ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Nogi Stonogi

Zasady gry (instrukcja)


ELEMENTY GRY

  • 4 kostki
  • 4 stonogi
  • 15 płytek z butami stonóg (3 żółte, 3 zielone, 3 niebieskie, 3 czarne)


CEL GRY

Rzucając kostkami, spróbuj zdobyć dla swojej stonogi jak najwięcej butów w tym samym kolorze. Wygrywa gracz z najdłuższą stonogą!

PRZYGOTOWANIE DO GRY

Każdy gracz wybiera jedną stonogę i kładzie na stole przed sobą. Ułóżcie płytki z butami według kolorów i długości płytek, a następnie umieśćcie je na środku stołu, tak aby każdy miał do nich dostęp. Na środku stołu połóżcie też cztery kostki.

ROZGRYWKA

Gracz, który ma najmniejszy rozmiar buta (lub najmłodszy gracz) rozpoczyna grę. Następnie gra przebiega zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Gracz w swojej kolejce rzuca kostkami w celu zdobycia płytki z butami i powiększenia swojej stonogi. Gracz może wykonać maksymalnie 3 rzuty w swojej kolejce. Po każdym rzucie gracz może (ale nie musi) odłożyć na bok dowolną liczbę kostek w dowolnych kolorach, których wynik mu odpowiada. Pozostałymi kostkami wykonuje kolejne rzuty.

Uwaga! W trakcie swojej kolejki gracz ma prawo rezygnować z kostek już odłożonych i ponownie wykorzystywać je do rzutów.

Gwiazdka na kostkach pełni rolę jokera, czyli zastępuje dowolny kolor.
Dobra rada: Zawsze warto zatrzymać jokera, ponieważ zwiększa on szanse na płytki z butami, na której najbardziej nam zależy.

Po zakończeniu rzutów kostkami gracz liczy buty w poszczególnych kolorach na swoich kostkach (dodając do nich kostki z gwiazdkami) i zdobywa płytkę z taką samą lub mniejszą liczbą butów w kolorze odpowiadającym kostkom gracza. Zdobytą płytkę gracz zabiera ze środku stołu i umieszcza na końcu swojej stonogi. Podczas jednej kolejki gracz może zdobyć tylko jedną płytkę z butami. Jeśli wynik na kostkach umożliwia wzięcie kilku płytek, gracz musi zdecydować się na jedną z nich.

Przykład: Oliwier rzucił kostkami 3 razy. Ma dwie czerwone kostki, jedną żółtą i gwiazdkę. Teraz musi wybrać, którą płytkę z butami woli zdobyć. Ma on następujące możliwości:
  • Dwa czerwone buty + gwiazdka = trzy czerwone buty. Oliwier może zatem wybrać płytkę z trzema czerwonymi butami. Jeśli takiej płytki nie ma już dostępnej na środku stołu, może wziąć płytkę z dwoma czerwonymi butami.
  • Jeden żółty but + gwiazdka = dwa żółte buty. Oliwier może wziąć płytkę z dwoma żółtymi butami.


Jeśli na środku stołu nie ma już karty odpowiadającej wynikowi na kostkach, które wyrzucił gracz, niestety nie możesz on wziąć żadnej karty.

Gracz przekazuje wszystkie kostki kolejnemu graczowi, który rozpoczyna swoją kolejkę rzutów.

KONIEC GRY

Gra się toczy do chwili, gdy zostanie zabrana ostatnia płytka ze środku stołu. Gracz, którego stonoga jest najdłuższa, wygrywa. Jeśli jest kilka stonóg o tej samej długości, wygrywa ta, która ma najwięcej butów w jednym samym kolorze.

WARIANT GRY DLA STARSZYCH GRACZY - ZABIERANIE BUTÓW STONOGOM

Jeśli nie możesz lub nie chcesz wziąć żadnej płytki ze środku stołu, możesz zabrać buty stonodze innego gracza. Zabierasz z jego stonogi ostatnią płytkę i dołączasz ją na koniec swojej stonogi. Możesz to jednak zrobić tylko pod warunkiem, że kolor butów na zabieranej płytce zgadza się z kolorem butów na wyrzuconych przez ciebie kostkach, a liczba butów na tej płytce jest dokładnie taka sama jak na twoich kostkach).

Przykład: Oliwier ma trzy czerwone kostki. Może wziąć płytkę z dwoma czerwonymi butami ze środka stołu albo zabrać ostatnią płytkę stonodze innego gracza (trzy czerwone buty).


Szukaj

Kategorie gier

W naszym serwisie znajdziesz opisy 92gier.

Najwyżej ocenianie gry

Najczęściej oceniane

Kategorie wiekowe