ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

32 tydzień ciąży

-
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi 29 cm, a całkowita długość płodu 42 cm. Waga dziecka w tym tygodniu wynosi 1800g.
Dziecko ma już paznokcie u palców rąk i stóp, widoczne są też rzęsy, brwi i włoski na głowie. Włoski, które pokrywały ciało płodu od pierwszego trymestru (lanugo) znikają, jednak mogą pozostać na pleckach i ramionach w momencie urodzenia.
Maluch nie wykonuje już tak gwałtownych ruchów, brakuje mu miejsca.
Dziecko słyszy wiele dźwięków, bardzo lubi słuchać głosu mamy. Słyszy również odgłos rytmicznego pukania serca mamy. Po narodzeniu, gdy trzeba będzie uspokoić noworodka, dobrym sposobem będzie przytulenie go do serca.
Płuca są już rozwinięte. Potrafią się rozprężać, ich powierzchnia jest wystarczająca na przepływ tlenu do krwi, co będzie miało miejsce po porodzie.

Dno macicy znajduje się ok. 32 cm od spojenia łonowego i 12 cm od pępka. Od tego tygodnia wizyty kontrolne powinny się odbywać co dwa tygodnie. Możesz mieć trudności ze złapaniem oddechu, gdyż powiększająca się macica uciska na przeponę. Jeśli zauważysz, wzrost ciśnienia, przyrost wagi ponad 2 kg na tydzień, puchnięcie twarzy, pojawiające się silne bóle głowy, zaburzenia widzenia lub będziesz odczuwać ból w nadbrzuszu i mdłości, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być objawy tzw. stanu przedrzucawkowego.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS