Sycylia - wakacyjna destynacja dla spragnionych słońca, pięknych widoków i przygód « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Sycylia - wakacyjna destynacja dla spragnionych słońca, pięknych widoków i przygód

-
Sycylia - wakacyjna destynacja dla spragnionych słońca, pięknych widoków i przygód
Sycylia to jedno z najurokliwszych miejsc na mapie Europy. Jest tu ciepło i słonecznie, a poopalać się i popływać w morzu możesz nawet w listopadzie. Dlaczego warto odwiedzić ten fantastyczny zakątek? Jakie miejsca szczególnie polecamy na wakacyjne wypady? Sprawdź, dokąd warto się wybrać.
Sycylia - Wyspa Słońca w sercu Morza Śródziemnego


Sycylia o wielkości ponad 25 tys. m2 to największa wyspa Włoch oddzielona od stałego lądu Cieśniną Mesyńską i znajdująca się w niewielkiej odległości od Afryki. O Sycylię zawsze toczyły się walki ze względu na jej korzystną lokalizację. Wyspa obfituje w historyczne miejsca i przepiękne starożytne miasta. Wpływy różnych kultur sprawiły, że Sycylia zachwyca archeologiczną różnorodnością. Ale ta śródziemnomorska wyspa to nie tylko fascynujące zabytki, z których wiele wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. To przede wszystkim kraina morza znana na całym świecie ze swoich przepięknych plaż, wybrzeża i wyszukanej włoskiej kuchni. Tego lata, Sycylii nie może zabraknąć na liście Twoich wakacyjnych destynacji https://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy/sycylia.

Trinacria – między Włochami a Afryką


W czasach starożytnych Sycylię określano słowem Trinacria, co nawiązywało do kształtu wyspy i jej trzech charakterystycznie wysuniętych przylądków. Trinacria to obecnie symbol Sycylii przedstawiający kobietę meduzę z trzema nogami zgiętymi w kolanach. Widnieje na sycylijskiej fladze i pamiątkowych magnesach.

Wybrzeże Sycylii leżącej pomiędzy Włochami a kontynentem afrykańskim rozciąga się na długości ponad 1000 km. W skład wyspy wchodzi też kilka archipelagów oraz malutkie wysepki takie jak np. wulkaniczna Ustica czy Wyspy Pelagijskie uchodzące za raj na ziemi.

Sycylia to wyspa górzysta. Ponad 60% jej powierzchni zajmują góry (sycylijskie Apeniny na wschodzie, Góry Ereańskie w centralnej części). A najbardziej charakterystycznym punktem jest najwyższy aktywny wulkan w Europie – Etna o wysokości 3350 m n.p.m. Jako kraina parków narodowych, rezerwatów przyrody, gór i plaż Sycylia to doskonałe miejsce podróży dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury. Co warto zobaczyć na Sycylii?

Palermo – miasto wielu kultur


To najważniejsze miasto Sycylii będące również jej stolicą od zawsze było jednym z najaktywniejszych portów basenu Morza Śródziemnego. W mieście przeplata się historia różnych kultur, religii i narodowości. Średniowieczny Kościół San Giovanni degli Eremiti z charakterystycznymi czerwonymi kopułami to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Na uwagę zasługują też bizantyjskie mozaiki w Kościele La Martorana oraz Katakumby Kapucynów, w których znajduje się ok. 8 tys. mumii osób duchownych i świeckich.

W Palermo króluje normańska architektura, a jednym z jej dobrze znanych reprezentantów jest myśliwski pałac zisa (Palazzo della Zisa) wpisany na listę UNESCO. Datowana na XII w. letnia rezydencja królów wybudowana na zlecenie Wilhelma I to połączenie normańskiego stylu z arabskimi motywami.

15 lipca w mieście odbywa się święto na cześć jego patronki – Świętej Rozalii. W tym czasie przez 5 kolejnych dni zakończonych uroczystą procesją można spróbować tradycyjnych sycylijskich przysmaków, włoskiego wina i chłonąć klimat miasta.

Trapani i zachodnia Sycylia – tam gdzie wyspa spotyka się z Afryką


Trapani nazywane jest miastem dwóch mórz. Port znajduje się na skraju stałego lądu i otwiera się bezpośrednio na morze. W pobliżu Trapani znajduje się starożytne miasto Segesta z ruinami teatru i świątynią dorycką. Północno-zachodnia Sycylia nie rozczaruje też miłośników natury. Szczególnie warte odwiedzenia jest solnisko znajdujące się pomiędzy Trapani a Marsalą. W rejonie znanego portu znajdują się również urzekające plaże i rezerwat przyrody Zingaro.

Pod koniec sierpnia w Trapani odbywa się festiwal kuskusu, podczas którego mają miejsce konkursy na przygotowanie najlepszej potrawy, wykłady oraz warsztaty kulinarne. Kuskus to nie tylko zwykłe danie, ale symbol różnorodnej śródziemnomorskiej kultury

Sycylijska kuchnia zachwyca wielością smaków i łączy w sobie wpływy różnych narodowości. Do jednych z najpopularniejszych dań należy caponata, czyli bakłażan z różnymi warzywnymi dodatkami. Potrawę podaje się na ciepło lub zimno jako pastę do kanapek lub sos do mięs.

Klasyczne danie kuchni Palermo to frittedda. Nazwa nieco myląca, bo ze smażeniem nie ma nic wspólnego. To charakterystyczna arabska potrawa będąca połączeniem fasoli, groszku, karczochów ze słodko-kwaśnymi dodatkami pochodzącymi z kuchni włoskiej. Sficione, czyli tradycyjna pizza Palermo przypomina swoją konsystencją miękką gąbkę. Jest też jednym z najpopularniejszych dań sprzedawanych w ulicznych budkach.

Granita, czyli typowe letnie śniadanie na wyspie ma ciekawe pochodzenie. W starożytności zbierano śnieg z gór, przechowywano go w przeznaczonych do tego miejscach, a następnie latem znoszono do dolin, gdzie dodawano do niego sok z owoców i syropy. Tak przygotowywano pyszny i orzeźwiający deser. Spróbuj najpopularniejszego smaku, czyli połączenia cytryny z migdałami, kawą, figą lub melonem i morwą.

Deserem, którego trudno sobie odmówić jest przepyszna cassata, czyli tradycyjne sycylijskie ciasto odzwierciedlające bogatą historię wyspy. W przepisie znajduje się ricotta z owczego mleka (Sycylia), migdały, cukier (arabska i normańska pasta migdałowa) oraz czekolada (Hiszpania). Ciasto przystraja się kandyzowaną skórką owoców.

Taormina – symbol Wybrzeża Etna


Znana z greckiego teatru Taormina to miasto położone na wysokości 200 m n.p.m. Oprócz drugiego pod względem wielkości starożytnego teatru znajdują się tu przepiękne plaże, takie jak np. Isola Bella czy najdłuższa plaża w pobliżu Giardini Naxos.

Od 1954 r. w Taorminie odbywa się dobrze znany na świecie festiwal filmowy. Każdego lata prezentowanych jest na nim 21 filmów, które walczą o nagrodę Srebrne Wstążki. Miasto znane jest również z festiwalu jazzowego, podczas którego można posłuchać muzyki w wykonaniu najwyższej klasy jazzmanów.

Syrakuzy – największe miasto starożytnej Sycylii


Wybierając się na Sycylię, trzeba odwiedzić Syrakuzy położone na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Miasto podzielone jest na dwie części – tworzy je niewielka wyspa Ortygia oraz stały ląd, gdzie znajduje się Neapolis. Na wyspie Ortygia możesz odwiedzić historyczne ruiny uważane, nie bez powodu, za jedne z najpiękniejszych w całej Sycylii i wpisane na listę UNESCO. Wybrzeże, głównie kamieniste, przeplatają piaszczyste plaże z drobnym piaskiem (Spiaggia di Gallina, Fontane Bianche). A krystalicznie czysta woda zachęca do kąpieli i nadmorskiego wypoczynku.

W greckim teatrze w Syrakuzach w maju i czerwcu odbywają się teatralia, w trakcie których można obejrzeć klasyczne sztuki dramatyczne. Miłośnicy dobrego jedzenia i wina na pewno chętnie wezmą udział w winnym festiwalu Sudest. Oprócz tradycyjnego jedzenia i wybornych win, gra się tu jazz i wystawia przedstawienia teatralne.

Sycylia to wspaniałe miejsce na wakacje. Tę bogatą historycznie krainę, gdzie przeplata się grecka, arabska i włoska kultura możesz odwiedzić bez wydawania fortuny https://www.tui.pl/promocja-sycylia.Sycylia - wakacyjna destynacja dla spragnionych słońca, pięknych widoków i przygód - dodano: 2019-05-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.