
Razem z garncarzem, tkaczką, piekarzem, kowalem czy zielarzem goście zwiedzą osiem chat i poznają, jak żyli i pracowali ich przodkowie.

Niezwykle ciekawie prezentują się lokalne fortyfikacje oraz wieże: brama wejściowa i wieża warowna, na które można wejść i podziwiać osadę z góry. Wszystko ogrodzone jest palisadą z wysokich pali. Charakterystyczna jest tu dbałość o dobre odwzorowanie średniowiecznego grodu i detale.

Tu bez wysiłku można nauczyć się historii i pradawnego rzemiosła. Osada pełni funkcję turystyczną, edukacyjną i kulturową. Oprócz zwiedzania można wziąć udział w zajęciach edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, jak również dorosłych, prowadzonych przez rekonstruktorów - pasjonatów wczesnego średniowiecza. Organizowane są żywe lekcje historii, np. warsztaty garncarskie, tkackie, filcowania i zdobnictwa w skórze, pieczenia podpłomyków, a także pokazy kuchni średniowiecznej.

W Osadzie można także:
- postrzelać z łuku,
- rzucać bojowym toporem do celu
- wziąć do ręki prawdziwy miecz, co zachwyca dzieci, a szczególnie chłopców
W Osadzie kultywowane są dawne tradycje i obrzędy, aby w jak najbardziej namacalny sposób przybliżyć życie sprzed 1000 lat. Na terenie znajduje się mały ogródek, gdzie uprawiane są warzywa takie, jakich używano w średniowieczu. W chatach suszą się grzyby i zioła.

Do osady można wybrać się nawet z małymi dziećmi, teren jest dostosowany do jazdy wózkiem. Jedynie przy wejściach do chat pojawiają się wysokie progi. Są one jednak do pokonania dla małych podróżników. Z wózkiem można podjechać do drzwi i zaglądnąć do środka. Trzeba uważać na miejsca, które mogą być gorące - piece, paleniska i od nich najlepiej trzymać maluchy z daleka.

Osada Sławutowo
ul. Wejherowska 76
84-100 Sławutowo
tel. kom. 604-148-233, 608-76-20-30
witryna: www.slawutowo.pl
Gród Słowiański Sławutowo - dodano: 2018-03-26