Gry online dla dzieci - pozwalać czy zabraniać? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Gry online dla dzieci - pozwalać czy zabraniać?

-
Gry online dla dzieci - pozwalać czy zabraniać?
Już w 1980 roku, kiedy powszechnie dostępny, szybki internet był jeszcze w sferze marzeń, powstała pierwsza gra online, określana mianem MUD. Od tego czasu wiele się zmieniło, a wśród gier online są też i te kierowane do najmłodszych graczy. Czy jednak rodzice powinni pozwalać swoim pociechom z nich korzystać?
Czym są gry online?


Pojęcie gier online powstało niemal 40 lat temu. To gry komputerowe, które do uruchomienia wymagają dostępu do internetu. Kategoria ta obejmuje zarówno proste gry dostępne za pośrednictwem przeglądarki internetowej, jak i rozbudowane gry MMO, które wymagają od gracza zainstalowania odpowiedniego programu na dysku twardym komputera. Takie gry można pobrać nawet w kilka sekund, jeśli korzysta się z szybkiego internetu, np. internetu światłowodowego UPC.

Pierwsze tego typu gry powstały w latach 80. XX stulecia i bazowały na świecie fantastycznym, zawierały także elementy gier RPG. Tworzono wówczas proste gry online, jak szachy czy scrabble. Rozwój szerokopasmowego internetu przyniósł także rozwój i wzrost popularności gier MMO – Massively Multiplayer Online Games, w których można rywalizować z wieloma uczestnikami jednocześnie. Wśród najpopularniejszych z nich znajdują się takie gry jak World of Warcraft.

Dzieci w roli graczy


Według badaczy w gry zaczynają grać dzieci coraz młodsze, niejednokrotnie nawet w wieku przedszkolnym. Nie wszystkie programy tego typu są dla nich przeznaczone, ale są i takie, które mogą być źródłem równocześnie nauki i rozrywki.

Publikacja "Dzieci w świecie gier komputerowych" opracowana przez Annę Borkowską z Ośrodka Rozwoju Edukacji, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, wskazuje, że gry są dla dzieci powszechną formą spędzania wolnego czasu. Badania wykazują przy tym, że ponad połowa najmłodszych korzysta z gier nieodpowiednich do ich wieku, a ich treści zdecydowanie nie są dla nich przeznaczone. Wśród nich:
 • sceny ukazujące przemoc – słowną i fizyczną,
 • treści seksualne,
 • zachowania przestępcze,
 • zachowania agresywne,
 • używanie narkotyków.

Obcowanie z nimi na co dzień prowadzi do wzrostu poziomu agresji u najmłodszych graczy oraz tzw. desentyzację, tj. utratę wrażliwości na realną przemoc wobec innych. Ucieczka w wirtualny świat gier powinna być natychmiast przerwana przez rodziców czy opiekunów, ponieważ prowadzi do wielu negatywnych skutków w zachowaniu i psychice najmłodszych.

Potencjalne zagrożenia związane z grami online


Nie można generalizować i mówić, że należy absolutnie zakazać dzieciom wszelkich gier online. Mogą być one dla nich formą nauki i zabawy, ale rodzice muszą też wiedzieć o potencjalnych zagrożeniach związanych z ich użytkowaniem. Wiele gier online może prowadzić do:
 • agresywnych zachowań zgodnych ze stylem w grze;
 • używania wulgaryzmów;
 • zachwiania poczucia moralności;
 • powstania wirtualnych społeczności zachęcających dzieci do wchodzenia na dane strony;
 • wyłudzania danych osobowych dzieci;
 • generowania dodatkowych opłat za dodatkowe opcje w grach;
 • narażania dzieci na kontakt z nieodpowiednimi treściami.

Problemem może być też to, że niektóre dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed grami online. Prowadzi to do problemów z koncentracją i myśleniem, zaniedbywania nauki i aktywności fizycznej oraz wyobcowania społecznego z grupy rówieśniczej.

Gry online tylko pod kontrolą rodzica


Dzieci mogą czerpać korzyści z gier online – uczą się mówić, pisać, czytać czy liczyć, a nawet nabywają w ten sposób umiejętność logicznego myślenia czy poznają język angielski. Gry mogą więc odgrywać pozytywną rolę w rozwoju dziecka – kształtując jego zachowania społeczne i ucząc samodzielnego myślenia. Można je z powodzeniem wykorzystywać do celów edukacyjnych. Wzbogacają wiedzę dziecka o otaczającym je świecie. Bezdyskusyjny więc pozostaje edukacyjny wymiar gier online. Gry strategiczne pozwalają rozwijać zdolności myślenia, planowania i rozważania różnych scenariuszy zdarzeń. To sposób na naukę analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, co na pewno przyda się dziecku na kolejnych etapach życia.

Psycholodzy zalecają przy tym, aby pozwalać dziecku w kontrolowany sposób na granie w gry online dopiero, gdy ma co najmniej 3 lata. Właściwie gotowe na to są dopiero 6-7-latki. Warto zachować zdrowy rozsądek i ograniczać czas, jaki dziecko poświęca na takie aplikacje.

Gry online dla dzieci - pozwalać czy zabraniać? - dodano: 2019-04-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.