ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Gród Słowiański Sławutowo

-
Gród Słowiański Sławutowo
Osada Sławutowo znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie leżącej w pobliżu Trójmiasta i Władysławowa, na obrzeżach Puszczy Darżlubskiej. To rekonstrukcja warownego grodu średniowiecznego z przełomu IX i X wieku. Osada powstała z naturalnych drewnianych bali. Przekraczając jej bramyzwiedzający wkraczają w świat swoich praojców.

Razem z garncarzem, tkaczką, piekarzem, kowalem czy zielarzem goście zwiedzą osiem chat i poznają, jak żyli i pracowali ich przodkowie.
Niezwykle ciekawie prezentują się lokalne fortyfikacje oraz wieże: brama wejściowa i wieża warowna, na które można wejść i podziwiać osadę z góry. Wszystko ogrodzone jest palisadą z wysokich pali. Charakterystyczna jest tu dbałość o dobre odwzorowanie średniowiecznego grodu i detale.

Tu bez wysiłku można nauczyć się historii i pradawnego rzemiosła. Osada pełni funkcję turystyczną, edukacyjną i kulturową. Oprócz zwiedzania można wziąć udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, jak również dorosłych, prowadzonych przez rekonstruktorów - pasjonatów wczesnego średniowiecza. Organizowane są żywe lekcje historii, np. warsztaty garncarskie, tkackie, filcowania i zdobnictwa w skórze, pieczenia podpłomyków, a także pokazy kuchni średniowiecznej.
W Osadzie można także:

  • postrzelać z łuku,
  • rzucać bojowym toporem do celu
  • wziąć do ręki prawdziwy miecz, co zachwyca dzieci, a szczególnie chłopców

W Osadzie kultywowane są dawne tradycje i obrzędy, aby w jak najbardziej namacalny sposób przybliżyć życie sprzed 1000 lat. Na terenie znajduje się mały ogródek, gdzie uprawiane są warzywa takie, jakich używano w średniowieczu. W chatach suszą się grzyby i zioła.
Do osady można wybrać się nawet z małymi dziećmi, teren jest dostosowany do jazdy wózkiem. Jedynie przy wejściach do chat pojawiają się wysokie progi. Są one jednak do pokonania dla małych podróżników. Z wózkiem można podjechać do drzwi i zaglądnąć do środka. Trzeba uważać na miejsca, które mogą być gorące - piece, paleniska i od nich najlepiej trzymać maluchy z daleka.
Osada Sławutowo
ul. Wejherowska 76
84-100 Sławutowo

tel. kom. 604-148-233, 608-76-20-30
witryna: www.slawutowo.pl

Gród Słowiański Sławutowo - dodano: 2018-03-26

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.
×