ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

39 tydzień ciąży

-
Odległość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 36 cm, a całkowita długość płodu ok. 48 cm. Waga wzrosła do ok. 3250 g.
Maluch jeszcze przybiera na wadze i dlatego jest mu coraz ciaśniej w brzuchu mamy. Wykształcone są już wszystkie układy i narządy w organizmie dziecka i choć są już w pełni dojrzałe, jednak do momentu porodu większość z nich będzie się jeszcze doskonalić. W jelitach jest już zgromadzona smółka, która będzie pierwsza kupką Twojego maleństwa.
Powoli dziecko przygotowuje się do wyjścia na świat. Czeka go gwałtowna zmiana otoczenia, będzie musiał wydać z siebie pierwszy krzyk i złapać pierwszy trudny oddech. Dlatego niestrudzenie ćwiczy ruchy oddechowe, wciągając i wypierając z płuc wody płodowe.

Dno macicy znajduje się ok. 36-40 cm od spojenia łonowego i ok. 16-20 cm nad pępkiem. Twoja masa wzrosła od początku ciąży o ok. 11,5-16 kg. Czujesz się bardzo zmęczona i ociężała. Macica wypełnia całą jamę brzuszną i przez na jej przednią ścianę, uciskając przy tym na wszystkie otaczające ją tkanki. W dalszym ciągu możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, przygotowujące organizm na skurcze porodowe.
opracował zespół maluchy.pl
konsultacja medyczna: lek. med. Marta Górecka-Balcerek
Literatura:
Glade B. Curtis "Ciąża 40 kolejnych tygodni" Wydawnictwo Amber Murkoff Heidi, Eisenberg Arlene, Hathaway Sandee "W oczekiwaniu na dziecko" Wydawnictwo REBIS