38 tydzień ciąży « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

38 tydzień ciąży

-
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi teraz ok. 35 cm, a całkowita długość płodu ok. 47. Od tygodnia te wymiary nie uległy zmianie. Zmieniła się za to waga płodu, która wynosi ok. 3100 g. Ciałko dziecka, dzięki narastającej tkance tłuszczowej ładnie się zaokrągla.
Maluch wstawił się już w miednicę, gotowy do porodu. Generalnie dziecko ustawia się główką w dół i to jest prawidłowe ułożenie. Jednak ok. 3 % wszystkich ciąż charakteryzuje ułożenie pośladkowe lub nóżkami do dołu.
Poród w tym tygodniu jest już porodem o czasie, ciąża jest już donoszona.
Z ciała dziecka znika meszek, maź płodowa, która chroniła małe ciałko przed płynem owodniowym, również jest w śladowych ilościach.
Wraz z przepływem krwi maluch otrzymuje od mamy dawkę różnych hormonów, które wyrażają różne Twoje emocje. W ten sposób maluch zaczyna kształtować swoje emocjonalne preferencje.

Dno macicy znajduje się ok. 36-38 cm od spojenia łonowego i ok. 16-18 cm od pępka.
Kobieta już się nie zmienia, jednak jest już zmęczona ciążą. Coraz silniej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa. Szukasz objawów porodu w swoim organizmie. Torba do szpitala jest już spakowana.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS