ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czym zająć dziecko w czasie epidemii?

-
Czym zająć dziecko w czasie epidemii?
Aktualna sytuacja na całym świecie związana z pandemią koronawirusa zmusza wszystkich do podjęcia działań ograniczających rozprzestrzenianie się patogenu. W Polsce zamknięte zostały żłobki, przedszkola i szkoły, w większości firm pracodawcy stwarzają możliwość pracy zdalnej. Jest to dla wszystkich, zarówno dla dzieci jak i rodziców całkiem nowa sytuacja, w której w miarę szybko powinniśmy się odnaleźć.


Organizacja czasu w domu


Czym zająć dziecko w domu? To pytanie zadaje sobie codziennie wielu rodziców, którzy w obecnej sytuacji opiekują się dziećmi w domu, często jednak muszą sami realizować swoje obowiązki wobec pracodawcy. Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że do tej pory każdy z członków rodziny miał codziennie czas zorganizowany albo w placówce edukacyjnej, albo w miejscu pracy. W tym okresie odpadają oczywiście wspólne wyjścia do kina, czy na plac zabaw. Musimy zorganizować naszym dzieciom czas w domu i musimy im ten czas w miarę możliwości poukładać, aby ich dzień miał określony rytm i aby nie czuły się zagubione.

Dzieci planują swój dzień


Należy także wytłumaczyć swoim pociechom, dlaczego ten czas jest tak ważny, co dzieje się wokół nas. Dzieci powinny być świadome, dlaczego najbliższe dni muszą spędzić w domu, czemu nie mogą spotkać się z ulubioną koleżanką lub kolegą, dlaczego nie mogą uczestniczyć w cotygodniowych zajęciach teatralnych, czy tanecznych. Jeżeli dziecko wie, co się dzieje i rodzic tłumaczy mu, po co potrzebne są takie działania i ograniczenia, wówczas jest spokojniejsze i łatwiej mu jest dostosować się do nowej sytuacji.

Czym zająć dziecko w domu w czasie pandemii?


Kiedy rodzice sami pracują w domu, muszą wygospodarować dla siebie określony czas na obowiązki zawodowe, ale muszą także w ciągu dnia znaleźć czas na zabawę z dzieckiem. Gdy rodzic pracuje, dobrze byłoby, aby wcześniej zorganizował dziecku materiały do samodzielnej pracy. Młodszym dzieciom możemy zaoferować rozmaite prace plastyczne. Dobrze wiemy, że wszystkie maluchy lubią kolorować, zatem najlepszym sposobem na zajęcie dziecka domu są kolorowanki. Na pewno każde dziecko ma w domu gotowe zestawy z kolorowankami, a jeśli zapasy się wyczerpały, możemy znaleźć na różnych stronach w internecie kolorowanki do druku i zapewnić naszym pociechom zajęcie na najbliższe dni. Kiedy kolorowanki się znudzą, skorzystajmy z zasobów internetu i wydrukujmy naszym milusińskim labirynty, czy krzyżówki. Te prace wymagają już od dzieci większego skupienia i koncentracji.

Czym zająć dziecko w domu - kolorowanki


Po pracy w domu mamy czas także na wspólną zabawę. Postarajmy się jak najwięcej czasu spędzać rodzinnie, wykorzystajmy ten trudny okres do bycia razem. Idealnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu są rozmaite gry rodzinne. Często zdarza się nam zapomnieć, jakie są zasady danej gry, zgubimy instrukcję, wówczas znów z pomocą przychodzi internet. Na wielu stronach opisane są najbardziej znane gry dla dzieci, w które może grać cała rodzina. Mamy do wyboru tradycyjne planszówki, gry karciane i wiele innych.

Dzieci bawią się w grę twister


Wspólny czas możemy także wykorzystać proponując swoim maluchom różne zabawy dla dzieci. Podczas kwarantanny spędzamy czas w domu, dzieci mają mniej ruchu, jest to w takim razie dobry moment na wspólne zabawy ruchowe. Aby odciągnąć dziecko od telewizora, możemy też zaproponować różne zabawy twórcze, czy edukacyjne.

Akcja #zostańwdomu ma na celu ochronę naszego zdrowia i życia. Nie sprzeciwiajmy się wprowadzonym zasadom i nie wychodźmy bez potrzeby z domów.

Czym zająć dziecko w domu

Czym zająć dziecko w czasie epidemii? - dodano: 2020-03-31

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.