. Często pojawia się problem ze znalezieniem idealnej kandydatki, czasem wymaga to sporej ilości czasu. Szukając niani w swoim mieście, wystarczy w internecie wpisać np. niania warszawa lub niania poznań.

Nie każdy dziadek nadaje się na nianię, ale to nie znaczy, że żaden się nie nadaje. Ostateczny wybór należy do rodziców, to oni muszą rozważyć wszystkie za i przeciw i zadecydować, komu powierzyć swój największy skarb.

Dziadek w roli niani - dodano: 2017-02-17

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.