Oleśnica - perełka Dolnego Śląska « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Oleśnica - perełka Dolnego Śląska

-
Oleśnica - perełka Dolnego Śląska
Jednym z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku jest leżąca zaledwie 30 km od Wrocławia Oleśnica. Miasto otrzymało prawa miejskie ponad 1000 lat temu, a więc w czasach, gdy wiele obecnych polskich metropoli nie było jeszcze na mapie.

Wycieczkę po Oleśnicy warto zacząć w rynku, gdzie uwagę przykuwa dominująca wśród kamienic bryła ratusza. Pierwszy ratusz w mieście wybudowano w pierwszej połowie XV wieku. Podczas przebudowy w roku 1826 budynek uzyskał obecny klasycystyczny wygląd. Zniszczony w czasie wojny, został odbudowany w roku 1964. Obecnie jest siedzibą władz miejskich.
Tuż obok wyłaniają się mury Bazyliki św. Jana Apostoła. Ten kościół parafialny zwany Zamkowym istniał prawdopodobnie już w XII wieku - wymieniony został w dokumentach biskupstwa wrocławskiego z roku 1189.
W krypcie bazyliki znajdują się trumny ze zwłokami zmarłych członków rodziny książęcej. Wnętrze kościoła stanowi zbiór wielu cennych dzieł sztuki okresu gotyckiego, renesansowego i baroku.
Z bazyliką połączony jest Zamek Książąt Oleśnickich - przepiękna renesansowa budowla wzniesiona w miejscu gotyckiej warowni z XIII wieku. Siedziba książąt oleśnickich do XIX wieku.
Zwiedzającym udostępniono zaledwie kilka sal, warto jednak poświęcić kilkadziesiąt minut i poznać to miejsce. Dzieciom na pewno spodoba się sala tortur, czy hol pod Słoniem.

Te przepiękne krużganki to nie zamek na Wawelu, a właśnie fragment oleśnickiego zamku.
Można pozazdrościć młodym parom z Oleśnicy, które zawierają związek małżeński w murach zamku. Ale i przyjezdnym stworzono nie lada atrakcje. W zamkowych komnatach stworzono hotel. Czyż nie wspaniale byłoby spędzić noc w takim miejscu? Tym bardziej, że przygotowano ofertę na każdą kieszeń - od tanich pokoi ekonomicznych po nawet 150 metrowe ekskluzywne apartamenty.Oleśnica - perełka Dolnego Śląska - dodano: 2017-08-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.