ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

31 tydzień ciąży

-
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 28 cm, całkowita długość płodu natomiast ok. 40 cm. Dziecko waży teraz ok. 1600 g.
Dziecko jest połączone z łożyskiem za pomocą pępowiny. W pępowinie znajdują się trzy naczynia krwionośne, jedno odprowadza krew z produktami przemiany materii, a dwa dostarczają natlenioną krew z substancjami odżywczymi. Przepływ krwi przez łożysko powoduje produkowanie moczu
Maluch może reagować na przykre doznania grymasem twarzy, porusza też oczami i potrafi skierować wzrok w konkretne miejsce.

Dno macicy znajduje się w odległości 31 cm od spojenia łonowego i 11 cm nad pępkiem. Gruczoły w twoich piersiach mogą w tym okresie zacząć produkcję siary. Jest to gęste, żółtawe mleko, które przez pierwsze kilka dni zaopatrzy twoje dziecko w związki odżywcze i kalorie zanim w piersiach pojawi się właściwe mleko, którym później będziesz karmić malucha. Jeśli zauważysz, że z twoich piersi wycieka siara, możesz zakupić jednorazowe lub wielorazowe wkładki do biustonosza, chroniące ubranie przed zamoczeniem.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS