ciąża i poród

dziecko

kobieta

dla dzieci

rodzina

podróże

zobacz koniecznie

Rummikub

Zasady gry (instrukcja)


gra dla dwóch, trzech lub czterech graczy, autorstwa Ephraima Hertzano wydana po raz pierwszy w Izraelu. W 1980 roku gra uzyskała tytuł Spiel des Jahres (gry roku). Gra jest przeznaczona dla osób w wieku powyżej 10 lat.

W grze używa się 104 kości z liczbami, w czterech kolorach o wartościach od 1 do 13 oraz dwóch kości z symbolami jokerów. Do rozgrywki gracze używają specjalnych stojaków (tabliczek), które pozwalają rozłożyć wylosowane kamienie w sposób niewidoczny dla pozostałych graczy.

Istnieje też wersja rozszerzona dla pięciu i sześciu graczy składająca się z 156 kostek występujących w 6 kolorach.

Przygotowanie do gry[edytuj]Wszystkie klocki stawia się wartościami do dołu i miesza. Ten stos nazywany jest bankiem. Każdy gracz otrzymuje stojak, na którym umieszcza swoje kamienie. Każdy z graczy losuje jeden kamień z banku. Osoba z największą wartością rozpoczyna rozgrywkę, następne kolejne osoby, w kierunku ruchu wskazówek zegara. Kości wracają do banku, losuje się ponownie. Następnie losuje się po czternaście kamieni.

Układy kości
Gra polega na wykładaniu serii, bądź grup. Grupa, to przynajmniej trzy, kolejne kości w jednym kolorze. Seria, to trzy lub cztery kości jednej liczby, w różnych barwach.

Kości
Kości do gry mają wartości od 1 do 13 i wyróżnia się cztery barwy: żółć, czerń, błękit i czerwień. Występują również dwa jokery: czerwony i czarny. Kolor jokera nie wpływa na rozgrywkę. Każda kość występuje dwukrotnie.

Otwarcie
Każdy z graczy musi wykonać otwarcie, czyli wyłożenie grup i/lub serii, których suma wartości jest równa lub większa liczbie 30.

Manipulacja
Gdy gracz wykonał otwarcie może manipulować. Do manipulowania musi dołożyć przynajmniej jeden klocek. Gdy nie ma możliwości manipulacji, wtedy trzeba pobrać kość z banku. Kości raz wyłożone nie mogą wrócić na tabliczkę.

Joker
W grze występują dwa jokery. Można zastąpić nimi każdą kość. Jednakże nie można rozdzielać kolumn w których jest joker. Gdy joker leży na początku lub na końcu kolumny można go zamienić na klocek o tej samej wartości. Po manipulacjach należy jednak pamiętać o zasadzie, że żadna z kości już wyłożonych nie może z powrotem trafić na tablicę żadnego z graczy.

Koniec gry
Koniec gry następuje w momencie, w którym któryś z graczy oczyści swoją tabliczkę z kości lub kiedy w banku zabraknie kości.

Liczenie punktów
Gracz, który wygrał otrzymuję liczbę punktów równą sumie punktów na kościach przeciwników (joker liczony jest jako 30 punktów). Jeśli zabrakło kości w banku, to od tej sumy odejmuje punkty ze swoich kości. Przegrany otrzymuje punkty ujemne, równe sumie punktów na swojej tabliczce. Gdy zabrakło kości w banku, to dodatkowo dodaje się punkty zwycięzcy.

(źródlo: Wikipedia)

Szukaj

Kategorie gier

W naszym serwisie znajdziesz opisy 92gier.

Najwyżej ocenianie gry

Najczęściej oceniane

Kategorie wiekowe