10 sposobów na umilenie dzieciom długiej podróży samochodem « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

10 sposobów na umilenie dzieciom długiej podróży samochodem

-
10 sposobów na umilenie dzieciom długiej podróży samochodem
Perspektywa wielogodzinnej podróży z dziećmi często wywołuje u dorosłych nie tylko szereg obaw, ale wręcz niechęć do wyjazdów w odległe miejsca. Maluchy szybko się nudzą, niecierpliwią się, stają się marudne, a ich nastrój udziela się pozostałym pasażerom. Znasz to, prawda?

Na szczęście istnieje wiele sposobów na uatrakcyjnienie monotonnej jazdy samochodem. Pochłonięte zabawą pociechy nawet nie zauważą, kiedy dotrzecie do celu, a podróż wszystkim upłynie w przyjemnej, wesołej atmosferze. Brzmi nieprawdopodobnie? Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu – te pomysły na umilenie dzieciom czasu w samochodzie powinien znać każdy zaradny tata!
Zmień perspektywę

To, że dzieci nudzą się podczas podróży, jest normalne – nie są jeszcze w stanie skoncentrować uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas, wielogodzinna jazda w foteliku także kłóci się z ich żywiołową naturą. Ponadto zupełnie inaczej postrzegają i odczuwają czas. Wróć pamięcią do własnego dzieciństwa – godzinna podróż, która teraz wydaje Ci się bardzo krótka, kiedyś była przecież wielką wyprawą.

Na co dzień nie mamy dla dzieci tyle czasu, ile byśmy chcieli. Kilka godzin spędzonych razem w aucie to świetna okazja do nadrobienia zaległości. Poznaj 10 pomysłów na uprzyjemnienie podróży maluchom, które jednocześnie pomogą Wam zbudować dobrą relację.
Ulubione zabawki

Spakowanie ich do samochodu wydaje się oczywiste, choć wielu rodzicom zdarza się o tym zapomnieć. Podróż z ukochanym misiem, lalką czy autkiem będzie dla dziecka znacznie przyjemniejsza. Maluchy przywiązują się do wybranych zabawek, w związku z czym mają potrzebę zabierania ich ze sobą wszędzie. Gdy Twoja pociecha zorientuje się, że ulubiony towarzysz zabaw został w domu, trudno będzie uratować sytuację. Jeśli nie zdążyliście jeszcze wyjechać z miasta, lepiej zawrócić…

Coś nowego

To może być drobiazg – nowa zabawka, którą maluch otrzyma dopiero w aucie, na pewno przyciągnie jego uwagę na jakiś czas, pozwalając zapomnieć o nudzie.

Gry słowne

Istnieje mnóstwo gier i zabaw słownych, które idealnie sprawdzą się podczas jazdy. Ostatnia litera, szukanie rymów, układanie wspólnego opowiadania czy zgadywanie, o jakim przedmiocie myśli dana osoba – na pewno pamiętasz te zabawy z dzieciństwa. Ich zaletą jest nie tylko rozwijanie kreatywności u najmłodszych, lecz także możliwość zaangażowania w nie całej rodziny.

Konkursy

Dzieci lubią wyzwania i podchodzą bardzo poważnie do wszelkiego rodzaju konkursów. Warto wykorzystać to w czasie podróży. Na czym mogłoby polegać zadanie? Na przykład na wypatrywaniu zwierząt, budynków, samochodów. Kto pierwszy zobaczy 10 niebieskich samochodów, jezioro, bociana, kto zauważy więcej krów, ciężarówek, kto policzy więcej drzew – pomysłów jest naprawdę mnóstwo. Ustalcie zasady jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Dzięki temu maluchy będą mogły podziwiać zmieniający się za oknem krajobraz, a przy tym ćwiczyć spostrzegawczość.
Zestaw kreatywny

Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawek stworzonych właśnie z myślą o podróżowaniu z dziećmi. Interaktywne książeczki i zestawy kreatywne zawierają plansze, tablice magnetyczne, są też zapakowane w specjalne walizki i nie posiadają drobnych elementów, które mogłyby się rozsypać i zgubić. Poszukaj czegoś, co zainteresuje Twojego brzdąca.

Do słuchania

Ulubione piosenki umilą każdą podróż. Dobrym pomysłem są również bajki – te do słuchania jeszcze lepiej wpływają na rozwój wyobraźni.

Do oglądania

Wszechobecna elektronika to znak naszych czasów. Komputer, telefon, telewizor – wszystko to towarzyszy maluchom od samego początku. Zajmowanie dziecka bajką często jest poddawane krytyce. Kiedy jednak skończą się pomysły na zabawy albo maluchy będą już nimi – paradoksalnie – znudzone, warto włączyć im ulubioną bajkę. Dobrze jednak zostawić to rozwiązanie na koniec, jako ostatnią deskę ratunku. Podczas podróży w roli odtwarzacza najlepiej sprawdzi się tablet przymocowany do uniwersalnego uchwytu samochodowego.
Przerwa

Jest potrzebna i kierowcy, i maluchom. Najlepiej zatrzymać się w pobliżu lasu. Zieleń działa kojąco, a świeże powietrze pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Wiele godzin spędzonych nawet w najwygodniejszym foteliku jest dla dzieci bardzo męczące. Pozwól im trochę pobiegać. Może zdecydujecie się na krótki spacer po okolicy? Tobie też z pewnością przyda się rozprostować kości. To także dobry moment na szybki posiłek.

Przekąski i napoje

Głodne dziecko to dziecko marudne. Poza tym przekąski i napoje stanowią dla najmłodszych ważne umilacze podróży. Postaw na lekkostrawne potrawy i niegazowane napoje. Przed wyjazdem możecie wspólnie przygotować kanapki i zaplanować pozostałe elementy podróżnego menu. Jeśli chcecie zatrzymać się na obiad w jakimś punkcie gastronomicznym, warto sprawdzić wcześniej w sieci opinie oraz upewnić się, że serwowane są tam dania, za którymi Twoje dzieci przepadają.

Rozmowa

Brzmi banalnie? Na co dzień nie zawsze masz czas, żeby porozmawiać z dziećmi o ich zainteresowaniach, spostrzeżeniach, kolegach i koleżankach – teraz masz okazję to zrobić. Zwykła rozmowa pozytywnie wpływa na budowanie relacji i wzmacnia więzi. Dzieci lubią czuć, że interesujesz się ich światem.

Sen

Nawet najbardziej niestrudzone maluchy zazwyczaj zasypiają po wielu godzinach jazdy. Zabierz ze sobą poduszki i specjalne zagłówki – znacznie poprawiają komfort snu podczas podróży. Dzieci obudzą się wypoczęte i… przez myśl im nie przejdzie, żeby zacząć marudzić.

Zgodnie z zasadą, że przezorny zawsze ubezpieczony, najlepiej zaplanować jak najwięcej atrakcji, które umilą podróż najmłodszym. Ważne, aby były zróżnicowane – od tych, które wymagają skupienia po te znacznie mniej angażujące uwagę brzdąców. Warto poświęcić na to trochę czasu przed wyjazdem – dzięki temu wszyscy dotrzecie do celu w równie dobrych humorach, a podróż z dziećmi przestanie być problemem.


10 sposobów na umilenie dzieciom długiej podróży samochodem - dodano: 2017-06-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.