22 tydzień ciąży « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

22 tydzień ciąży

-
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi prawie 19 cm, a waga płodu wzrosła do ok. 350 g.
Dziecko ma już dobrze widoczne brwi i rzęsy, a jego skóra jest już znacznie mniej przezroczysta. Małżowiny uszne też już są ostatecznie wykształcone. Maluch trzyma już prosto główkę. Wątroba doskonali swoje działanie, rozkłada bilirubinę, powstałą z w czasie rozpadu krwinek czerwonych. Bilirubina w organizmie płodu wytwarzana jest w większych ilościach niż u dorosłego człowieka, ze względu na krótką żywotność erytrocytów. Wątroba jednak nie jest w stanie przetworzyć całej bilirubiny, jej nadmiar jest oddawany matce poprzez łożysko. W ten sposób wątroba matki przejmuje na siebie obowiązek rozkłady bilirubiny. Jeśli dochodzi do przedwczesnego porodu nadmiar bilirubiny w organizmie dziecka powoduje nasiloną żółtaczkę, gdyż jego wątroba jest jeszcze nie dojrzała do samodzielnego działania. Żółtaczka fizjologiczna (powstała na skutek odcięcia noworodka od matki, a tym samym koniecznością samodzielnego działania wątroby malucha), która występuje u każdego noworodka ma również różne nasilenie. Zależy ona w szczególności od wieku płodu, wydolności jego wątroby, liczby rozpadających się erytrocytów i czasu ich przetrwania oraz od ewentualnych chorób noworodka. Mocniej nasilona żółtaczka wymaga leczenia.
Powstają również białe ciałka krwi, które odgrywają decydującą role w zwalczaniu infekcji.

Macica wyczuwalna jest ok. 2 cm ponad pępkiem, a jej wysokość od spojenia łonowego wynosi ponad 22 cm. Ten kres ciąży jest bardzo przyjemny, ustąpiły już wcześniejsze dolegliwości, a nie a nie jest Ci jeszcze ciężko i nie czujesz wielkiego zmęczenia.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS