10 tydzień ciąży « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

10 tydzień ciąży

-
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa do końca tego tygodnia wzrośnie do 31-42 mm. Od tego momentu jest już możliwa do określenie masa płodu i teraz wynosi ona ok. 5 g. Kończy się teraz okres zarodkowy ciąży, mamy już do czynienia z płodem. Wcześniej zarodek narażony był na działanie szkodliwych czynników, które mogły doprowadzić do powstania wad rozwojowych wrodzonych. Teraz dziecko staje się bardziej odporne na ewentualne infekcje, gorączkę lub zażywane przez mamę leki. Jednak powinnaś być nadal ostrożna i wszelkie lekarstwa konsultować z lekarzem prowadzącym. Unikaj również działania promieni rentgenowskich, czy silnego stresu, co może nadal źle wpływać na płód.
Pod koniec 10 tygodnia większość układów i narządów dziecka jest już rozwinięta, a płód wyglądem przypomina małego człowieczka. Urosły już powieki i teraz są sklejone, widoczne są już palce z opuszkami, zniknęły błonki między paluszkami dłoni i stóp. Rozwinęły się ramiona, maluszek potrafi już przyciągać rączki do siebie.

Pomimo olbrzymich zmian w wyglądzie maluszka, w Twoim wyglądzie zaszły nieznaczne zmiany. Ale już wkrótce brzuszek będzie bardziej widoczny.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS