ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Biegowy kontra tradycyjny - jaki rowerek wybrać dla dziecka?

-
Biegowy kontra tradycyjny - jaki rowerek wybrać dla dziecka?
Jazda na rowerze niesie ze sobą szereg korzyści m.in. ćwiczy równowagę, rozwija motorykę, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na kondycję zdrowotną. Z tych i wielu innych powodów warto zachęcać swoje pociechy do tej aktywności już od najwcześniejszych lat. Według międzynarodowych badań Global Matrix 3.0 wynika, że jedynie 20% dzieci w Polsce spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie codziennej aktywności fizycznej, która powinna trwać minimum jedną godzinę.

Jak zatem przygotować najmłodszych do nauki jazdy rowerem, a co za tym idzie kupić rowerek biegowy czy tradycyjny?

Rowerek tradycyjny


Wielu rodziców decyduje się na zakup tradycyjnego rowerka dla swoich pociech. Oczywiście nawet najmniejszy model może okazać się zbyt wysoki lub masywny, aby dziecko mogło nauczyć się swobodnie jeździć. Wobec tego znaczna część rodziców postanawia doczepić dwa pomocnicze kółka, które mają zapobiegać bolesnym upadkom malucha. Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady. Dziecko nie nabywa bowiem umiejętności utrzymania równowagi, przez co nie jest dobrze przygotowane do procesu nauki jazdy na dwóch kółkach.

Inni rodzice, decydując się na zakup najmniejszego rowerka tradycyjnego, postanawiają tymczasowo odkręcić pedały, zdjąć łańcuch i pozbyć się kółek bocznych. W ten sposób otrzymują coś na wzór rowerka biegowego, a gdy maluch podrośnie, wszystkie wspomniane wcześniej elementy mają być powtórnie zamontowane. W efekcie oszczędzają pieniądze na zakup dodatkowego, przejściowego pojazdu. Niestety, takie rozwiązanie wydaje się być korzystne jedynie w teorii. Warto bowiem pamiętać, że wysokość siodełka w rowerku tradycyjnym dostosowana jest do położenia pedałów. Taki zmodyfikowany pojazd może okazać się więc nie tylko mało komfortowy, ale i stwarzać ryzyko częstych upadków.

Jakie zalety posiada rowerek biegowy?


Wspomniany już wcześniej rowerek biegowy cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością wśród rodziców najmłodszych pociech. Wygląda jak tradycyjny model, z tą różnicą, że nie posiada pedałów, z kolei jego siodełko jest osadzone odpowiednio nisko. W efekcie maluch dotyka stopami podłoża i odpychając się od jego powierzchni może swobodnie się poruszać. Dzięki takiej konstrukcji najmniejsze modele rowerków biegowych przeznaczone są dla dwulatków, a nawet półtorarocznych dzieci.

Zakup takiego pojazdu stanowi doskonałe przygotowanie przed nauką na tradycyjnym modelu. Dlaczego? Przede wszystkim rozwija w maluchu zdolność równowagi, a także wpływa korzystnie na jego koordynację i siłę. Co więcej, dziecko samodzielnie steruje rowerkiem biegowym, co nie tylko sprawia mu wiele radości, ale przekłada się również jego zdolność orientacji w terenie, ocenę odległości oraz rozwój psychofizyczny. Co więcej, w przeciwieństwie do pojazdów trzy- czy czterokołowych, maluch zachowuje prostą postawę.

Rowerek biegowy dla dziecka


Warto podkreślić również, że zakup rowerka biegowego dla dwulatka to doskonały sposób, aby od najmłodszych lat zachęcać dziecko do aktywności fizycznej. Dzięki samodzielności i rozrywce, które ten pojazd oferuje dziecku, przekonanie malucha do nieco dłuższego spaceru nie będzie stanowić żadnego problemu.

Czy warto inwestować w rowerek biegowy?


Zakup tradycyjnego modelu prędzej czy później okaże się nieunikniony. Wielu rodziców zastanawia się jednak czy warto przed nim zainwestować w rowerek biegowy. To dodatkowy wydatek oraz kolejny sprzęt do przechowywania. Warto jednak pamiętać, że nauka jazdy na rowerze okaże się dla dziecka o wiele mniej problematyczna, a co za tym idzie: mniej stresująca, jeśli w najwcześniejszych latach będzie miało styczność z rowerkiem biegowym.

Co więcej, aby w przyszłości nasza pociecha mogła cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną, warto jak najwcześniej zaszczepić w niej zamiłowanie do aktywności fizycznej. Cena rowerka biegowego może okazać się dużym wydatkiem dla domowego budżetu, dlatego zdecydowanie warto skorzystać z atrakcyjnych kuponów rabatowych. W ten sposób można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale mieć pewność, że zakupiony model przyniesie opisywane powyżej korzyści. W efekcie rowerek biegowy będzie łączyć doskonale to, co przyjemne z tym, co pożyteczne dla dziecka.

Biegowy kontra tradycyjny - jaki rowerek wybrać dla dziecka? - dodano: 2019-04-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.