Boże Narodzenie - zasmakuj w pomysłach na wigilijny wieczór i Boże Narodzenie « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Boże Narodzenie - zasmakuj w pomysłach na wigilijny wieczór i Boże Narodzenie

-
Boże Narodzenie - zasmakuj w pomysłach na wigilijny wieczór i Boże Narodzenie
Czas świąt Bożego Narodzenia to zapach bigosu, cicha melodia kolęd, migoczące światełka i rodzinna atmosfera. Przygotowania zaczynają się długo przed wigilijnym wieczorem, tak aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Mamy krzątają się w kuchni, ojcowie przynoszą do domu choinki, a dzieci czekają na wymarzone prezenty. Jak sprawić, by ten czas był absolutnie wyjątkowy? Zadbajmy o smaczne potrawy bożonarodzeniowe, wyjątkowe dekoracje i wszechogarniającego ducha świąt.

Zaplanuj świąteczne obowiązki


Jednym Boże Narodzenie kojarzy się ze spokojem i odpoczynkiem, dla innych to pośpiech, nerwy i ciągła gonitwa. Jak w takim razie sprawić, by święta przebiegły w miłej atmosferze? Warto dokładnie zaplanować przygotowania i nie odkładać wszystkiego na później. Już kilka tygodni wcześniej ustalmy z rodziną, gdzie spędzimy ten wyjątkowy czas i jak podzielimy się obowiązkami. Dzięki temu rozłożymy przygotowania na kilka osób, a ich ciężar nie będzie tak duży, gdy każdy członek rodziny skupi się na swoim zdaniu i będzie za nie odpowiedzialny. Właśnie o to chodzi w wyjątkowej atmosferze świąt, by spędzić je rodzinnie, spokojnie i bez waśni. Pomyślmy wcześniej o świątecznych potrawach i prezentach, które zazwyczaj odkładamy na ostatnią chwilę i dekoracjach wprawiających nas w wyjątkowy nastrój.

Zasmakuj w wigilijnej kuchni


Wielu z nas czeka na wyjątkowy smak wigilijnej kuchni, potrawy bożonarodzeniowe już od progu witają domowników i gości niesamowitym zapachem. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć opłatka, barszczu i uszek z grzybowym farszem, karpia w galarecie, a także pierogów z kapustą i grzybami. Nasze babcie i mamy przekazują z pokolenia na pokolenie wyjątkowe tradycje i przepisy, dzięki czemu smaki świątecznej kuchni są wyjątkowe i tak oczekiwane przez cały rok. Tradycyjny barszcz powinien być przygotowywany na specjalnym zakwasie z buraków, nastawionym długo przed świętami, grzyby do uszek zbierane i suszone samodzielnie, a mak na makowce mielony własnoręcznie, a nie przyniesiony ze sklepowej półki.

Sekret pierogów tkwi w dobrym cieście


Jednym z babcinych sekretów jest dobre ciasto na pierogi, aby je prawidłowo przygotować, trzeba jednak pamiętać o kilku wskazówkach. Na klasyczne pierogi musimy wybrać odpowiednią mąkę pszenną, czyli taką, która oznaczona jest typem 500 lub 650 - dzięki temu ciasto będzie nie tylko lekkie, ale i elastyczne. Jeśli chcemy użyć mąki razowej, musimy liczyć się z tym, że ciasto będzie nieco twarde, a do jego przygotowania należy dodać więcej wody. Nigdy nie dodawajmy jednak zimnej wody, powinna być ona prawie gorąca, aby zaparzyła ciasto i nadała mu delikatności. Po wyrobieniu odstawmy je na co najmniej 15 minut, pozwoli to na uformowanie się glutenu i uzyskanie prawidłowej struktury. Ostatnim krokiem przygotowania dobrego ciasta na pierogi jest wałkowanie, podczas którego powinniśmy uważać na zbyt obfite posypywanie stolnicy mąką.

Postny bigos wigilijny z grzybami


Bigos kojarzy się z kapustą kiszoną, kiełbasą i grzybami. Jeśli jednak chcemy przyrządzić potrawę postną, która idealnie pasuje na wigilijny stół, powinniśmy zrezygnować z dodawania mięsa. Jak w takim razie przyrządzić bigos wigilijny z grzybami? Najpierw powinniśmy namoczyć grzyby w ciepłej wodzie, a następnie gotować tak długo, aż zmiękną. Na patelni szklimy cebulę pokrojoną w kostkę i czosnek przeciśnięty przez praskę, a następnie dodajmy koncentrat pomidorowy i wszystko smażymy około 15 minut. Tak przygotowaną pastę odkładamy do garnka, dodajemy pokrojoną kapustę oraz grzyby, a także kilka liści laurowych oraz ziarenek ziela angielskiego i jałowca. Wszystkie składniki dusimy na wolnym ogniu przez około 2 godziny, tak by kapusta zmiękła. Na końcu doprawiamy bigos wigilijny solą i pieprzem, możemy dodać również kilka suszonych śliwek.

Taki wigilijny bigos możemy przygotować z kapusty kiszonej, świeżej lub ich połączenia. Powinna być pokrojona w cienkie i niedługie paski, aby nie sprawiać problemu przy jedzeniu wigilijnej potrawy. Do bigosu najlepiej dodać trochę leśnych grzybów, borowików lub podgrzybki, bowiem jeśli postawimy na pieczarki, smak nie będzie już tak wyrazisty.

Wigilijny kompot z suszu


W wielu regionach Polski możemy spotkać na stole wigilijnym kompot z suszu. Domowy napój bazuje na trzech suszonych owocach: jabłkach, gruszkach i śliwkach. Aby wzbogacić smak kompotu, możemy dodać kilka goździków, łyżkę miodu oraz świeży imbir. Doceniany jest jednak nie tylko za walory smakowane i to, że świetnie gasi pragnienie, ale także za niezwykłe właściwości. Kompot z suszu pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, dzięki czemu pomoże nam przyspieszyć trawienie i zniweluje skutki ciężkich bożonarodzeniowych potraw. Kwasy owocowe, które zawarte są w napoju, sprzyjają tworzeniu się dobrych bakterii, błonnik pomoże pozbyć się zaparć i złagodzi podrażnienia żołądka.

Jeśli używamy gotowej mieszanki suszu, warto przed przygotowaniem kompotu najpierw sparzyć lub namoczyć owoce, aby pozbyć się szkodliwych związków chemicznych. Najlepiej jednak przygotować suszone owoce własnoręcznie, dzięki temu w wigilijnym kompocie z suszu, znajdziemy jeszcze większą zawartość witamin, takich jak: C, A, E, K oraz tych z grupy B.

Bożonarodzeniowe mięsa


Wśród bożonarodzeniowych potraw znajdziemy wiele pieczonych i wędzonych mięs. Jak jednak sprawić, by były aromatyczne, delikatne i kruche? Sekretem jest staropolskie rozwiązanie, od dawien dawna znane w polskiej kuchni – solanka. Mięsa należy moczyć w specjalnym roztworze wody i soli (solanka przepis – 40 g soli na 1l wody), który naturalnie konserwuje mięso, a także pozytywnie wpływa na jego smak i konsystencję po upieczeniu. Nieprawdą jest, że nie wszystkie mięsa nadają się do moczenia w solance, z powodzeniem możemy zabieg ten zastosować podczas przygotowywania wołowiny, wieprzowiny, a nawet drobiu i ryb. Różni się jednak czas, który mięso powinno spędzić w solance - wołowinę i wieprzowinę możemy potrzymać nawet kilka dni, kurczaka jedną noc, a ryby kilka godzin.

Na świątecznym stole znajdziemy nie tylko pieczenie, ale również dania z kiełbasą na gorąco. Trzeba pamiętać, by nie gotować jej, a odpowiednio przeprowadzić parzenie białej kiełbasy. Aby uniknąć pęknięcia serdelków podczas obróbki, można ponakłuwać ją równomiernie wykałaczką, co zapobiegnie problemom. Woda nie powinna wrzeć, a wyłącznie być temu momentowi bliska, ustawmy więc mały płomień lub niewielką moc kuchenki. Surowa biała kiełbasa powinna być wrzucona do zimnej wody, tak by mogła parzyć się powoli i bez pośpiechu. Proces ten trwa około 20 minut, ale warto po upływie tego czasu odstawić garnek na kolejne 20-30 minut, wtedy kiełbasa będzie idealna.

Przepis na świąteczny sernik z makiem


Święta Bożego Narodzenia to nie tylko pyszne mięsa, sałatki i ryby, ale również domowe wypieki. Na świątecznych stołach najczęściej goszczą makowce, serniki i pierniki przekładane dżemem. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić czas i nieco zaskoczyć gości, możemy upiec sernik z makiem. Przepis jest bardzo prosty, a jeśli wykorzystamy półprodukty, przygotujemy go szybko i sprawnie. Potrzebujemy pół kilograma zmielonego maku lub gotowej masy makowej, do której dodajemy 2 jajka, aromat migdałowy i wiórki kokosowe. Następnie dokładamy namoczone wcześniej rodzynki, posiekane orzechy i daktyle, a po wymieszaniu, przekładamy masę do formy. Oddzielamy dwa żółtka od białek i ucieramy je z cukrem oraz masłem, a następnie dodajmy biały ser wymieszany ze słodką śmietanką, skórką pomarańczową oraz budyniem. Białka ubijamy na sztywną pianę i łączymy z masą serową, którą wykładamy do formy z makiem. Ciasto powinno piec się około 50-60 minut w 170°C.

Częstym problemem z pieczeniem ciast serowych jest to, że sernik opada. Mimo tego, że pieczemy go według wskazówek, a także ubijamy sztywną pianę, którą dodajemy powoli do masy, na środku ciasta tworzy się nieestetyczne wgłębienie. Co zrobić żeby sernik nie opadł? Po wyłączeniu piekarnika, gdy ciasto jest już gotowe, nie powinniśmy otwierać go przez około 15 minut. Po tym czasie możemy lekko uchylić drzwiczki, ale nie wolno wyjmować sernika, zanim całkowicie nie wystygnie.

Ozdoby i dekoracje świąteczne


Jak sprawić, by świąteczna atmosfera zagościła w naszym domu nieco wcześniej? Postawmy na ozdoby i dekoracje świąteczne, które sprawią, że poczujemy magię świąt długo przed wigilijną kolacją. Możemy je kupić lub przygotować własnoręcznie. Na drzwiach wejściowych wywieśmy wieniec, ogród i balkon przystrójmy kolorowymi światełkami, a w domu zadbajmy o pachnącą choinkę i pięknie nakryty stół. Warto pamiętać, że podstawowymi kolorami, które królują w domach podczas Bożego Narodzenia, są biel i czerwień. Wzbogacone naturalnymi stroikami, takimi jak gałązki jodły, orzechy, szyszki czy nawet laski cynamonu, dodadzą wyjątkowego klimatu wnętrzu. Miłośnicy naturalności mogą położyć na stole lniany obrus, pachnący świerkiem wieniec i własnoręcznie zrobione pierniczki. Osoby, które wolą nieco wystawniejszy styl glamour, mogą zdecydować się na złote lub srebrne dodatki, bogato zdobione obrusy oraz lampiony, w których ustawią świece. Ważne, by dekoracje świąteczne cieszyły oko i wprowadzały bożonarodzeniową magię.

Kolacja wigilijna


Boże Narodzenie - zasmakuj w pomysłach na wigilijny wieczór i Boże Narodzenie - dodano: 2019-12-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.