ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

1 tydzień ciąży

-
Ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Zwykle kobiety nie są w stanie określić dokładnego momentu poczęcia maleństwa, dlatego umownie lekarz ustala termin porodu na 40 tygodni od daty ostatniej miesiączki. Technicznie wygląda to w ten sposób, ze do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki lekarz dodaje 280 dni lub od tej daty odejmuje 3 miesiące i dodaje 7 dni. Jest to tzw. wiek ciążowy. Wiek ciążowy różni się o ok. 2 tygodnie od wieku zapłodnieniowego, który należy liczyć od momentu rzeczywistego zapłodnienia. W naszym kalendarzu przyjmujemy 40 – tygodniowy czas trwania ciąży.
W pierwszym i drugim tygodniu ciąży wg wieku ciążowego nie dzieje się nic szczególnego. W tym czasie trwa ostatnia miesiączka przed ciążą, dojrzewają komórki jajowe i następuje ukrwienie jamy macicy. Jeśli w tym cyklu nie nastąpi zapłodnienie, to kolejnym etapem będzie następne krwawienie miesięczne.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS