3 tydzień ciąży « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

3 tydzień ciąży

-
Dochodzi do zapłodnienia jajeczka i zagnieżdżenia się w jamie macicy. Powstały zarodek składa się z kilku do kilkunastu komórek, które stale się mnożą i jest wielkości (średnica) niecałe 0,15 mm.
Już na samym początku ciąży, w chwili zapłodnienia, zostaje ustalona płeć dziecka. Zależy ona od tego, w jakie chromosomy wyposażony był plemnik, który zapłodnił komórkę jajową. Jeśli w plemniku zawarty był chromosom Y, to będzie chłopiec, jeśli natomiast plemnik był wyposażony w chromosom X, to nosisz w sobie dziewczynkę.

W Twoim organizmie nie zachodzą jeszcze szczególne zmiany. Niekiedy w podbrzuszu możesz odczuwać lekki ból, przypominający niewielkie skurcze. Czasem w pochwie może się pojawić więcej wydzieliny. Sporadycznie w momencie zagnieżdżanie się zarodka w macicy, może dojść do niewielkiego plamienia. Kobieta, która nie wie jeszcze, że zaszła w ciążę, może uznać takie plamienie za przyspieszoną miesiączkę.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS